Bomba gibi yatırım!

11 Nisan’da Alman futbol takımı Borussia Dortmund’un otobüsüne düzenlenen bombalı saldırının ardından ilk açıklamalarda iddia edildiği gibi İslami terör değil yatırımcı hırsı çıktı. Saldırganın patlamalarla Dortmund hisselerini manipüle ederek kazanç sağlamaya çalıştığı belirtildi. Kimilerine göre 100 bin kimilerine göre ise milyonlarca Euro kâr hedeflediği iddia edilen saldırganın hesapları ise tahmin edilemeyecek kadar küçük.

 Almanya’da 11 Nisan’da Borussia Dortmund-Monaco arasında oynanması planlanan UEFA Şampiyonlar Ligi çeyrek final ilk maçı öncesinde meydana gelen patlamanın faili olarak ilk gün ileri sürüldüğü gibi İslami terör değil yatırımcı hırsı çıktı. Alman federal başsavcısı tarafından yapılan açıklamada güvenlik güçlerinin cuma sabahı Almanya’nın Tübingen kentinde düzenledikleri bir operasyonda 28 yaşında Rusya kökenli Alman vatandaşı Sergei W.’nin yakalandığını duyurdu. Yetkililer saldırganın olaydan önce Alman futbol takımı Borussia Dortmund’un sermaye piyasalarında işlem gören ‘Borussia Dortmund BVB.DE’ opsiyon kağıtlarına yatırım yaptığını ve gerçekleştirdiği olayla manipülasyon yaratarak kârını katlamayı planladığını duyurdu.

 AYNI OTELDE KALDI

 Büyük bir kazanma hırsıyla hareket eden saldırganın yatırım stratejisi ise dudak uçuklatıcı türden. Buna göre Sergei W. Alman ekibinin de kamp yaptığı L’Arrivee otelinden 9-13 Nisan tarihleri arasında olayın gerçekleştiği yöne bakan bir oda için rezervasyon yaptı. Ardından otelin önünden takım otobüsünün maç için hareket edeceğini tahmin ettiği yöne doğru yol boyunca üç adet uzaktan kumandalı patlayıcı düzenek yerleştirdi. Maçın oynanacağı 11 Nisan günü ise saldırgan operasyonunun yatırımcı ayağına yöneldi. Alman basınında yer alan bilgilere göre Sergei W. olay günü öğleden önce Borussia Dortmund BVB.DE ‘DGQ1VV’ işaretli 15 bin adet opsiyonlu yatırım aracı satın aldı. Adedine 18 Euro/Cent ödeyen saldırgan toplamda 2700 Euro’luk harcama yaptı.

İSTESE DE DAHA FAZLA KAZANAMAZDI 

Sergei W.’nin yatırım yaptığı çok yüksek riskli araçların özelliği ise hisselerin sert bir düşüş kaydetmesi halinde yatırımcıya yüksek kâr vaat etmesiydi. İşte saldırganın uzaktan kumandalı bomba düzeneği de planın bu aşamasında devreye girerek imkansız gibi görünen sert düşüşü sağlayacaktı. Ancak kâr için gerekli yüzde 10-20 gibi bir düşüşün olması için ise otobüs içerisinde yer oyunculardan bazılarının ölmesi ve birçoğunun da yaralanması gerekiyordu. Sergei W. bunun için patlayıcı sayısını üç olarak belirledi. Patlamanın beklenen etkiyi göstermeyip yalnızca bir oyuncunun elinden yaralanması ve maçın hemen ertesi gün tekrar edilmesi saldırganın planlarını altüst etti. Şirket hisseleri ilk gün sadece yüzde 3 düşerken saldırganın 18 Euro/Cent’lik ilk alım risk primini yalnızca 26 Euro/Cent’e yükseltti. Bu da 1200 Euro’luk bir kazanç anlamına geldi. Hesaplamalara göre hisselerdeki kayıp yüzde 20’lere ulaşsaydı planlanan getiri 5000 Euro seviyesinde olacaktı. Alman basınında ise saldırganın yatırım amaçlı olarak 79 bin Euro tüketici kredisi kullandığı ve bunun tamamını varlık alımına yatırdığı bilgisi yer aldı. Bu hesaptan yola çıkan pek çok basın kuruluşu saldırganın olası kâr hedefinin 100 bin Euro ile 2 milyon Euro arasında değişeceğini yazdı. Ancak yetkililer bu bilgileri doğrulamazken hedeflenen gelirin çok daha düşük seviyede olduğunu zira sermaye piyasaları ile yürütülen ortak araştırmada saldırganın yaptığı yatırımın çok düşük seviyede olduğunun belirlendiğini duyurdu. Yetkililer suçlu Sergei W’nin izine de sermaye piyasalarıyla yapılan bu araştırma sonucu ulaşıldığını bildirdi.