Ve eski oyun bitti, şimdi yenisi başlıyor…

30 Ocak 2021 tarafından Mahmut Sancak

Geçtiğimiz hafta ekonomi dünyasında öne çıkan en önemli olay hiç şüphesiz ‘GameStop’ savaşıydı. Savaş ifadesini özellikle kullandım zira geçen hafta yaşadıklarımız bu savaşın yalnızca ilk çatışmasıydı. Önümüzdeki haftalarda, aylarda bu savaşın yeni bölgesel çatışmalarına mutlaka tanık olacağız

Mevcut durumun özeti şöyle:

Savaşın bir tarafında,

  • finans dünyasının kalesi olarak bilinen Wall Street ve bu düşüncenin dünyadaki tüm savunucuları bulunuyor.
  • Bu ekip finans dünyasında oyunun kurallarını koyanın da bozanın da üyesi oldukları elit cemiyetten gelmesini istiyor.
  • İster siyaset ve isterse sıradan ölümlülerin dünyasından, yaptıkları işe yönelik herhangi bir müdahale geldiğinde sert tepki veriyorlar.

Diğer tarafta, online cephede bulunanlar ise biraz daha karışık bir kitle:

  • Bunların başında Wall Street’te yer alabilecek kadar nakdi bulunmayan ancak sermayeleri arkalarındaki amatör kitle olan uyanık yatırımcılar var.
  • Diğer bir grupta ise Bitcoin benzeri süper spekülatif trenleri kaçırmış ama yeni trenleri dört gözle bekleyen amatör “ciro avcıları” bulunuyor.
  • Son grup ise bu savaşı bir çatışmayla terk etmeyecek ve sonuna kadar götürecek olan asıl kitleden oluşuyor.

İşte o gruptan “Space-Peanut” takma adıyla bir üyenin, Reddit forumunda yazdıkları:

“I remember when the housing collapse sent a torpedo through my family. My father’s concrete company collapsed almost overnight. My father lost his home. My uncle lost his home. I remember my brother helping my father count pocket change on our kitchen table. That was all the money he had left in the world. While this was happening in my home, I saw hedge funders literally drinking champagne as they looked down on the Occupy Wall Street protestors. I will never forget that.

My Father never recovered from that blow. He fell deeper and deeper into alcoholism and exists now as a shell of his former self, waiting for death.

This is all the money I have and I’d rather lose it all than give them what they need to destroy me. Taking money from me won’t hurt me, because i don’t value it at all. I’ll burn it all down just to spite them.

This is for you, Dad.”

Yukarıdaki satırlardan da anlayacağınız gibi bu son grubu diğerlerinden ayıran en önemli fark ne hareket noktalarının ne de ulaşmak istedikleri hedefin parayla ilgili olmaması. Bu grubun önemli bir kısmı 2008 küresel ekonomik krizinde 15-20 yaşlarında olan ve bu süreç esnasında ailesi, hayatı büyük zarar görmüş ABD’li gençlerden oluşuyor. Bu grup için açığa satışın yasal olup olmadığı herhangi bir anlam taşımıyor. ABD’li siyasilerin yaşanan olayların ardından konuyla ilgilenip ilgilenmemeleri de onlar için önemli değil. Onların istedikleri bir tek şey var:

Wall Street’in, aynı kendilerinin 2008 ve sonrasında yaşadıkları gibi, acı çektiğini görmek

Son olayların ardından toplu hareketin sonuç getirebileceğini gördüler.

Hem de Wall Street’in kurallarıyla…

…Wall Street’in oyununda.

Sonuç için ne gerekiyorsa yapacaklar,

büyük bir sabırla…

Eski oyun bitti,

artık yenisi başlıyor…

Takip etmek için e-posta adresinizi girin.

Kategoriler

Arşiv

Ocak 2021
P S Ç P C C P
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
%d blogcu bunu beğendi: