Amazon yeni nesil otomobillerin aklını aldı

E-ticaretin kurucusu olarak bilinen Amazon hâkimiyetini sanal dünyanın yanı sıra gerçek hayata da yaymaya başladı. Amazon Go ile geleceğin marketini tasarlayan şirket şimdi de Ford, Toyota, BMW ve VW ile anlaşarak yeni nesil otomobillere sahibi olduğu yapay zeka yazılımı Alexa’yı yerleştirmeye hazırlanıyor

ABD’li internet şirketi Amazon sanal dünyadaki başarısını gerçek hayata da aktarma konusundaki kararlığını sürdürüyor. Şirket bunun için geçtiğimiz günlerde ABD’de açtığı ve ‘Amazon Go’ adını taşıyan yeni gıda mağazasıyla bu yönde önemli bir adım daha attı. Ancak bu adım dijital bir şirketin iş modelini gerçek dünyaya adapte etme girişiminden çok daha öte bir anlam taşıyor. Zira gerçek dünyada market üzerinden alışveriş küresel çapta 795 milyar dolarlık bir büyüklüğe sahip ve bu rakam sürekli yükseliyor. Kullanıcılar ise teknolojinin gelişmesiyle mobil iletişimde olduğu gibi fiziki alışverişten ulaşıma kadar süreçlerin çok daha kolay ve daha konforlu hale gelmesini istiyor. Amazon’un bu adımla asıl hedeflediği konu ise dijital dünyada olduğu gibi gerçek hayatta da kullanıcılarının alışveriş alışkanlıklarını yakın takibe almak. Şirket bu yolla elde edeceği kullanıcı bilgisiyle Google ve Facebook gibi rakiplerine karşı çok daha büyük bir avantaj elde ederken yepyeni ürün ve hizmetler de geliştirme şansına erişecek. Pek çok kullanıcı açısından ise Amazon Go konfor karşılığında kişisel veri güvenliğinden vazgeçilen yeni bir hizmet olmaktan öteye geçmeyecek. Ancak şirketin planlarının bununla sınırlı olacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Amazon kullanıcılarını ‘bağrına basmak’ için çok daha yaratıcı ‘ürün ve hizmetler’ üzerinde çalışıyor.

RAKİPLERİNİ EKTİ

Geçtiğimiz haftalarda ABD’nin Las Vagas kentinde gerçekleşen CES tüketici elektroniği fuarında da konfor karşılığı kişisel veri toplanmasına yönelik geliştirilen hizmet trendini izlemek mümkün oldu. Şirketler kullanıcılara 24 saat eşlik edecek ürün ve hizmetlerini tanıtabilmek için kıyasıya rekabete girdi. Ancak Amazon yapay zeka yazılımı Alexa ile bu alanda da tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Şirket bu alanda en büyük sükseyi ise otomotiv sektörünün devleriyle duyurduğu anlaşmalarla yaptı. Geleceğin trilyon dolarlık yeni nesil akıllı otomotiv sektöründe öne çıkmak isteyen Ford, Toyota, BMW ve VW gibi şirketler geleceğin araçlarında Amazon’un yapay zeka yazılımı Alexa’yı kullanacaklarını duyurdu. Amazon bu duyuruyla yapay zeka konusunda doğrudan rekabet halinde olduğu IBM, Google, Facebook ve Microsoft gibi şirketleri geride bırakmayı başardı. 1994 yılında kurulan ve 1997’de halka arz edilen şirket böylece e-ticaretin geçen 20 yılına damga vurduğu gibi geleceğin teknoloji dünyasında da etkin olmaya devam edeceğini gösterdi.

MARS’TA BİLE REKABET VAR

Zira şirketin sunduğu dijital hizmetler sadece Amazon’un klasik alışveriş sayfasıyla sınırlı değil. Film ve eğlenceye yönelik Amazon Prime, Amazon Video, Amazon Music’in yanı sıra ticarete yönelik Amazon Marketplace, Amazon Payment gibi hizmetlerle şirket kullanıcılara hemen her cepheden kuşatmış durumda. Şimdi bu hizmetlere eklenecek Amazon Go süpermarket hizmeti ve akıllı otomobillere yerleştirilecek Alexa yapay zeka yazılımı ile çember tamamlanmış olacak. Amazon böylece kullanıcıların hem dijital hem de gerçek dünyadaki hareketlerini izleyerek rakiplerine kıyasla çok büyük bir avantaj elde etmiş olacak. Tabi bu arada Amazon CEO’su Jeff Bezos’un Blue Origin uzay ve havacılık şirketini de unutmamak gerekir. Şirket dikey iniş ve kalkış sağlayan uzay araçlarıyla Mars’a yolculuğa öncülük etmek istiyor. Diğer bir ifadeyle Mars dahil nereye gidersek gidelim Amazon hep ensemizde olacak.

