Türkiye’de satışı yapılan pili arızalı Note 7’lerin sadece % 10’u geri döndü

Türkiye’de kullanıcılar pilleri arızalı olan Samsung Note 7’lerin sadece yüzde 10’unu bayilere götürerek yenisiyle değiştirdi.

Güney Koreli teknoloji şirketi Samsung’un yeni mobil telefonu Galaxy Note 7’nin arızalı pil sorunu nedeniyle dünya çapında başlanan değiştirme operasyonu devam ediyor. Koreli yetkililer değiştirme konusunda ilerleme kaydettiklerini belirterek dünya çapında satılmış olan 2.4 milyon Note 7’nin büyük bir kısmının değiştirildiğini duyurdu. Diğer yandan pilleri güncellenmiş ve alev alma tehlikesi ortadan kaldırılmış yeni nesil Note 7’lerin satışına ise Güney Kore’de başlandı. Avrupa’da ise bu tarihin 28 Ekim olması bekleniyor.

GÜNCELLENMİŞ  NOTE 7’LER YOLDA

Bu arada arızalı pillere sahip Samsung Note 7’lerin Türkiye’de de toplanma işlemine devam ediliyor. Yapılan açıklamalara göre Türkiye’de şu ana kadar satışı yapılan Note 7’lerin sadece yüzde 10’u değişim için kullanıcılar tarafından geri getirildi. Yetkililer satışı Türkiye’de yapılmış Note 7 kullanıcılarına tüm iletişim kanallarından faydalanılarak bilgilendirmede bulunulduğunu hatırlatarak geri dönüşlerin düşük seviyede kalmasından yakındı. Samsung Türkiye’den yapılan açıklamada değişim sürecinin son derece hızlı ve zaman kaybına neden olmadığının altı çizilerek değişimin tüm yetkili Samsung bayilerinde veya servis noktalarından yapılabildiğine işaret etti. Diğer yandan pilleri güncellenmiş yeni nesil Note 7’lerin Türkiye satışlarının ise ekimin ikinci yarısından itibaren başlayacağı belirtildi.

ARIZALI NOTE’7LERİ 3 ADIMDA BELİRLEYİN

Pil sorunu yaşayan Galaxy Note 7’leri üç adımda kolayca belirleyebilirsiniz. Bunlardan ilkini doğrudan telefonun ekranında görmek mümkün. Samsung, Android işletim sisteminin sahibi Google ile yaptığı özel anlaşmayla pilleri güncellenmiş Note 7’lerin pil göstergelerini yeşil yanar hale getirdi. Hemen hatırlatalım bu özellik ‘sadece Note 7’ler için geçerli. Diğer Samsung modellerinde bu özellik gerek olmadığı için aktif olmayacak. Pil arızası olan bir telefonu almamanın ikinci bir yolu da kutunun üzerindeki işaretten anlaşılıyor. Buna göre pili güncellenmiş yeni Note 7’lerin kutusunun üzerinde yer alan barkodda siyah bir kutucuk yer alıyor. Bu kutucuk cihazın pilinin güncellendiğini gösteriyor. Cihazınızın arızalı bir pile sahip olup olmadığını anlamanın en sağlam yolu ise doğrudan telefonun IMEI numarasını sorgulamaktır. Cihazın şasi numarası olarak da adlandırılan bu 15 haneli rakamı cihazınızda “Uygulamalar – Ayarlar – Cihaz hakkında – Durum – IMEI bilgisi” menüsünde bulabilirsiniz. Not alacağınız bu numarayı daha sonra http://www.samsung.com/tr/home/  adresinde özel olarak hazırlanmış IMEI sorgulama sayfasında kullanabilirsiniz. Eğer arızalı görünüyorsa gidip hemen ücretsiz olarak yenisiyle değiştirin.

rt6

UCUZ NOTE 7’LERE DİKKAT!

 Özellikle yurtdışından alınmış telefonlarda bu IMEI sorgulaması büyük kolaylık sağlayacaktır. En önemli uyarımız ise bundan sonra alacağınız Note 7’lere yönelik olacak. Dubai, Çin ve Hong Kong gibi serbest ticaret bölgeleri olan ülkelerde şu sıralar pilleri arızalı olan Note 7 telefonlarını çok ucuza satılma riski var. Bu tür ucuz tekliflere biraz şüpheyle yaklaşın. Satın alma kararından önce en azından kutu üzerindeki işarete bakın. Eğer satın alırsanız hemen orada kutuyu açıp yeşil ışık ve IMEI testini yapın.