Kimi kovuyorsun ahbap, ekonomini ‘büyük’ yapanların yüzde 51’i mülteci

qerhf22ABD Başkanı Trump mültecileri ülke dışında tutmak için peş peşe genelge hazırlıyor. Ancak ABD ekonomisini büyük yapan Uber, Airbnb ve WhatsApp gibi girişimci şirketlerini yüzde 51’i mülteciler tarafından kuruluyor

ABD Başkanı Donald Trump’ın “mültecilerin ülkeye kabulünü sınırlandıran ve göçmen vizelerine katı güvenlik prosedürleri getiren” kararnamesi tüm dünyadan tepkiler gelmeye devam ediyor. Dün Beyaz Saray önünde de toplanan binlerce kişi, Trump’ın Suriye, Irak, İran, Libya, Yemen, Sudan ve Somali’den gelen kişilere 90 gün boyunca kapılarını kapatmasını protesto etti. ABD’nin iş dünyasında ise Trump’a yönelik eleştirilerin yeni ekonomi ve eski ekonomi şirketleri olarak iki farklı kampta toplandığı görüldü. Buna göre ülkenin eski ekonomisinin devleri olarak bilinen Ford, General Motors ve Boeing yaptıkları açıklamalarda Trump’ın mülteci uygulamasına sessiz kalırken yeni başkanın istihdam ve güvenlik politikalarını övmekle yetindi. Wall Street’in devleri Goldman Sachs, Citigroup, Morgan Stanley ve Bank of America da durum çok farklı olmadı. Bu şirketler Trump’ın mülteci uygulamasına yönelik hiçbir açıklamada bulunmayarak en ‘uyumlu’ sektör izlenimi verdi.

MİLYAR DOLARLIK ŞİRKETLER

19 trilyon dolarlık ekonomik büyüklüğe sahip ülkede uygulamaya giren mülteci sorununa büyün halinde karşı çıkan tek sektör teknoloji dünyası oldu. Silikon Vadisi’nin önde gelen 19 şirketinden yapılan ortak açıklamada sektörün gücünün kültürel çeşitlilikten geldiği vurgulanarak mülteci uygulaması kesin bir dille eleştirildi. Uygulamanın ne kadar hatalı olduğuna yönelik en önemli gösterge ise National   Foundation for American Policy’in yayımladığı raporda yer aldı. Buna göre ABD genelinde oluşturulan, halka arz edilmemiş ve değerlendirilmeleri 1 milyar doların üzerinden olan start-up’ların yüzde 51’i yabancılar tarafından kuruldu. Bunların en büyük 44’ünün toplam değerinin 168 milyar doları bulduğuna dikkat çekilen raporda bu şirketlerin ortalama 760 kişiye yüksek nitelikli iş alanı sağladığı da belirtildi. Halka arz edilmeleri halinde yüz milyarlarca dolarlık piyasa değerlerine ulaşacakları belirtilen bu şirketlerin arasında geleceğin teknoloji devlerinin olduğuna kesin gözüyle bakılıyor.

BU KANUNLA APPLE HİÇ KURULAMAZDI

ABD Başkanı Donald Trump, ABD’de ve ABD’liler tarafından üretilecek ürünlerle ülke ekonomisinin yeniden büyümesini planlıyor. Bu planın bu şekilde hayata geçmesi pek mümkün değil. Ancak Trump başaracağı konusunda iddialı. Oysa yeni başkanın  sadece yakın geçmişe bakması yeterli olacak. Sadece ülkesinin değil dünyanın en değerli şirketi olarak kabul edilen Apple’ın efsane kurucusu Steve Jobs Suriyeli bir babayla Alman kökenli bir annenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Jobs’ın yakın arkadaşı ve Apple’ın kurucularından Steve Wozniak da bir göçmendi. Babası Ukraynalı olan Wozniak’ın annnesi de İsviçre-Alman kökenliydi.

GOOGLE’DAN SIĞINMACILARA 4 MİLYON DOLARLIK FON

  • Google çalışanlarının da 2 milyon dolar bağışla katılabileceği toplam 4 milyon dolarlık sığınmacılar için bir kriz fonu oluşturdu.
  • Ayrıca şirket yöneticilerinin de fona kişisel olarak katkıda bulunacakları açıklandı.
  • Toplanacak miktar BM, Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği (ACLU), Göçmen Kaynak Merkezi (ILRC) ve Uluslararası Kurtarma Komitesi (IRC) arasında paylaştırılacak.
  • Fon kararı göç yasağına karşı güçlü itirazlarda bulunduğu ve şirketin kurucularından Sergey Brin’in San Francisco Uluslararası Havalimanı’nda protesto gösterisine katılmasından bir gün sonra geldi.
  • Google’dan yapılan açıklamada, “Bu kararla ABD’ye gelişine engel olabilecek etkileri için endişeliyiz. Görüşümüzü  duyurmaya devam edeceğiz” denildi.

 

Silikon Vadisi’nin en yeni yıldızlarının tamamı göçmen

Airbnb: Kurucusu Brian Joseph Chesky Rusya göçmeni.

WhatsApp: Kurucusu Jan Koum ailesiyle Ukrayna’dan geldi.

Uber: Kurucusu Travis Cordell Kalanic ve Çek Cumhuriyeti kökenli.

Tesla: Kurucusu Elon Musk Güney Afrika’da doğdu.