‘JOBS AHMAĞIN TEKİYDİ!’

Herkes Elon Musk’ı Steve Jobs’a, şirketi Tesla’yı ise Apple’a benzetiyor. Musk ise bu benzetmelere yaptığı açıklamalarla karşı çıkarken Jobs’ın ahmak, Apple’ın ise Tesla’nın mezarlığı olduğunu söylüyor

Silikon Vadisi’nde başarı hikâyeleri genellikle Google, Facebook veya Snapchat gibi iş modeli kullanıcı bilgilerini satıp reklam geliri üzerinden kâr sağlamak olan şirketlerden gelir. Ancak bölgede dijital teknolojiyle geleneksel sektörleri silkelemeye çalışan çok sayıda şirket de bulunuyor. Bunların arasında en dikkat çekici olanlarından biri de hiç şüphesiz Tesla. Şirket en popüler ürünü olan elektrikli ve akıllı otomobili Tesla’nın yanı sıra uzay programı SpaceX, küresel havacılık sektörünü tehdit eden Hyperloop mermi tren projesi, yenilenebilir enerji programı SolarCity ve yapay zeka girişimi OpenAI ile oldukça farklı alanlarda faaliyet gösteriyor. Ancak bu faaliyetler genellikle teknolojik olarak tamamen uç noktalarda gerçekleşiyor.

IRON MUSK: Elon Musk ilginç yatırımlarıyla beyaz perdeden tanıdığımız Iron Man’in tasarımcısı Tony Stark’ı anımsatıyor

MARKA GİBİ ADI VAR

Şirketin kurucusu ve CEO’su ise şanı çoğunlukla ürünlerinden bile önde giden Elon Musk. Silikon Vadisi’nde çok sayıda popüler şirket kurucusu olsa da hiçbiri Musk gibi manşetlere hükmedemiyor. Öyle ki mucit, dahi, mühendis, hatip ve amansız pazarlama yetenekleri sayesinde adı teknoloji tarikatının tartışmasız lideri Steve Jobs ile tek nefeste anılır hale geldi. Silikon Vadisi’nde pek çok kişi böyle bir benzetmeden onur duyabilirdi. Ancak Musk kesinlikle onlardan biri değil. Bir röportajında bu benzetmeye değinen Musk, “Jobs’la bir kez tanıştım. Ahmağın tekiydi. Onunla tanışan pek çok insan da böyle düşünüyor zaten” açıklamasında bulundu. Tesla’nın şirket olarak ‘yeni’ Apple olduğu düşüncesine de sürekli sert tepki veren Musk, “Biz Apple’a Tesla’nın mezarlığı deriz. Çünkü Tesla’da başarılı olamayanlar Apple’a gider. Şaka yapmıyorum bu gerçekten de böyle” dedi.

ASIL HEDEFİ MARS

ABD’li olmamasına rağmen Amerikan tarzı pazarlamayı mükemmelleştiren Musk, Silikon Vadisi’nin diğer pek çok yöneticisi gibi her fırsatta ürün ve hizmetleriyle dünyayı nasıl kurtaracağına yönelik uzun uzun konuşmalar yapıyor. Bu yönüyle Steve Jobs’tan ziyade beyaz perdeden tanıdığımız Iron Man’in tasarımcısı Tony Stark’ı andıran Musk sürekli sıra dışı projeleri kovalıyor. Her ne kadar Tesla daha şimdiden otomotiv dünyasını altüst etse, hızlı tren ve yenilenebilir enerji projeleriyle geleceğe yönelik önemli yatırımlar yapsa da Musk’ın yakın çevresi onun asıl projesinin Mars olduğuna işaret ediyor. Mars’ın onun hayatında en başından beri bir büyük bir tutku olduğuna değinen dostları tüm deneyim ve finansal kaynaklarını sonunda bu yönde kullanacağını ileri sürüyor.

