Bize sattıkları otomobillere yüzde 25’lik ek vergiyi yapıştıralım, bakın bakalım bir daha sesleri çıkıyor mu?

ABD’nin çelik ve alüminyuma getirdiği ek vergiye AB’den yanıt geldi. Avrupalılar da AB’den ithal ettikleri, Harley Davidson ve jean üretcisi Levi’s’in de dahil olduğu 3.5 milyar dolar değerindeki ürün grubuna vergi getirmeye hazırlanıyor. ABD Başkanı Donald Trump, AB’nin ABD’den gelen ürünlere ek vergi uygulamaya başlamaları halinde buna sert yanıt vereceklerini söyleyerek, ‘Eğer alacağımız önlemlere karşılık verecek olurlarsa onların otomobillerine yüzde 25 ek vergi uygularız. Görürsünüz bunu daha fazla sürdüremezler’ dedi.

HARLEY GÜMRÜĞE TAKILACAK

ABD Başkanı Donald Trump’ın ithal çelik ve alüminyuma ek gümrük vergileri getirileceğini açıklamasıyla başlayan tartışmalar ABD ve Avrupa Birliği (AB) arasında gerginliğe neden oldu. Başkan Trump’ın duyurduğu ek vergilere yönelik geri adım atmayacağını gören AB’liler karşı saldırıya geçti. Gelen bilgilere göre AB, ABD’ye yönelik demir çelik başta olmak üzere, giyim, tekstil, sanayi ürünleri ve tarım ürünleri başta olmak üzere toplam 3.5 milyar dolar değerinde ABD kaynaklı ithal ürüne ek vergi getirmeye hazırlanıyor. Yapılan açıklamalarda ABD’nin öncelikle sembol ürünlerine yüzde 25’e varan vergi getirileceğine işaret edilerek bunların arasında ABD’nin ünlü motosiklet üreticisi Harley Davidson, jean üreticisi Levi Strauss ve alkollü içeceği Bourbon whiskey’in bulanacağı duyuruldu.

HEDEF ABD’Lİ YILDIZ SİYASETÇİLER

Bu ürünlerin öncelikli olarak seçilmesi ise rastlantı değil. Bu şirketlerin genel merkezleri veya en büyük fabrikaları ABD siyasetinin önde gelen politikacılarının başında bulundukları eyalette bulunuyor. Buna göre Harley Davidson Temsilciler Meclisi Sözcüsü Paul Ryan, Bourbon whiskey Senato Çoğunluk Lideri Mitch McConnell, Levi Strauss jean ürericisi ise Senato Azınlık Lideri Nancy Pelosi’nin temsil ettikleri eyaletlerde yer alıyor. AB’liler bu siyasiler üzerinde baskı kurarak ABD’nin ek vergi konusunda daha hızlı geri adım atmasını ümit ediyor. ABD Ticaret Bakanlığı’nın rakamlarına göre ABD’nin AB üyesi ülkelerden yılda 6.5 milyar dolar değerinde çelik ithal ediyor. ABD’nin aynı ülkelerden ithal ettiği alüminyum için ise yılda toplam 1.3 milyar dolar ödediği beliriliyor.

HELE BİR DENESİNLER!

ABD Başkanı Trump salı akşamı yaptığı açıklamasında ortamı yumuşatmak yerine olası bir ticaret savaşını göze aldığını gösterdi. Trump ülkesinin müttefikleri tarafından ekonomik olarak kullanıldığına işaret ederek, “Eğer alacağımız önlemlere karşılık verecek olurlarsa onların otomobillerine yüzde 25 ek vergi uygularız. Görürsünüz bunu daha fazla sürdüremezler’ dedi. Tartışmanın Avrupa kanadında da şu an için tartışmalara ılımlı yaklaşma eğilimi görünmüyor. Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Ticaretten Sorumlu Üyesi Cecilia Malmström, “Tedbir alınacak ABD ürünlerine yönelik hazırlık yapıyoruz. Bu geçici listeyi AB üyesi ülkelere danışıyoruz ve yakında kamuoyu ile paylaşacağız. Bu listede çelik, sanayi ve tarım ürünleri mevcut.” dedi. Malmström, ABD’nin uygulayacağı gümrük vergilerini adil bulmadığına dikkati çekerek, “ABD’nin uygulamayı planladığı vergilerin Dünya Ticaret Örgütü’nün kurallarına uygun olduğundan şüphe duyuyoruz.” diye konuştu.

ELİMİ SALLASAM ELLİSİ

Küresel piyasalar ABD ve AB arasındaki olası bir ticaret savaşının endişesiyle yatıp kalkarken Beyaz Saray’dan gelen yeni bir istifa haberi moralleri iyice dibe indirdi. ABD Başkanı Donald Trump’ın Baş Ekonomi Danışmanı Gary Cohn’un istifası açıklamasının ardından küresel piyasalar sarsıldı. Cohn’un ABD Başkanı Donald Trump’ın çelik ve alüminyum ithalatı için uygulamaya koyduğu yeni vergi sistemi nedeniyle görevinden istifa ettiği belirtildi. Başkan Trump ise Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Yeni Baş Ekonomik Danışman atanması konusunda bir kararı kısa süre içinde vereceğim. Birçok insan bu işi bekliyor, akıllıca seçim yapacağım” dedi. Trump insanların Beyaz Saray’da çalışmak için can attıklarını belirterek, “Beyaz Saray dahilinde herhangi bir görevde çalışmak üzere ABD’nin en parlak insanları sırada bekliyor. İstediğim her pozisyon için en az 10 kişi sadece çağırmamı bekliyor” dedi.

‘BU SAVAŞIN KAZANANI OLMAZ’

IMF Başkanı Christine Lagarde, bir ticaret savaşının herkes için kaybet-kaybet durumu ortaya çıkaracağı uyarısında bulundu. Fransa’da yayın yapan RTL radyosuna konuşan Lagarde, “Makro ekonomik etki, sadece ABD için değil, ABD’nin atacağı adımlara karşılık verecek herkes için ciddi olur” dedi. Lagarde, Trump’ın ortaya koyduğu gümrük tarifelerini hayata geçirmeyeceğini umduğunu belirterek, “Farklı taraflar arasında bir anlaşmaya varılmasını öneriyoruz” diye konuştu.