FBI sosyal medyanın anahtarını istiyor

ABD göçmenlere getirilen sınırlamalarla çalkalanırken bir darbe de sanal dünyadaki özgürlüklere geldi. Philadelphia Bölge Mahkemesi aldığı kararında Federal Soruşturma Bürosu’nun (FBI), teknoloji şirketi Google’ın ABD dışında bulunan e-posta sunucularında kayıtlı verilere erişimine izin verilmesi gerektiğini duyurdu. Kararı temyize götürme kararı alan Google başarısız olursa aynı akıbet tüm sosyal medya dünyasını bekliyor

ABD’de göçmenlere yönelik getirilen sınırlamanın yankıları hem ülke içerisinde hem de ülke dışında devam ederken gündeme düşen yeni bir haber bireysel özgürlüklerin her yerde ve her alanda kısıtlanmaya devam edeceğini gösterdi. Buna göre Philadelphia Bölge Mahkemesi cuma günü aldığı kararında Federal Soruşturma Bürosu’nun (FBI), teknoloji şirketi Google’ın ABD dışında bulunan e-posta sunucularında kayıtlı verilere erişimine izin verilmesi gerektiğini duyurdu. Kararın duyulmasının ardından tartışmalı mülteci kararının üzerine teknoloji dünyasında yeni bir tepki dalgası daha yükseldi. Yapılan ilk açıklamalarda böyle bir adımın hem özgür iletişim haklarına hem de anayasaya aykırı olduğu dile getirildi.

MICROSOFT DA SAVAŞTI

Benzer bir olay geçen sene haziran ayında diğer bir ABD’li teknoloji devi Microsoft’un başına geldi. O dönemde de FBI, Microsoft’un İrlanda’da bulunan e-posta sunucularına erişim izni istedi ancak bu talep New York Bölge Mahkemesi tarafından anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle geri çevrildi. FBI’ın talebine bu sefer olumlu yanıt veren Philadelphia Bölge Mahkemesi Yargıcı Thomas Rueter ise karar metninde Google’a yöneltilen talebin ilk bakışta kişisel özgürlüklere aykırı gibi göründüğünü ancak söz konusu e-postaların ABD dışında bulunan sunucularda depolandığı için anayasayla herhangi bir çatışmanın oluşmadığına işaret etti.

SOSYAL MEDYA YANAR

Google’dan yapılan açıklamada ise mahkeme kararının kabul dilemez olduğuna vurgu yapılırken, “Alınan karar istisnai gibi gösteriliyor ama öyle değil. Temyize gitme hakkımızı kullanacağız” denildi. Açıklamada şirketin Gmail hizmeti üzerinden gönderilen e-postaların güvenlik nedeniyle dünya üzerinde çok farklı bölgelerdeki sunucularda depolandığına işaret edilerek FBI’ın istediği gibi tek tek e-postaların peşine düşmenin teknik olarak da imkansız olduğu duyuruldu. ABD’de bulunan çok sayıda kişisel özgürlükleri korumaya yönelik kuruluş ise kararı protesto ederken bu davanın sadece Google’ı ilgilendirmediğini, şirketin başarısız olması halinde ise tüm sosyal medya şirketlerinin de benzer dayatmalarla karşı karşıya kalacağı konusunda  uyarıda bulundu.

HER YIL 25 BİN AHLAKSIZ TEKLİF ALIYOR

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden olan Google’ın sadece ABD’de her yıl suçla mücadele gerekçesiyle devlet kurumlarından kişisel bilgilere erişim için 25 bin başvuru yapıldığı belirtiliyor. Şirketin arama motoru yaklaşık internetin kurulduğu günden beri tüm dünyada yaygın olarak kullanıldığı için eşsiz bir veri madeni olarak kabul ediliyor. Google’ın algoritması kullanıcıların intnet üzerindeki tüm hareketlerini takip edip sınıflandırması ve bunu tam 20 yıldan beri yapması geriye dönük olarak büyük bir bilgi dağı oluşturdu. Şirket hem Google arama motoru ve hem de Gmail e-posta servisi ile dünya üzerindeki milyarlarca insanın dijital iletişimini sağlıyor. İşte bu zengin veri deposu başta FBI olmak üzere tüm gizli servislerin ana hedefi durumunda.

TWITTER DA FBI’IN YAKIN TAKİBİNE GİRDİ

  • Dünya üzerinde toplam 310 milyon insanın üzerinden yazıştığı Twitter da başta FBI olmak üzere çok sayıda gizli servisin yakın takibinde bulunuyor.

  • Özellikle toplumsa olaylar esnasında en temel haberleşme kanallarından biri haline gelen Twitter’in elindeki kişisel veriler büyük değer taşıyor.

  • Yayımlanan raporlara göre FBI, 2015 ve 2016 yıllarında farklı nedenlerden pek çok kez şirketin kapısını çaldı ancak şirket şu ana kadar bilgilerine sahip çıkabildi.

30 YILLIK YASA ZAMANA UYMUYOR

ABD’de kişisel verilerin depolanmasını ve korunmasını (Stored Communication Act) düzenleyen yasa 1986’da oluşturuldu. Ancak aradan geçen süre ile yasanın gerektiği gibi koruma sağlayamadığı belirtiliyor.