Bu zincirin halkası olacağız

Bitcoin ve ethereum gibi dijital paraların temelinde bulunan Blockchain (Blok zincir) teknolojisi sadece finans sektörüyle sınırlı değil. Sistem sağlıktan eğitime, sanattan bilime kadar hayatın hemen her alanına yön verecek özelliklere sahip

Dijital teknolojiler sadece eğlence ve haberleşmeyi değil reel ekonominin de hemen her alanını yeniden tasarlıyor. Değişim esnasında büyük yankılar yaratan alanların başında ise finans sektörü geliyor. Özellikle bitcoin ve ethereum gibi dijital para birimleriyle geleneksel yatırım dünyasını altüst eden teknolojiler yatırımcılar arasında da şaşkınlık yarattı. Dolar karşısında bir yıl içerisinde yüzde 650-700 seviyesinde değer kazanan bitcoin küresel milyonerler gurubuna yeni üyeler katarken, yatırım dünyasının da gözdesi haline geldi. Diğer yandan Fintek adı verilen ve uygulama üzerinden bankacılık hizmeti veren yeni nesil finans kuruluşları ise sektörün çalışma prensiplerini temellerinden sarstı.

FİNTEKLER YAYILIYOR

Şube ve danışman yapılarını ortadan kaldıran sistem müşterilerin sosyal medya ortamındaki bilgilerinden de faydalanarak kişiye özel servisler sunmaya başladı. Ancak kısaca blok zincir (Blokchain) olarak bilinen bu teknolojiler ne bitcoin ve ne de fintek kuruluşlarıyla sınırlı değil. Temelinde algoritma adı verilen akıllı yazılımların bulunduğu blok zincir temel olarak güvenli bir aracıya ihtiyaç duyulan tüm hizmetlerde kullanmak mümkün. Merkezi bir otoriteye de ihtiyaç duymayacağı için çok şeffaf olması beklenen bu yapıların dış saldırılara karşı da çok güvenli olduğu belirtiliyor. Bitcoin’in dijital ödeme sistemi olarak kullanılması “Bitcoin 1.0 ” olarak tanımlanıyor. Blok-Zincir teknolojisinin tahvil, bono veya kredi gibi temel finansal işlemlerini devralması ise Bitcoin 2.0 olacak.  Bitcoin 3.0 ise gelecekte sağlıktan eğitime, sanattan bilime kadar hayatın hemen her alanına yayılmasıyla gündeme gelecek.

 

Merkez Bankası da blok zinciri yakın takibe aldı

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) da Blockchain teknolojisini takibe alarak, sayısal teknolojileri ve yansımalarını daha yakından tanımak için bir çalışma grubu oluşturduğunu duyurdu. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası sayısal teknolojiler ve sanal paralar ile ilgili Merkez Bankası Ödeme Sistemleri Genel Müdürü Mustafa Okay konuyla ilgili açıklamalarda bulunarak dijital paraların yükselişine işaret etti. Oktay, “Bugün blokchain sistemini tartışır olduk. Bu teknolojilerle çok kısa sürede hem bankalar hem merkez bankaları çalışır olacak. Bu yapılara bankaların da kayıtsız kalması mümkün değil” sözlerine yer verdi. Merkez Bankası’nın oluşturmuş olduğu çalışma gruplarının, belli aralıklarla toplanıp sanal para ile ilgili gündemde yer alan konuları değerlendireceği belirtildi.

Wall Street devleri de kararsız kaldı

Blockchain teknolojisini adete dünyaya tanıtan dijital para birimi bitcoin finans dünyasını birbirine düşürdü. Wall Street’in önde gelen finans kuruluşlarından  JP Morgan’ın CEO’su James Dimon hemen her fırsatta bitcoin tarihin gördüğü en büyük sahtekarlık olarak nitelese de kendi bankası da bu ürünü temel alan bir dizi varlıkların alım satımını yaptı. Sektörün diğer devlerinden Goldman Sachs ise bitcoin ve diğer dijital paraların alım satımında müşterilerden gelen taleplere nasıl destek vereceği konusunda araştırmalara başladığını duyurdu. Gelen bilgilere göre Goldmans Sachs yetkilileri henüz konuyla ilgili net bir ürün ortaya çıkarmadı ancak sistemi incelemeye devam edeceklerini duyurdu. Morgan Stanley CEO’su James Gorman ise bitcoin’in kesinlikle geçici bir heves olmadığını belirterek, “Yatırım yapan birçok kişiyle konuştum. Açık bir şekilde fazla miktarda spekülatif ama özü itibariyle kötü bir şey değil. Blockchain teknolojisinin doğal bir sonucu.” dedi.

Blockchain (Blok zincir) nedir, ne değildir 

 • Blockchain (Blok zincir) herkese açık, şeffaf, merkezi bir yapıya sahip olmayan, zaman damgası bulunan küresel bir veritabanıdır.
 • Sadece finans değil merkezi otorite olmaksızın, güvenilir bir aracıya ihtiyaç duyulan tüm hizmetlerde kullanılabilir.
 • Blok zincir yapısı tek bir bilgisayara bağlı olmadığı ve uç bilgisayarlarda, birbirinden bağımsız olarak saklandığından sorunlara karşı dirençlidir
 • Her blok, kendinden bir önceki bloğun özetini içerir. Bu sayede bloklar birbirine bağlanarak bir zincir oluşturur. Mevcut bloğun özet değeri bulunurken, bir önceki bloğun özeti değeri de işleme katılır.
 • Herhangi bir bloğu değiştirmek isteyen kötü niyetli bir ucun, ileriye doğru tüm blokları değiştirmesi gerekecektir.
 • Ancak her bir bloğun oluşturulması için iş ispatı istendiğinden, blokları değiştirmeye kalkanın ileriye doğru tüm bloklar için de iş ispatı yapması gerekir.
 • Böyle bir adım devasa işlem gücü gerektireceğinden gerçekleştirilmesinin neredeyse imkansız olduğu düşünülmektedir.

Cep telefonuyla güvenli seçim yapılabilir

 • Blok zincir ile sağlık, kültür, bilim ve sanat gibi tüm alanlarda servisler geliştirilebilir.
 • Aynı bitcoin teknolojilerinde olduğu gibi bölgesel veya ülke genelinde demokratik seçimler, referandumlar yapılabilir.
 • Bu işlemler esansında oylamalar şeffaf ancak seçime katılanların kimlikleri gizli kalacaktır.
 • Aynı güven temeli üzerinde tapu, noter, borsalar hatta evliliğe kadar pek çok hizmet bu teknoloji üzerinden sunulabilir