TRUMP ETKİSİ’ TÜM DÜNYAYA 593 MİLYAR DOLAR KAZANDIRIR

captan-amerika2
Grafik: Barış Bektaş

ABD’de Hazine Bakanlığı’na Steven Mnuchin, Ticaret Bakanlığı’na ise Wall Street’in kurt milyarderi Wilbur Ross’un getirildi. İki bakan ABD’nin 745 milyar dolarlık devasa dış ticaret açığını kapatmaya çalışacak. Diğer yandan Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) yayımladığı son raporunda Trump’ın seçim kampanyasında duyurduğu ekonomik politikaların sadece ABD değil küresel ticarete de fayda sağlayacağı belirtilerek tüm dünya için seneye 74 milyar dolar, 2018 için ise 593 milyar dolar ek kazanç geleceği ileri sürüldü

ABD’de başkan seçilen Donald Trump’ın ekonomik yol haritası ve bu yolda destek alacağı kadrosu yavaş yavaş belli olmaya başladı. Gelen haberlere göre ABD’de hazine bakanlığına eski Goldman Sachs ortağı Steven Mnuchin getirilirken ticaretten sorumlu bakanlık koltuğuna da ünlü milyarder yatırımcı Wilbur Ross’un oturacağı belirtildi. Diğer yandan Sağlık Bakanlığı’na Temsilciler Meclisi Bütçe Komisyonu Başkanı Tom Price ve Ulaştırma Bakanlığı’na de Elaine Chao’nun geleceği duyuruldu. Trump kabinesinin üyeleri tek tek belirlenirken en büyük yükün Hazine Bakanı Mnuchin ve Ticaret Bakanı Ross’un üzerinde olacağı tahmin ediliyor. Zira 20 Ocak’ta ABD’nin başkanlık koltuğuna oturacak olan Donald Trump, ‘Her şey ABD için’  sloganıyla yola çıkmaya hazırlanıyor. Bu da Trump’ın ticari olarak ABD’nin dezavantajlı olduğu her alanda atağa geçeceği anlamına geliyor.

 ÇİN VE AB’NİN İŞİ ZOR

Bu çerçevede ilk göze çarpan ABD’nin dış ticaret açığı oluyor. Toplam 1.7 trilyon dolarlık ihracatı olan ABD’nin 2.4 trilyon dolarlık ithalatı bulunuyor. Böylece her yıl 745 milyar dolar dış ticaret açığı veren ABD bu alanda başta Çin olmak üzere özellikle Asya ülkelerine karşı 548 milyar dolarlık açığı bulunuyor. ABD bunun yanı sıra AB’ye karşı da 172 milyar dolarlık dış ticaret açığı veriyor. Trump’ın dış ticaret savaşlarında en sert çatışmaları Çin ve AB’ye karşı vermesi bekleniyor. ABD cephesinde bunlar yaşanırken Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) yayımladığı son raporunda Donald Trump’ın seçim döneminden duyurusunu yaptığı ekonomik politikaların hem ABD hem de dünyaya büyük fayda sağlayacağını duyurdu.

OECD TRUMP’I SEVDİ

Kısaca ‘Trump etkisi’ olarak tanımlanan bu değişikliğin küresel ekonomiye katkısının seneye 74 milyar dolar,  2018’de ise 593 milyar dolara ulaşacağı belirtiliyor. OECD’nin raporuna göre küresel büyümenin bu yıl yüzde 2.9, etkinin asıl hissedileceği 2017’de ise yüzde 3.3’e çıkacağını duyurdu. İşlerin beklendiği gibi gitmesi halinde 2018’de Trump etkisinin dünya ekonomisini yüzde 3.6’lık bir büyümeye bile taşıyabileceği ifade edilirken özellikle bu trendden Kanada ve Güney Amerikalı ülkelerin kazançlı çıkabileceğine işaret edildi.

Dış ticaret milyardere emanet

Hazine Bakanı olacak Steve Mnuchin eski bir Goldman Sachs çalışanı. Uzun yıllar Wall Street’te çalışan Mnuchin aynı zamanda RatPac-Dune Entertainment’in de sahibi. Hollywood yapımları için finansman sağlayan şirket X-Men ve Avatar gibi filmlerin çekilmesinde de rol oynadı. Aynı zamanda Dune Capital Management adlı yatırım şirketinin de sahibi olan Mnuchin, Henry M. Paulson ve Robert E. Rubin’in ardından Goldman Sachs geçmişli üçüncü hazine bakanı olacak. Ekonomiden sorumlu diğer önemli bakanlığa ise ünlü yatırımcı milyarder Wilbur Ross oturacak. Ticaret Bakanlığı’nı üstlenecek olan Ross, 24 yıl boyunca ABD finans dünyasının kurucusu olarak bilinen Rothschild Ailesi için çalıştı. 2000 yılından itibaren ise sahibi olduğu W.L.Ross yatırım şirketi aracılığıyla toplam 178 şirkete yatırım yaptı. Ross iflasın eşiğinde bulunan şirketleri alıp yeniden yapılandırmasıyla tanınıyor. 78 yaşındaki milyarderin  bunun için büyük çaplı işten çıkarmalar ve maaş kesintileri gibi uygulamaları hayata geçirmesi ise geçmişte yoğun tepkilere neden oldu. Trump’ın vergi indirimi ve geniş çaplı altyapı yatırımı projelerinin de fikir babası  olarak bilinen Ross artık küresel piyasaları ABD’li şirket ve çalışanları için açık hale getirmek için çaba harcayacak.

ABD’NİN HIZI TÜM DÜNYAYA YARAYACAK

·         Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü’nün (OECD) son ekonomik kalkınma raporunu yayımladı.

·         Rapora göre Donald Trump’ın ekonomik programı ABD’de büyümeyi seneye yüzde 2.3 çıkaracak.

·         2018’de ise büyümenin yüzde 3’e ulaşacağı belirtilen raporda vergi indirimlerinin önemine işaret edildi.

·         ‘Trump etkisi’nin dünyaya katkısının seneye 74 milyar dolar, 2018’de ise 593 milyar dolar olacağı belirtildi.

·         Raporda vergi indirimiyle ABD’li şirketlerin daha fazla yatırım yapacağı ve bunun gelirlere olumlu yansıyacağı savunuldu.

 MEVCUT İYİMSERLİK KISA SÜREDE KAYBOLABİLİR

·         Ekonomi dünyasına piyasalara ve bazı raporlara yansıyan aşırı iyimser tabloları paylaşmayanlar da var.

·         Trump’ın uygulayacağı vergi indirimlerinin ilk yılda olumlu olabileceği ancak bunun durgunlukla sonuçlanabileceği uyarısı var.

·         ABD büyüme için harcamalara yüklenince enflasyon artacak. FED önlem için faizleri hızla artırmak zorunda kalacak.

·         ABD’de faizler yükselince küresel likidite kâr için faizlerin düşük olduğu AB’den çıkıp ABD’ye yönelecek.

·         Avrupa’da ülkeler piyasalardan kaynak bulmakta zorlanacak. Kredi krizi yeniden gündeme gelecek.