CEP TELEFONUNU YAPAN BUGÜNÜ, PİLİ YAPAN İSE YARINLARI KAZANACAK

Küresel lityum iyon pil üretim kapasitesi henüz 30 Gigawatt saat (GWh) seviyesinde. 2020’de bu rakam 174 GWh’e çıkacak. 2023’te 25 GWh’lik kapasiteye ulaşacak olan Türkiye’de dünyanın en büyük beş pil üreticisinden biri olacak. Doğru yönde atılan bu adım kararlı AR-GE çalışmalarıyla desteklenir ve fonlanırsa Türkiye gelecek için anahtar rol üstlenecek bir teknolojide büyük oyunculardan biri olur

Dünyanın önde gelen teknoloji fuarlarından olan Mobil Dünya Kongresi dün İspanya’nın Barselona kentinde başladı. Cep telefonlarından elektrikli otomobillere kadar teknoloji dünyasının tüm yenilikleri bu fuarda yerini alacak. Ancak ister yapay zeka ister nesnelerin interneti olsun güçlü pil teknolojileri olmadığı sürece geleceğin mobil teknolojilerinin başarılı olma ihtimali yok. Bu nedenle hafta sonu gelen ve Zorlu Holding ile Çinli GSR Capital’in duyurusunu yaptıkları 4.5 milyar dolarlık madencilik ve yeni nesil pil teknolojilerine yönelik yatırım haberi büyük ilgi uyandırdı. Dünya çapında başta mobil telefonlar olmak üzere mobil cihaz alanında üretim yapan binlerce şirket varken bu cihazlar için olmazsa olmaz olan büyük pil üreticilerinin sayısı beş (Tesla, Samsung, LG, Panasonic, BYD) ile sınırlı. Bu şirketlerin ürettiği lityum iyon tipi pil üretimine yön veren ülkeler ise Çin, ABD, Güney Kore ve Polonya. Bu ülkelere mevcut yatırımlarına ağırlık vererek yakın gelecekte de hakimiyetlerini sürdürmeyi planlıyor.

ÇİN PİL TEKNOLOJİLERİNİN MERKEZİ OLMA KONUSUNDA İDDİALI

PASTA BÜYÜYECEK

Halen dünya çapında yaklaşık 30 GWh saat olan toplam lityum iyon pil üretiminin bu ülkelerin yapacağı yeni yatırımlarla 2020’de 174 GWh’e ulaşması bekleniyor. Türkiye bu pastaya 2023’ten itibaren 25 GWh’lik kapasitesiyle ortak olacak. Bu tarihten itibaren halen çok düşük sayıda satılan elektrikli otomobil satışlarının da hızlanması bekleniyor. Bu hızlanma ise biraz da yumurta tavuk ilişkisine göre olacak. Yani otomobiller için üretilen pillerin kapasitesi güçlenince bu araçların tek pil dolumuyla  kat edebilecekleri mesafe de artacak. Halen ortalama 200-250 kilometre ile sınırlı olan bu mesafenin güçlü pillerle 500-600 kilometrelere ulaşması elektrikli otomobilleri benzinli rakiplerine karşı güçlü bir alternatif haline getirecek. Elbette pil teknolojisini sadece elektrikli otomobillerle sınırlamak yanlış olur.

Grafik: Barış Bektaş

Zira bugün olduğu gibi geleceğin teknolojilerine de büyük oranda mobil sektör yön verecek. Halen konuşmadığımız ancak yakın gelecekte gündemimize girecek başta güneş ve rüzgâr olmak üzere alternatif enerji kaynakları da yüksek miktarda depolama imkânı sağlayan güçlü pil teknolojileriyle ilginç hale gelecek. Bireysel çapta güneş panelleri yardımıyla enerji üretip bunları depolamak, gerektiği zaman gerektiği yerde kullanmak enerji üretimi ve tüketimi bakımından da yepyeni bir dönemin başlangıcı olacak.

Çin pilde kontrolü ele almayı planlıyor

 • İnşası devam eden lityum iyon pil fabrikalarına ‘Giga fabrika’ (Gigafactory) denmesinin nedeni bu tesislerin yılda en az 1 Gigawatt saat (1 GWh) enerjiye denk gelecek kapasitede pil üretmelerinden kaynaklanıyor.
 • Hesaplamalara göre Tesla’nın ABD’nin Nevada Eyaleti’nde inşasına devem ettiği fabrika 2019’da yılda 35 GWh’lık pil üretecek.
 • Bu rakam 500 bin Tesla marka araç veya bir milyon adet daha küçük hacimli elektrikli araç için yeterli olacak.
 • Çin ise Tesla’nın inşasına devam ettiği fabrikadan ülke çapında çok sayıda inşa ederek 2021’de yıllık toplam 121 GWh’lik Lityum İyon pili kapasitesine ulaşmayı planlıyor.
 • Bu rakam en az 1.5 milyon  Tesla Model S veya 14 milyon küçük/orta ölçekli elektrikli otomobile yetecek seviyeye denk geliyor.
 • Tabi bu kapasitenin Çin için sadece giriş seviyesi olduğunu da hatırlatmak gerekir.
 • Zira ülke elektrikli otomobil konusunda küresel lider olmak için ne gerekiyorsa yapmaya hazır.
 • Çin elektrikli otomobillerin satış rakamlarının artmaya başladığı 2025’e gelindiğinde pil fabrikalarının yılda en az 150 GWh’lik pil üretmesini hedefliyor.

Pil pazarı otomobille sınırlı değil

 • Halen çeşitli markalarından 100’ün üzerinde elektrikli modelin satışa sunulduğu otomotiv sektöründe seçeneklerin gelecek 10-15 içerisinde 500’ü aşması bekleniyor.
 • Üretim sayılarının artması ise güçlü ve dayanıklı aküye olan talebi hızla artırıyor.
 • Başta Tesla, Samsung, LG, Panasonic ve BYD olmak üzere pek çok kuruluş dev pil fabrikalarının inşasına başlayarak sektörün lider pil tedarikçisi olmak için kıyasıya bir rekabete girdi.
 • Bu fabrikaların tamamlanmasıyla her yıl milyonlarca lityum iyon teknolojisine sahip pil piyasaya çıkacak ve montaj için bekleyen başta otomobil olmak üzere tüm mobil elektronik cihazlara takılacak.