Ne boğa ne de ayı, Trump ‘Kodes Piyasasını’ ateşledi

ABD’de başkanlık seçimlerinin ardından savunma sanayinde bankalara, ilaç sektöründen emtiaya şirketler bayram havasına girdi. Ancak özel hapishane şirketleri seçimin asıl kazananı oldu. Trump’ın başta uyuşturucu ve göçmenlere karşı çok sert bir iç güvenlik politikası izleyeceği beklentisi özel hapishane şirketlerinin hisselerini bir günde yüzde 43 yükseltti. Yakın zamanda ‘müşterilerin’ artacağını hesaplayan dükkan (hapishane) sahipleri ellerindeki tesisleri daha da büyütmek için ek yatırımlara başladı. İşte tam da Amerikan tarzı bir seçim sonrası haberi…

YEŞİL ENERJİ DE NE? YAŞASIN KÖMÜR!

ABD’de de seçimleri Cumhuriyetçi aday Donald Trump’ın kazanmasıyla gözler başta ABD olmak üzere dünya piyasalarına çevrildi. Seçim öncesi Trump’ın seçilmesi halinde küresel çapta yangın vaat eden uzmanlar büyük ölçüde sessiz kalırken dünyanın önde gelen borsalarında yüzde 3’lere varan yükselişler kaydedildi. ABD’nin gösterge endeksi olarak kabul edilen Dow Jones seçim sonrası yüzde 2.5 oranında yükseldi. Bu yükselişte özellikle Donald Trump’ın seçim öncesi yaptığı açıklamalar etkili oldu. Trump seçilmesi halinde demir, çelik, kömür ve petrol başta olmak üzere geleneksel sanayi kollarını destekleyeceğini açıkladı. Yeni yollar, tüneller, havaalanları ve limanların da yapılacağını açıklayan Trump böylece bu alanlarda faaliyet gösteren şirket hisselerinde bayram havası estirdi. Yeni ABD başkanı seçim konuşmalarında küresel ısınmayı Çin’in bir uydurması olarak nitelendirerek yeşil enerji kavramını saçmalık olarak nitelendirmişti.

REGÜLASYONSUZ DÜNYANIN DAYANILMAZ HAFİFLİĞİ

Gökdelenler başta olmak üzere inşaat şirketlerinde yüzde 30’lara varan çıkışlar izlenirken Glencore gibi maden şirketlerinin hisselerinde yükseliş zaman zaman  yüzde 20 seviyelerine yaklaştı. Diğer yandan finans şirketlerini şikayetçi olduğu Dod-Franks gibi regülasyonların da devre dışı kalacağı beklentisi finans sektöründe de hisseleri ortalama yüzde 15 yükseltti. Wall Street’in ağır toplarından Goldman Sachs yüzde 14’lük yükselişiyle öne çıkan şirketlerden oldu. Regülasyonların kalkmasından avantaj sağlayan bir diğer sektörde ilaç piyasası oldu. Sektörün önde gelen şirketlerinden Pfizer’in hisseleri seçimden bu yana yüzde 12 yükseldi.

İLK YATIRIM HAPİSHANELERE GELDİ

Ancak çok dikkat çeken asıl gelişme ABD’nin iç güvenliğine yönelik oldu. Trump’ın bu konuda kemerleri demokrat Barack Obama’ya kıyasla çok daha sıkı tutacağı beklentisi ise ülke genelinde faaliyet gösteren özel hapishanelerin hisselerini tavan seviyesinde yükseltti. Corrections Corporations of America adlı özel hapishane işletmecisinin hisseleri seçim sonrası bir günde yüzde 43 sıçrayarak rekor kırdı. Sektör uzmanları başta uyuşturucu ve sığınmacılara yönelik çok daha sıkı bir takibin başlayacağını belirterek hapishanelere yönelik talebin artacağını belirtti. Daha şimdiden ülke genelinde faaliyet gösteren 18 özel hapishane şirketi yatırımlarını artırmak için hareket geçti.

“Apple o lanet bilgisayarını artık ABD’de üretecek”

Seçim öncesinde Donald Trump’ın en çok yüklendiği şirketlerin başında Apple geliyor. Dünyanın en değerli şirketi olmasına rağmen ne ABD’ye ne de dünyanın herhangi bir ülkesine kayda değer bir vergi ödememesine kızan Trump, “Apple artık o lanet bilgisayarını ABD’de üretecek ve vergisini de bu topraklarda ödeyecek” açıklamasıyla dikkat çekmişti.

Savunmaya trilyon dolarlık dev sipariş

Yeni dönemde ABD’nin gerek dış tehdit ve gerekse yurtdışı faaliyetlerinde çok daha ‘Amerikancı’ davranacağı beklentisi ABD’li savunma sanayi şirketlerini heyecanlandırıyor. Trump seçim öncesi açıklamalarında orduya ek 60 bin asker alınacağını duyurdu. Ayrıca deniz kuvvetlerinin halen 308 olan gemi sayısının 350’e çıkaracaklarını da söyleyen Trump hava kuvvetlerine de çok sayıda yeni uçak alınacağına işaret etti. Toplam 1 trilyon dolarlık yeni yatırımın beklendiği ordu için silah üreten şirketler ise şimdiden hazırlıklara başladı. ABD’nin yeni avcı uçağı F22’nin üreticisi Locheed Martin ve B2 Spirits taktik bombardıman uçağı üreticisi Northrup  Grumman’ın hisseleri yüzde 6 ve yüzde 5.4 oranında yükseldi.

Yeni yönetim teknoloji şirketlerinin ensesinde boza pişirecek

ABD’de başkanlık seçimi sonrası kaybeden sektörlerin başında teknoloji geliyor. Trump bu sektörde faaliyet gösteren şirketlerin son yıllarda tüm yatırımlarını yurtdışına taşımalarını eleştirerek bu şirketlere özellikle vergi konusunda artık göz yummayacağını söyledi. Yeni ABD yönetiminin teknoloji konusunda ABD’de yeni istihdam yaratılması için başta Amazon ve Google olmak üzere sektörün devlerinin peşine düşeceği tahmin ediliyor.