Hayranları iPhone 8’in tanıtımını iple çekmeye başladı

apple6Yeni iPhone 7’ler fark yaratan yenilikler bekleyen Apple hayranlarını tatmin etmedi. Bu kullanıcılar iPhone 7’yi almak yerine daha şimdiden seneye 10’uncu yaşını kutlayacak iPhone’un o dönemde tanıtılacak ‘devrimsel’ iPhone 8’ini (veya adı her ne olacaksa) beklemeye başladı

ABD’li teknoloji devi Apple yeni iPhone 7 serisini her zaman olduğu gibi yine göz alıcı bir etkinlikle tanıttı. Etkinlik öncesi yeni cihaza yönelik beklentiler düşük tutulmasına rağmen Apple hayranları yine de fark yaratan yenilikler bekliyordu. Etkinlik sonrasında ise yorumlar farklı oldu. Büyük bir kısım işlemci hızının artması, bellek seviyesinin yükselmesi ve çift mercekli kamera özelliklerini yeterli bir değişim olarak kabul ederek yeni iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’tan memnun kaldı. Diğer yandan tanıtılan yenilikleri bir ‘iPhone’ kullanıcısını ayrıcalıklı kılmak için yeterli görmeyenler de yok değildi. Özellikle AirPods adı verilen yeni kablosuz kulaklılara yönelik sosyal medyada yer alan eleştiriler de şirketin yaratıcılık konusundaki liderliğini yitirdiği dile getirildi.

apple87

GEL iPHONE 8 GEL…

Sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik gibi yeni teknolojilerin iPhone 7’ye dahil edilmemesini eleştiren çok sayıda Apple hayranları mevcut iPhone 6’larını güncellemeyi düşünmediklerini dile getirdi. Sosyal medyada çok sık konuşulan bir diğer konu da devrimsel yenilik peşinde olan Apple kullanıcılarının daha şimdiden iPhone 8’in tanıtımını iple çekmeye başlaması oldu. Neden mi? Çünkü 2017 yılı Apple ve de özellikle iPhone için çok önemli bir yıl. Zira seneye iPhone tam 10 yaşına basacak. 2007’de ilk defa piyasaya çıkan telefon aradan geçen süre içerisinde kendisine oldukça geniş bir hayran kitlesi edindi. 27 Temmuz 2016’da 1 milyarıncı iPhone’u satarak büyük bir rekora imza atan şirket böylece başarılarına bir yenisini daha eklemiş oldu.

applw5

KENDİ İDDİASI AĞIR GELDİ

Ancak şirketin kurucusu Steve Jobs başta olmak üzere Apple yetkililerinin her fırsatta dile getirdikleri ‘farklılık’ unsurunun geçen zamanla birlikte artık yavaş yavaş ortadan kalkmaya başladığı da gözden kaçmıyor. Genellikle ciro ve kârlılık yüksek seviyede kaldığı sürece sıradanlaşma pek çok şirketin umurunda olmaz. Apple için durum pek öyle değil. Şirket kendini başından beri rakiplerinden farklı bir boyutta gördüğü ve kullanıcılarını da buna inandırdığı için şu sıralar bir kimlik bunalımına girdi. Diğer bir ifadeyle kendi iddiasının baskısı altında ezilmeye başladı. Kullanıcılar şirketten adeta bir slogan haline getirdiği ve uzun yıllar adıyla yan yana kullandığı ‘Think different’ (Farklı düşün) iddiasının arkasında durmasını ve buna yaraşır ürünler geliştirmesini talep ediyor. Elbette tüm şikâyet ve hayal kırıklığına rağmen yeni iPhone 7’ler de yine satış rekorları kıracaktır. Buna hiç şüphe yok. Ancak şüphe götürmeyen bir diğer konu da Apple hayranlarının bile şirketin lansman büyüsüne olan inançlarını hızla yitiriyor olmaları. Şirketin bu güven erozyonuna dur demesi ve hayranlarının karşısına gerçek inovasyonlarla çıkması için tam bir yılı var. Eğer Apple bunu iPhone’un 10’uncu doğum günü olacak Eylül 2017’de de başaramazsa zaten daha fazla kasmasına da gerek yok.