Yüksek teknolojili dijital saldırılara düşük kaliteli bantlı savunma

CIA’in cep telefonlarından akıllı TV’lere kadar pek cihaz üzerinden ortam dinleyip gözetlemesi kullanıcıları harekete geçirdi. Online alışveriş siteleri üzerinden yapılan kamera kapatıp mikrofon tıkayan bant satışlarında kürsel çapta patlama yaşandı

ABD’nin Merkezi Haber Alma Ajansı’nın (CIA) küresel çapta dijital kanalları takibe aldığına yönelik haberler kullanıcıların bireysel güvenlik önlemlerini sorgulamalarına neden oldu. Özellikle cihazlar üzerinde bulunan kamera ve mikrofonlardan ortam dinlenmesi hatta video kaydı yapılması büyük tepkilere neden oldu. Mevcut korkulardan ilk fayda sağlayanlar ise yine uyanık girişimciler oldu. Dünya çapında pek çok ülkede online satış mağazalarından dizüstü bilgisayarları, akıllı TV’ler veya mobil telefonların üzerinde bulunan kamera ve mikrofonları kapatmak için yapıştırıcı bantların satıldığı belirtiliyor.

FBI DA ÇARESİZ

Bu yöntemle olası saldırılardan kurtulma fikri ise çok yeni değil. Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, Microsoft’un kurucusu Bill Gates gibi teknoloji kurtları başta olmak üzere çok sayıda teknoloji uzmanı da uzun yıllardan beri bu yöntemle korunmaya çalışıyor. Hatta ABD’nin bir diğer gizili servisi olan Federal Soruşturma Bürosu’nun (FBI) direktörü James Comey de yaptığı açıklamada dizüstü bilgisayarının kamerasını bantla kapadığını belirterek, “Benden çok daha akıllı olan birinin kamerasını kapattığını görünce bunu yapmaya karara verdim” dedi.

SİLAHI KENDİSİNE DÖNDÜ

Diğer yandan küresel çapta iletişim kanallarını takibe aldığı için büyük tepki çeken CIA’de ise endişeler farklı kanallardan ilerliyor. Ajansın hassas casusluk tekniklerinin dışarıya sızdırılması CIA içinde de yeni tartışma ve endişeleri de beraberinde getirdi. Buna göre ajans yetkilileri yaklaşık 9 bin gizli dokümanın dışarıya sızdığı bir ortamda henüz varlığı bilinmeyen diğer dijital silahlarının da ajans dışına çıkmış olabileceğini hatta kendilerine karşı kullanılmakta olabileceğinden endişe etmeye başladı.

6 adımda cep ve mobil cihazlarınızı güvenceye alın

 1. Telefonun açılaması aşamasında mutlaka parola kullanın ve belirli bir zaman sonra ekranın otomatik kilitle kapanmasını sağlayın.
 1. İş veya özel hayatınıza yönelik hassa bilgi transferi yapmak istiyorsanız, aktarımı yapacağınız internet bağlantısının güvenli olduğundan emin olun.
 1. Dijital ortamda yaşanan düzenli saldırıların büyük oranda cihazlara yüklenen uygulamalar üzerinden gerçekleştiğini unutmayın.
 1. Bluetooth gibi kablosuz bağlantı tekniklerini kullanmadığınız takdirde açık bırakmayın.
 1. Telefon başta olmak üzere mobil cihazlarınızı kullanmaları için yabancılara vermeyin.
 1. Telefonunuzun üzerindeki hassa bilgilerin çalınmaması için mutlaka paket halinde şifreleyin.

 

İster mobil ister sabit olsun herhangi bir cihazın internete bağlandığı andan itibaren saldırılara açık olduğunu unutmayın. Saldırılardan korunmak için ise çoğunlukla kolay birkaç önlem yeterli olabilir.

 

SADECE VİRÜS İÇİN 500 PROJESİ VAR

 • CIA’in Siber Haber Alma Merkezi (CCI) adı altında faaliyet gösteren bölümünde yaklaşık 5 bin kişi çalışıyor.
 • Ancak ajansın dijital dünyaya yönelik tüm operasyonları sadece CCI tarafından yönlendirilmiyor.
 • CCI başlığının altında çalıştığı tahmin edilen en az 35 farklı daire dijital dünyaya yönelik operasyon düzenliyor.
 • Bu operasyonlar virüs geliştirmekten Truva atına, uzaktan kumandayla erişimden kimlik çalmaya kadar uzanıyor.
 • Sadece CIA’in Mühendislik Geliştirme Grubu’nun (EDG) başlı başına virüs geliştirme için 500 farklı projesi var.
 • Ancak basına sızanlar elbette ajansın asıl yapabildiklerinin yalnızca bir bölümünü gösteriyor. Asıl potansiyel ise hala gizli.