Hiroşima’ya atılan atom bombası bunun yanında mantar tabancası kalıyor

ABD Başkanı Donald Trump ve Kuzey Kore Lideri Kim Jong-Un arasındaki nükleer savaş atışması dünya piyasalarına pahalıya mal oldu. Sadece geçen hafta küresel endekslerde 1 trilyon dolarlık piyasa değeri buhar olurken yatırımcıların risk iştahı yok olma noktasına geldi. Ancak asıl tehlike tartışmaların odağında bulunan atom bombalarında. Zira günümüzün gelişmiş hidrojen bombaları 1947’de Japonya’nın Hiroşima ve Nagazaki kentlerine atılan atom bombalarının tam 4000 (4 bin) katına eşdeğer yıkım gücüne sahip. Ancak daha kötüsü de var. Bu hidrojen bombalarından dünyada 1 değil tam 8 bin adet bulunuyor. Kuzey Kore’de hidrojen bombasının olup olmadığı bilinmiyor.  Ama ABD’nin cephaneliklerinde en az 4 bin adet var. Bir o kadar da Rusya’da. Bu hidrojen bombalarından birinin bile dünyanın herhangi bir noktasında patlaması tüm gezegeni etkileyecek. Hepsinin kullanılması halinde ise Dünya üzerinde tüm yaşam formları tam 35 defa yok olacak. İnsan olarak en akıllı ve zeki halimiz bu ise iyi ki deli olmamışız!

Dünya borsaları 2017’nin en kötü haftasını geride bıraktı. Yaz etkisiyle yavaşlayan işlem hacmine ABD Başkanı Donald Trump ve Kuzey Kore Lideri Kim Jong-Un arasındaki nükleer savaş kavgası eklenince yatırımcıların risk iştahı bir anda kaçtı. Dünya genelinde endeksler yüzde 2’lere yaklaşan kayıplar yaşarken geride kalan hafta içerinde küresel borsalarda toplam 1 trilyon dolarlık piyasa değeri buhar oldu. Jeopolitik gelişmeleri endişeyle izleyen yatırımcılar güvenli limanlara yönelirken altının onsu üç gün içerisinde yüzde 2 oranında artış gösterdi. Endişeler altının onsunu dün gün içerisinde 1291 dolara kadar taşıdı. ABD piyasalarında rekor üzerine rekor kıran Dow Jones Endeksi uzun bir aradan sonra ilk defa düşüşe geçerek 22 bin puanın altın indi. Ancak ABD piyasalarında kriz ortamından faydalanan şirketler de oldu. Özellikle silah üreticileri geçtiğimiz haftayı piyasaların aksine sürekli yükselişle geçirdi. Kuzey Kore’nin balistik füze (ICBM) tehdidine karşı hava savunma sistemleri sunan şirketlerin hisse değerleri ise yüzde 20’lere varan çıkışlar yakaladı. Diğer yandan ABD Kongresi şubat ayında yaptığı açıklamada savunma bütçesinin 2017 için 525 milyar dolar olacağını duyurdu. Ancak ABD Başkanı Donald Trump 525 milyar dolarlık bütçeye 54 milyar dolar ek geleceğini açıklayarak bu bütçenin yeni nesil silahlar için harcanacağını belirtti. ABD cephesinde konvansiyonel silahların yanı sıra özellikle yeni nesil nükleer silahlar üzerinde de çalışılmasından endişe ediliyor.

HİROŞİMA’YA ATILANIN TAM 4 BİN KATI

Günümüzde var olduğu bilinen 60 megatonluk (MT) bir hidrojen bombasının yıkım gücünün Hiroşima’ya atılanın tam 4 bin katı olduğu belirtiliyor. İşin en korkutucu tarafı ise dünya üzerinde bu bombalardan en az 8 bin adet olması. Ve eğer dünyanın herhangi bir noktasına bu bombalardan bir tane bile atılacak olursa yıkıma uğrayan sadece saldırıya uğrayan ülke değil dünyanın tamamı olacak.

