Trump’a 100’üncü gün bombası

Trump bugün merakla beklenen vergi reformunu tanıtacak. Yasanın kabul edilebilmesi için ise cuma gününe kadar ülkenin borçlanma üst sınırının yükseltilmesi gerekiyor. Başarısız olursa Trump cumartesi günü hem hükümeti kapanmış hem de 100 gününde icraatı olmayan bir başkan durumuna düşebilir

ABD Başkanı Donald Trump görev süresinin en zorlu günlerini yaşıyor. Önceki başkan Barack Obama’nın yürürlüğe koyduğu sağlık reformunu devre dışı bıraktıktan sonra kendi vergi yasasını yeterli destek olmadığı için Kongre’ye getiremeyen Trump bugün merakla beklenen vergi reformunu tanıtacak. Söz konusu reformla birlikte ABD’de halen yüzde 35 seviyesinde bulunan kurumlar vergisinin yüzde 15’e indirilmesi planlanıyor. Başkanlığının geleceği açısından büyük önem taşıyan bu reform daha resmi olarak sunulmadan pek çok tartışmaları da beraberinde getirdi. Diğer yandan ABD’nin borçlanma üst sınırını yeniden düzenlemesi için cuma akşamına kadar bir karar vermesi gerekiyor. ABD’nin toplam borcu 20 trilyon doları aştı. Yeni hükümetin 2017 için öngördüğü bütçe ise 3.6 trilyon dolar seviyesinde. Trump’ın Meksika Duvarı planından 560 milyar dolarlık savunma bütçesine kadar tüm harcamalar bu bütçenin planlandığı gibi kabul edilmesine bağlı.

SADECE KARARNAME ÜRETTİ

Ancak yetkililer cuma akşamına kadar yeni borçlanma üst sınırını belirleme konusunda başarısız olursa ülke cumartesi günü ‘hükümetin kapanması’ (Government shutdown) sorunuyla karşı karşıya kalacak. ABD’nin tüm devlet hizmetlerinin durması anlamına gelen bu durum en son 2013’te yaşandı ve toplam 17 gün sürdü. Devletin olası durma ihtimalinin cumartesi gününe denk gelmesi ise Trump açısından tam bir felaket olarak değerlendiriliyor. Zira 29 Nisan Cumartesi Donald Trump’ın ABD başkanı olarak 100’üncü gününü doldurması anlamına geliyor. Ancak 100’üncü gün sadece sembolik bir anlam taşımakla kalmıyor aynı zamanda önceki başkanların geleneksel olarak aynı dönemde neler yaptıklarının kıyaslanması anlamına da geliyor. Trump’ın son 100 günlük karnesine bakıldığında ise icraatının başkanlık kararnamelerinin haricinde Kongre’den geçen herhangi bir yasasının olmadığını gösteriyor. Diğer bir ifadeyle Trump cumartesi günü hem hükümeti kapanmış hem de 100 gününde icraatı olmayan bir başkan durumuna düşebilir.

Trump’ı kendi Cumhuriyetçi partisi zorluyor

  • Bugün tanıtılması beklenen yeni vergi tasarısı ve cuma akşamına kadar borçlanma üst sınırı düzenlenmesinin kaderini belirleyecek kurum Kongre.
  • Senato ve Temsilciler Meclisi’nden oluşan bu yapı ABD’de yasaların geçtiği veya takıldığı merci olarak biliniyor. Kongre Trump’ın başkanı olduğu Cumhuriyetçilerin kontrolünde.
  • Ancak gerek Senato Çoğunluk Lideri Mitch McConnell ve gerekse Temsilciler Meclisi Başkanı Paul Ryan, Trump’ın planlarına çok sıcak bakmıyor.
  • Özellikle Paul Ryan kurumlar vergisinin yüzde 35’ten yüzde 15’e inmesinin bütçe gelirlerini düşüreceği gerekçesiyle Trump’ın yeni vergi yasasına karşı çıkıyor.
  • Senato tarafında ise Trump’ın 21 milyar dolara mal olması beklenen Meksika Duvarı planına tepkiler var. Trump’ın 100 gün kutlaması, 100 gün bombasına dönüşmek üzere.