‘Bu ülkeyi terk eden şirket ağır bedel öder’

ABD’de başkanlık koltuğuna oturmaya hazırlanan Donald Trump, ABD’li şirketlere ülkede kalmaları için ellerinden gelen kolaylığı sağlayacaklarını belirterek, “Onlar için en uygun ortamı hazırlayacağız. Gitmekte ısrarlı olanlar ise bunun için ağır bir bedel ödeyecek” dedi

ABD’de başkanlık seçimlerini kazanan Donald Trump ülke çapında gerçekleştirdiği ‘teşekkür turu’nun ilk durağı olan Indiana Eyaleti’nde önemli açıklamalarda bulundu. Bu eyalette bulunan klima üreticisi Carrier’in üretimini Meksika’ya kaydırmaması için vergi avantajları vaat eden Trump aynı zamanda ülke dışına çıkmak isteyen ABD’li şirketlere de gözdağı verdi.  Carrier’in bağlı olduğu Technologies Corp.’un Indiana’daki tesislerinde bir konuşma yapan Trump, “Getireceğimiz vergi indirimleri başta olmak üzere ABD’li şirketlere bu ülkede kalmaları için tüm kolaylıkları göstereceğiz. Ancak buna rağmen ülkeyi terk etmek isteyen olursa, büyük bir bedel ödemeden ABD’yi terk edemeyeceklerini bilmelerini isterim” dedi. Gelen bilgilere göre Carrier’in Indiana’daki tesislerini Meksika’ya kaydırmayıp 1069 kişilik istihdamı ülkede tutması karşılığında eyaletten yıllık 7 milyon dolar vergi indirimi alacak. Trump buna benzer daha pek çok şirketle görüşüp yatırımlarını ABD’de tutmaları için destekte bulunacağını söyledi.

‘NAFTA OTOYOL GİBİ ÇALIŞIYOR’

Başta Meksika ve Çin gibi ülkelere giden iş alanlarını yeniden ABD’ye getirmekte kararlı olduklarının altını çizen Trump, “Amerika Kıtası’nı kapsayan NAFTA serbest ticaret anlaşması sadece Meksika’ya doğru giden tek yönlü bir otoyol gibi çalışıyor. Ancak bu yol artık böyle çalışmayacak” dedi. Meksika sınırına duvar örülme konusuna da değinen Trump şöyle devam etti: “Evet, oraya duvar öreceğiz. Ve o duvarı kim aşmak isterse ağır bir ödeyeceğini bilecek. Ülkemiz sınırları içerisinde ticaret yapanlarla daima iyi niyetli olacağız. Eğer ülke içerisinde bulunduğu yerden memnun olmayan ABD’li şirketler varsa ve mutlaka bir sınırı aşmak istiyorlarsa o zaman kendilerine en yakın ABD eyalet sınırını aşıp başka bir ABD eyaletine geçsinler. Şanslarını orada denesinler. Biz kendilerine yönelik olarak sonuna kadar iyi niyetli olacağız. Ama bu iyi niyetimizi istemeyenlere de elbette iyi niyetli olmayacağız.”

ABD’liler başkan seçti CEO değil!

ABD’de yeni başkan seçilen Donald Trump’ın, Carrier şirketine vergi avantajı sağlayarak istihdamı ülkede tutmaya çalışmasına iş dünyasından tepki geldi. Açıklamalarda şirketlerin ticaret özgürlüğü ilkesi kapsamında yatırımlarını istedikleri yerde yapma haklarının bulunduğuna işaret edilerek bu hakkını kullanan kuruluşların cezalandırılmasının serbest piyasaya aykırı olacağı belirtildi. ABD’li seçmenlerin kendilerine yeni bir başkan seçtiklerini dile getiren uzmanlar bu başkanın şirket patronu gibi değil yasalara saygılı bir ABD başkanı gibi hareket etmesinin gerektiğini savundu. Carrier örneğindeki uygulamanın yanlış olduğuna da değinen uzmanlar şu andan itibaren her şirket patronunun Trump’ı arayıp yatırımlarını ülkede tutmak için vergi avantajı istemeye başlayacağını ve bunun da ayrı bir usulsüzlük olacağının altını çizdi.

‘Ben niye korkayım asıl ABD’liler korksun’

Dünyanın en varlıklı işadamlarından Meksikalı milyarder Carlos Slim, Donald Trump’ın başkan seçilmesinin ülkesi için faydalı olacağını söyledi. ABD ekonomisinin yüzde 4 büyüme ihtimalinin çok iyi bir haber olduğunu söyleyen Slim, “Bu durum Meksika için de daha fazla istihdam ve kazanç anlamına gelir” dedi. ABD’nin Meksika’ya yüksek gümrük vergisi uygulama ihtimaline de değinen Slim, “Bu durum Meksika’yı neden endişelendirsin, eğer gümrük vergileri artarsa bunun bedelini ABD’li tüketiciler ödeyecek. ABD bu gidişle küresel ekonomik liderliğini kaybeder. Ben ABD’li olsam bu gelişmelerden endişelenirdim” dedi. Trump’ın seçilmesiyle Slim’in sahip olduğu şirket hisseleri düşüşe geçti. 8 Kasım’dan bu yana Meksikalı milyarderin serveti 7 milyar dolar azalar 55 milyar dolara geriledi.