ABD & AB ticaret savaşlarında durum 3-3

23fgyAB’de Apple’a kesilen 14 milyar dolarlık vergi cezasının ardından ABD de Alman Deutsche Bank’a aynı faturayı kesti. AB’nin ABD karşıtı vergi kararlarına karşı kazan kaldıran 185 ABD’li CEO, Avrupa başkentlerine AB’yi protesto eden bir mektup gönderdi. Seçimler ve TTIP’nin baskısıyla Atlantik’in iki yakasında alevlenen ticari çekişmede taraflar her geçen gün biraz daha sert önlemlere başvuruyor. Tarafların karşılıklı olarak birbirlerinin şirketlerine kestikleri cezalarda durum halen 3:3. ABD, Avrupa’dan Volkswagen, Deutsche Bank ve BNP Paribas’a ceza keserken AB de Amerika Birleşik Devletleri’nden Apple, Google ve Microsoft’a ceza yağdırdı. Ancak bu skor her an değişebilir

ABD’nin kestiği cezalar
Şirket Ülke Miktar Ceza 
adı adı (Milyar $) nedeni
Volkswagen Almanya 16 Dizel skandalı
Deutsche Bank Almanya 14 Manipülasyon
BNP Paribas Fransa 10 Ambargoya uymama
AB’nin kestiği cezalar
Şirket Ülke Miktar Ceza 
adı adı (Milyar $) nedeni
Apple ABD 14 Vergi kaçakçılığı
Microsoft ABD 2,1 Rekabet ihlali
Intel ABD 1,2 Rekabet ihlali

Avrupa Birliği (AB) ve ABD arasındaki ticaret savaşı giderek kızışıyor. AB Komisyonu’nun geçen hafta dünyanın en değerli şirketi ABD’li Apple’a 14 milyar dolarlık vergi cezası kesmesi son 10 yıldan beri devam eden çekişmeyi tamamen farklı bir boyuta taşıdı. Cezanın duyulmasının ardından ABD Maliye Bakanı Jacob Lew söz konusu kararın geri alınması gerektiğini belirterek, “Eğer bu yönde bir adım atılmazsa mevcut duruma uygun bir cevap üzerinde çalışmaya başlarız” dedi. Ve ABD cephesinden ilan edilen bu ‘uygun cevap’ için fazla beklemek gerekmedi. Geçen cuma günü ABD Adalet Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Almanya’nın en büyük bankası olan ve ABD’de önemli yatırımları bulunan Deutsche Bank’ın 14 milyar dolarlık cezaya çarptırıldığı duyuruldu. Açıklamada bankanın 2008’de patlak veren mortgage kriziyle bağlantılı çok sayıda şüpheli işlemleri nedeniyle cezaya çarptırıldığı vurgulandı.

GELECEĞİN PAZARLARI İÇİN KAPIŞIYORLAR

AB cephesi ABD’den gelen bu cezayı tartışırken dün de ABD’nin en büyük 185 şirketinin CEO’ları yayımladıkları ortak bir bildiride AB Komisyonu’nun Apple’a yönelik vergi cezasını eleştirdi. CEO’lar bu kararın ikili ilişkileri yıpratmaktan başka herhangi bir amaca hizmet etmeyeceği belirtilerek, “Yasalara saygısı olan tüm AB’li ülkelerin bu kararın uygulanmaması için çaba harcaması gerekir” denildi. 185 CEO’dan oluşan topluluğa (Business Roundtable) Caterpillar CEO’su  başkanlık ederken yardımcılığını Xerox, Honeywell, Lockheed Martin ve Dow Chemical CEO’ları yapıyor. Tartışmanın temelinde ise öncelikle ABD ve AB’li şirketler arasındaki küresel çapta pazar hakimiyeti için yürütülen savaşlar bulunuyor. Diğer yandan ABD’de kasım ayında yapılacak başkanlık seçimleri öncesinde çok sayıda siyasi AB ile ABD arasındaki ticaret savaşlarını kullanarak puan kazanmaya çalışıyor.

45gh

AB TTIP’İ KULLANIYOR

Aynı konu AB için de geçerli. Birliğin ağır toplarından Almanya ve Fransa’da gelecek sene genel seçimler yapılacak. Almanya Başbakanı Angela Merkel dördüncü dönem için koltuk mücadelesine girerken Fransa’da eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy geri dönüş için çaba harcayacak. AB’li siyasiler ise ABD ile giriştikleri ticaret savaşlarında halen görüşmeleri süren Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı Anlaşması’nı (TTIP) kullanıyor. Karşılıklı olarak gümrük duvarlarının kaldırılması anlamına gelen anlaşmada AB’liler standartları olabildiğince yüksek tutarak Avrupa’ya girecek ABD’li mal ve şirketlerin seviyesini düşük tutmaya çalışıyor. Ancak son olarak Alman kimya devi Bayer’e 66 milyar dolara satılan Monsanto, ABD’li şirketlerin düşük standartlarla da arka kapından AB’ye sızabileceğini gösterdi.

TARİHLERİ BİRBİRİNDEN KARANLIK

Monsanto özellikle Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar (GDO) konusunda oldukça tartışmalı bir üne sahip. Şirket ayrıca Vietnam Savaşı’nda kullanılan ‘Agent Orange’ adlı kimyasal silahın da üreticisi olarak biliniyor. Alman Bayer’in de ABD’li ortağından aşağı kalır biryanı yok. Oldukça karanlık bir geçmişe sahip şirket Nazi Almanya’sının en büyük sanayi kuruluşlarından IG Farben’i oluşturan 6 şirketten biriydi. Bu şirket Yahudilerin sistematik olarak katledilmesinde kullanılan Zyklon B gazının üreticisiydi. Bu iki şirketin geçmişi, bugünü ve birleşmesi sonucu dünyanın geleceği açısından ne anlama geleceği ise bir sonraki yazının konusu olsun.

AGENT ORANGE NEDİR?

 

ZYKLON-B NEDİR?