‘Bunlar daha başlangıç cezaların gerisi gelecek’

445ghj

AB Komisyonu bu seferde McDonald’s’tan 560 milyon dolar vergi borcu istiyor. AB Rekabetten Sorumlu Komiseri Margrethe Vestager, “Amazon gibi daha çok sayıda ABD’li şirket hakkında araştırma başlattık. Listemiz uzun” dedi. Şimdi ABD’nin buna vereceği tepki bekleniyor. Washington’un Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden devlet desteği alan ortak havacılık şirketi Airbus’la uğraşmaya başlaması bekleniyor

AB cezalarda durumu 4-3 yaptı
ABD’nin kestiği cezalar
Şirket Ülke Miktar Ceza 
adı adı (Milyar $) nedeni
Volkswagen Almanya 16 Dizel skandalı
Deutsche Bank Almanya 14 Manipülasyon
BNP Paribas Fransa 10 Ambargoya uymama
AB’nin kestiği cezalar
Şirket Ülke Miktar Ceza 
adı adı (Milyar $) nedeni
Apple ABD 14 Vergi kaçakçılığı
Microsoft ABD 2,1 Rekabet ihlali
Intel ABD 1,2 Rekabet ihlali
McDonald’s ABD 0.560 Vergi kaçakçılığı

ABD ile Avrupa Birliği (AB) arasındaki ticari çekişmeler devam ediyor. Geçen hafta AB Komisyonu tarafından Apple’a kesilen 14 milyar dolarlık vergi cezası dünya çapında yankı buldu. Aynı hafta içerisinde ABD Adalet Bakanlığı Alman Deutsche Bank’a manipülasyon gerekçesiyle 14 milyar dolarlık ceza keserek hemen karşı cevabı veri. Yeni haftayla birlikte AB Komisyonu yine ABD’li bir deve ceza faturası kesti. Komisyon bu sefer dünyanın en büyük fast food zinciri olarak bilinen McDonald’s’ın vergi kaçırdığını duyurdu. Açıklamada şirketin Avrupa genel merkezinin Lüksemburg’da olduğu belirtilerek, “Lüksemburg’da kurumlar vergisi AB yasalarına göre yüzde 30 olması gerekirken McDonald’s sadece yüzde 1.49 ödemiştir” denildi.

12erf

ABD AIRBUS’U MASAYA YATIRABİLİR

 2009’dan bugüne şirketin AB genelinde 1.8 milyar dolar net kâr elde ettiği belirtilerek yasal vergilendirmenin uygulanması halinde şirketin ek 560 milyon dolarlık ödeme yapması gerektiği belirtiliyor. Şirketten yapılan açıklamada ise kendilerinin özel bir muameleye tabi tutulmadıkları dile getirilirken yasalar çerçevesinde tüm ödemelerin yapıldığı ileri sürüldü. AB Rekabetten Sorumlu Komiseri Margrethe Vestager ise yasaların AB genelinde tüm şirketler için geçerli olduğunu belirterek, “McDonald’s’ın yanı sıra Amazon gibi daha çok sayıda ABD’li şirket hakkında araştırma başlattık. Sonuçlar ortaya çıktıkça paylaşacağız” dedi. Şimdi tüm gözler yeniden ABD’ye çevrildi. ABD Ticaret Bakanlığı veya ABD Adalet Bakanlığı’nın buna vereceği tepki merakla bekleniyor. Washington’un Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden devlet desteği alan ortak havacılık şirketi Airbus’la uğraşmaya başlaması büyük ihtimal. ABD kendi havacılık şirketi olan Boeing ile doğrudan rekabet halinde olan bu şirketi devlet desteği alması nedeniyle uzun zamandır eleştiriyor. Atlantik’in iki yakasında oluşan mevcut çekişme ortamından yararlanmak isteyen ABD’li havacılık çevrelerinin bu fırsatı kaçırmak istememeleri sürpriz bir adım olmaz.

 ABD VE AB TTIP’TE AVANTAJLI HALE GEÇMEK İÇİN KAPIŞIYOR

ABD ve AB, Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı Anlaşması (TTIP) için görüşmelere devam ediyor. Ancak söz konusu görüşmeler hiç de kolay geçmiyor. Zira tarafların temmuzda gerçekleştirdikleri 14’üncü görüşme turunun ardından da somut bir ilerlememenin kaydedilememesi gerginliği artırıyor. AB hem üretim hem de ticaret konularında standartları yüksek tutarken ABD bu standartları fazla umursamadan AB’den gümrük duvarlarını indirmesini istiyor. Taraflar mevcut pozisyonlarından geri adım atmayınca birbirlerinin küresel şirketlerine cezalar keserek TTIP pazarlığında ellerini kuvvetlendirmek istiyor. Karşılıklı restleşmenin imzalar atılana kadar sürmesi bekleniyor.

 VERGİLERİNİ KÂR ETTİĞİN YERDE ÖDE!

AB Rekabetten Sorumlu Komiseri Margrethe Vestager, ABD’li şirketlerin vergi kaçırmasını eleştirerek, “Şirketler nerede kâr ediyorsa vergilerinide orada ödemelidir” dedi.