MARS’TA ÖLÜRSEM MEZARIMA ŞUNU YAZIN

Hemen her konuşmasında insanlığın geleceğinin diğer gezegenlere ulaşması ve oralarda yerleşik hale geçmesinde olduğuna işaret eden Musk bu konuda da son derece iddialı. Gelecek 20 yıl içerisinde Mars’a gidiş geliş yapabilecek seviyede bir uzay aracının geliştirilebileceğini söyleyen Musk aynı zamanda Mars’a gidecek ilk yolculardan biri de olmak istiyor. Bir gazetecinin Musk’ın Mars’a gitmesi, orada yaşaması ve hatta orada ölmesi halinde mezar taşına ne yazılmasını istediğini sorduğunda ise ünlü milyarderin verdiği cevap şu oldu: “Vay be Mars’tayım! Buna inanabiliyor musun?”

 

“Tesla hisseleri 6 ay içerisinde % 40 düşer”

Hiçbir şirkette gündeme getirilen projelerin hayal ile gerçek arasındaki uçurum Tesla’daki kadar geniş değil. Ancak buna rağmen başta Wall Street olmak üzere şirketin yatırımcılarının Elon Musk ve projelerine güveni tam. Halen yaklaşık 60 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip olan şirket teknolojiye yatırım yapan hemen her yatırımcının portföyünde bulunuyor. Gerek yeni Tesla 3’ün üretimde yaşanan aksaklar ve gerekse şirketin uzay programında meydana gelen teknik sorunlara rağmen Tesla’nın hisseleri bu yıl yüzde 64 yükseldi. Hisse performansının son 5 yıllık getirisi ise yaklaşık yüzde 1200 ile pek çok yatırımcının aklını başından aldı. Buna rağmen şirketin geleceğine yönelik olarak şüpheler de yok değil. Buna göre Wall Street’in önde gelen bankalarından Goldman Sachs’ın Yatırım Analist’i David Tamberrino yaptığı açıklamada Tesla’nın özellikle yeni modeli Tesla 3 ile vaat ettiği başarıyı yakalamasının mümkün olmadığını belirterek şirket hisselerinin 2018’in ilk çeyreğinde yüzde 40 düşeceğini ileri sürdü.

SpaceX

SpaceX, Musk’ın uzay programının en önemli ayağı. Şirket özellikle taşıyıcı roketlerine yörüngeye yük bırakmasının ardından tekrar dünyaya dönerek dikey iniş yaptırmasıyla tüm dikkatleri üzerine çekti.

Mars programı

Musk sahibi olduğu SpaceX şirketi aracılığıyla Mars’a ilk insanlı uçuşunu planlıyor. İnsanlığın geleceğinin Mars gibi gezegenlerde yaşama başarısına bağlı olduğunu düşünen Musk Mars programı için büyük enerji harcıyor

Otonom sürüş

Değişen otomotiv sektöründe otonom sürüş öne çıkıyor. Musk’ın bu alandaki yatırımı ve otonom sürüşe yönelik ilk ürünleri 2015’ten beri Tesla markalı otomobillerde kullanılmaya başlandı

Tesla Motor 

Tesla Motor hem Elon Musk’ı hem de elektrikli otomobillerin dünya çapında popüler hale gelmesini sağladı. Şirket sırasıyla Tesla Roadster, Tesla Model S, Tesla Model X ve yeni Tesla Model 3 ile model gamını genişletti. Şirketin bundan sonra elektrikli kamyon modelini de üretmesi bekleniyor

Hyperloop

Elon Musk’ın en iddialı projelerinden olan Hyperloop’un hayata geçmesi halinde küresel havacılığa karşı önemli bir rekabet ortaya çıkacak. Ancak pek çok uzmana göre saatte 1200 km hız yapması beklenen trenin hayata geçmesi hayalden öteye geçmeyecek.

SolarCity

Şirket yenilenebilir kaynaklardan yola çıkarak küresel enerji sorununa çözüm üretmeye çalışıyor. Şirket bu çerçevede Nevada Çölü’nde Gigafactory adını verdiği dünyanın en büyük pil fabrikasının yapımına başladı.