YAŞAM 35 DEFA YOK EDİLECEK

Radyoaktif serpintiden iklim değişikliğine kadar pek çok yan etki dünyanın geri kalanını etkileyecek. Ve bu etki sadece 1 hidrojen bombasının patlaması sonucu yaşanacak. Dünya üzerindeki tüm hidrojen bombalarının patlatılması halinde ise dünya üzerindeki yaşam tam 35 defa yok edilecek. ‘Overkill’ adı verilen bu olay ile birlikte Dünya üzerinde sadece insanlar, hayvanlar ve bitkiler değil bakteri seviyesine kadar yaşam formlarının tamamı ortadan kalkacak. Diğer bir ifadeyle burada Dünya’nın Ay gibi toz ve külden oluşan bir yapıya dönüştürülmesinden söz ediyoruz. Gezegenin en akıllı yaratığı olmakla övünen insan için ise bu durum oldukça çelişkili. Zira en vahşi hayvan türleri ve yaşam formları bile kendi türlerini yok etmek için çaba harcamaz. Zira bunu yaptıklarında kendilerini de yok edeceklerini bilirler. İnsanoğlu ise sınır tanımayan hırsı ile birlikte tabiatının aksine davranarak kendi hayatta kalma içgüdüsünü kendi elleriyle tehdit eder hala geldi. Tebrikler… Aklımızla bin yaşayalım…

Grafik tasarım: Tayfur Çay
Kuzey Kore’nin test edilip çalıştığı onaylanan füze sistemlerinin sayısı artıyor

1.     Hwasong: Menzili 1000 kilometre. Güney Kore ve Çin’e ulaşabiliyor.

2.     Nodong: Menzili 1300 kilometre. Japonya’nın tamamı füzenin tehdidinde.

3.     Musudan: Menzili 3500 kilometre. Çin ve Rusya’nın büyük bir kısmına ulaşıyor.

4.     KN-14: Menzili 6500 kilometre. Çin ve Rusya ile birlikte ABD (Alaska) ve Kanada’yı da vuruyor.

Henüz denenmemiş olan KN-20 ile tüm dünya tehdit edilecek

5.     KN-20: Menzili 11.500 kilometre. ABD’nin tamamı ile dünyanın önemli bir bölümü ulaşılır hale gelecek.

Silah şirketleri restleşmenin kazananı oldu

Kuzey Kore ve ABD’nin karşılıklı restleşmesinden en çok ABD’li silah şirketleri kazançlı çıktı. Tarafların söz düellosunda özellikle Northrop Grumman, Raytheon, Rockwell Collins, Boeing ve Lockheed Martin gibi silah devlerinin hisse seyirleri sürekli yukarı yönlü seyrederken şirketlerin elde ettiği yükseliş oranları zaman zaman yüzde 20’lere ulaştı. Dünyanın en büyük silah üreticilerinden ABD’li Northrop Grunnman ülkenin deniz kuvvetleri için yeni çok amaçlı savaş uçağını geliştiriyor. 2025’ten itibaren kullanıma alınması beklenen uçağın tamamen görünmez olması bekleniyor. Uçağın silah sistemlerinde ise geleneksel ısıya duyarlı roketler yerini 30 kW’lık laser toplarına bırakacak. Kuzey Kore’nin peş peşe nükleer testler yapması ve geliştireceği olası yeni bir roket teknolojisiyle nükleer başlıkları ABD’ye kadar gönderme ihtimali ABD hükümetini harekete geçirdi. Nükleer başlıkları saatte 21 bin kilometre hızla taşıması beklenen yeni nesil hipersonic roketlerin, bir saatten daha kısa bir sürede dünyanın herhangi bir noktasına ulaşacağı belirtiliyor.  Soğuk Savaş döneminin en gizli silahlarından biri olarak tanımlanan SR 71 (Blackbird) casus uçağının ikinci nesli geliştiriliyor. Saatteki hızı 6400 km/h (Mach 6) olarak açıklanan SR 72’nin 24 bin metreden uçması bekleniyor. Normal yolcu uçaklarının uçuş yüksekliği 10 bin metre seviyesinde bulunuyor. İlk prototip SR 72’nin 2023’te üretileceği ve kullanıma alınmasının da 2030’da olacağı belirtiliyor.

ABD’NİN YENİ NESİL SİLAHLARINDA LAZER ÖNE ÇIKIYOR

Elektromanyetik (EM) silahların barut dönemini bitirip yeni bir dönemi başlatmaları bekleniyor. Bu silahlar ateşleme için barut yerine elektrik mıknatıslarının yarattığı manyetik alanı kullanıyor. Böylece ateşleme kavramı da yerini fırlatmaya bırakıyor. EM’lerin fırlattığı savaş başlığı da geleneksel savaş başlıkları gibi barut veya nükleer içerik barındırmıyor. Fırlatılan başlık saatte 6000 – 7000 bin kilometre hıza ulaştığı için hedefte oluşan hasar tamamen kinetik enerji yardımıyla oluyor. Kıyaslama yapma bakımından halen kullanımda olan patlayıcı içeren bir Tomahawk füzesinin ulaştığı en yüksek hız saatte 880 km seviyesinde.