SALDIRILAR HENÜZ BİTMEDİ, HATTA YENİ BAŞLIYOR OLABİLİR

Europol’dan yapılan açıklamada hafta sonu başlayan siber saldırıların bu sabah dünya çapında devreye girecek milyonlarca büro bilgisayarı ile birlikte farklı bir boyuta taşınabileceği duyuruldu

Cuma günü başlatılan ve kısa sürede dünyayı kasıp kavuran ‘WanaCrypt0r 2.0’ zararlı yazılım saldırısı devam ediyor. Avrupa Polis Örgütü Europol’den yapılan açıklamada saldırılardan şu ana kadar dünya çapında 150 ülkenin etkilendiği belirtildi. Saldırılarda kurbanlardan fidye istendiğini de hatırlatan yetkililer bu yolla şu ana kadar toplam 200 bin kişi ve kuruluştan nakit toplandığını ve bu nakdin 1 milyar dolara ulaşmış olabileceği vurgulandı. Avrupa Polis Örgütü Europol Direktörü Rob Wainwright basın mensuplarına verdiği bilgide benzeri görülmemiş bir saldırıyla karşı karşıya kaldıklarını belirterek, “Siber saldırılara karşı her yıl küresel çapta 200 operasyon gerçekleştiriyoruz. Daha önce böyle bir olayla karşı karşıya kalmamıştık. Son hesaplara göre 150 ülkeden 200 binden fazla kurban var ” dedi.

KURBAN SAYISI ARTACAK

Saldırıların arkasında kimin olduğunun henüz anlaşılamadığını da vurgulayan Wainwright asıl saldırıların bugün yaşanabileceği konusunda da uyarıda bulundu. Saldırıların hafta sonuna denk geldiği için bir çok büro bilgisayarının kapalı olduğunu söyleyen Wainwright, “Saldırıya maruz kalan kurbanların sayısı sürekli artıyor. Asıl korkum pazartesi sabahı (bugün) insanların bürolarına dönüp bilgisayarlarını açmalarıyla birlikte yaşanacak olanla ilgili. Halen devre dışı olan milyonlarca büro bilgisayarının devreye girmesiyle saldırının boyutu dramatik bir şekilde değişebilir” dedi.

  • Cuma günü başlatılan siber saldırılar dünya çapında toplam 150 ülkeyi vurdu

  • Henüz kontrol altına alınamayan saldırlar sonucunda 200 bin kuruluşu darbe aldı

  • Saldırılar sırasında kurbanların verilerini geri alabilmek için 1 milyar $ ödediği sanılıyor

Bürolarda PC’ler açılınca kıyamet kopacak

Cuma günü başlayan siber saldırılarda kullanılan ‘WanaCrypt0r 2.0’ yazılımın iki önemli özelliği bulunuyor. Buna göre yazılım doğrudan Windows işletim sisteminin açıklarından bilgisayarlara sızabildiği gibi e-posta üzerinden de yayılabiliyor.  Hafta sonu kapalı olan milyonlarca büro bilgisayarının bugün açılmasıyla saldırıların boyutunun değişmesinden endişe ediliyor.

Büyükler de kurban durumuna düşebilir

  1. Cuma günü başlayan siber saldırılar hafta sonuna denk gelmesine rağmen dünya çapında toplam 150 ülkeyi etkiledi.
  2. Bugün dünya çapında haftanın ilk iş günü olacağı için kullanıma girecek milyonlarca bilgisayarla kurban sayısı artacak.
  3. Kurban sayısının özellikle mail trafiği nedeniyle hızla artarak dünyanın en büyük şirketlerini de vurabileceği belirtiliyor.
  4. Diğer yandan fidye isteyen yazılımın kurbanlarına tanıdığı 3 günlük süre bu sabah itibariyle sona eriyor.
  5. Uzmanlar saldırılar esnasında bilgilerini kaptıran kurbanların bu süre içerisinde dünya çapında 1 milyar dolar ödediğini hesaplıyor.
  6. Virüsün kaynağının bilinmemesi saldırıların her an farklı bir şekilde tekrar edebileceği anlamına geliyor.