Artık gerçek alışverişler de kayıt altına giriyor!

Şirket Amazon Go hizmetiyle gerçek hayatta da kendinden söz ettirmeyi başardı. Amazon’un ABD’nin Seattle eyaletinde açtığı ilk süpermarket mağazasında kasa bulunmuyor. Müşteriler market girişinde turnike benzeri bir alandan geçerek cep telefonlarındaki Amazon uygulamasını taratıyor. Ardından mağaza içerisindeki istediği ürünü alan müşteri herhangi bir ödeme yapmadan marketten çıkıp gidebiliyor. Ödeme ise müşterinin yanına aldığı ürünlerin mobil uygulama tarafından algılanması ve hesaplanmasıyla Amazon hesabından düşülüyor. Henüz test aşamasında olan marketten şu an için sadece Amazon çalışanları yararlanabiliyor. Sistemin tutması halinde ise şirket 10 yılda ABD genelinde 2 bin şube daha açmayı planlıyor. Şirket bu adımla kullanıcılarının 20 yıldan beri kaydını tuttuğu dijital alışverişlerine gerçek hayatta yaptıkları alışverişleri de ekleyebilecek. Amazon bu bilgilerden yola çıkarak kişiye özel fiyat tekliflerinden sağlık hizmetlerine, sigorta tekliflerinden lojistik hizmetlerine kadar çok farklı iş modelleri geliştirebilecek.

 

Sanal konfor arttıkça veri güvenliği tehlikeye giriyor

 • Kısa ve orta vade için vaat edilen yeni alışveriş teknolojileri hem konfor hem de büyük çaplı zaman tasarrufu öngörüyor.
 • Bunun için devreye giren büyük veri (Big Data) ve yapay zeka (Artificial Intelligence) gibi teknolojiler perakende sektörüne büyük fırsatlar sunuyor.
 • Kullanıcıların sürekli tekrar eden alışveriş davranışlarını inceleyen sistemler müşterilere tamamen kişiselleştirilmiş ürün ve hizmetler sunabilecek.
 • Bu ürün ve hizmetler sunulurken kullanıcıların kişisel diyet veya sağlık durumları da hesaba katılarak yapılacağı için müşterilere büyük avantaj sağlayacak.
 • Ancak gelişmiş yazılımların (Algoritmalar) kullanıcıların alışveriş alışkanlıklarını izleyip kalıplar oluşturmasının büyük bir bedeli var.
 • Öncelikle müşterilerin alışveriş alışkanlıklarına yönelik bilgilerin kimin tarafından toplandığını ve bu bilgilerin nerede depolandığını bilmiyoruz.
 • Kendi verilerimiz kendi kontrolümüzde olmadığı için bu veriler içerisinde herhangi bir detayı silme veya değiştirme hakkımız da bulunmuyor.
 • Ayrıca bu bilgileri toplamak için şirketler kullanıcılara danışmadıkları için takip sürecinin nerede başlayıp nerede bittiğini de hiçbir zaman öğrenemeyeceğiz.
 • Sanal dünyada yasal süreç gerçek dünyadaki gibi işlemediği için şirketler yasal açıklardan faydalanarak kişisel bilgileri sınırlama olmaksızın nakde çeviriyor.
 • Bu nedenle dijital dünyanın hemen her alanda sunduğu konforun dayanılmaz hafifliğine kapılmadan önce güvenlik konusunu mutlaka etraflıca düşünmemiz gerekiyor.
 • Zira görünen o ki bu konuda şirketlerden kısa vadede bir çözüm gelmeyecek.
 • Uzun vadede gelecek çözüm ise çok geç olacağı için herhangi bir anlam taşımayacak.