“ARTIK GAZA BASMALIYIZ”

34468ABD Başkanı Barack Obama, Avrupalı liderleri Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı Anlaşması (TTIP) konusunda uyararak, “Zaman daralıyor, sonuç için gaza basmalıyız” dedi. Obama, CETA ve TPP gibi serbest ticaret anlaşmalarından sonra TTIP’yi de hayata geçirip Çin ve Rusya’nın önünü kesmeyi planlıyor

ABD Başkanı Barack Obama’nın iki gün süren Almanya ziyareti dün sona erdi. ABD Başkanı, Almanya’nın Hannover kentinde kapılarını açan Hannover Fuarı’nı Almanya Başbakan’ı Angela Merkel ile ziyaret ederken Atlantik’in iki yakasını ilgilendiren önemli konuları da tartışma fırsatı buldu. Dün Almanya Başbakanı Angela Merkel’in yanı sıra İtalya Başbakanı Matteo Renzi, İngiltere Başbakanı David Cameron ve Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande ile de mini bir zirve gerçekleştiren Obama özellikle Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı Anlaşması (TTIP) konusundaki görüşlerini AB’li liderler bir kez daha aktardı. Obama TTIP’nin hayata geçmesi için ellerini çabuk tutmaları gerektiğini belirterek, “Bu konuda zaman bizden yana değil. Sonuç için gaza basmalıyız” dedi. ABD’nin yanı sıra Avrupa’da da bir dizi seçim ve referandumun gündemde olduğuna işaret eden Obama TTIP’nin imzalanması için müsait olan zaman penceresinin giderek daraldığı mesajını verdi.

CEO’LARI DA UYARDI

Diğer yandan ABD Başkanı Barack Obama, ABD ve Avrupalı küresel şirketlerin CEO’larıyla da bir öğlen yemeği yedi. Yemeğe Microsoft, Dow Chemical, BASF, Lockheed Martin, Bayer, Siemens ve Volkswagen’in üst düzey yöneticileri katıldı. Obama şirket yöneticilerinden TTIP konusunda çok daha aktif olmalarını isteyerek özellikle konunun istihdam alanında Atlantik’in her iki tarafına da büyük avantajlar sağlayacağının vurgulanmasının gerektiğini söyledi. Başkan Obama TTIP anlaşmasını da hayata geçirerek 8 yıllık iktidarı döneminde ABD’yi sadece bugünün değil, geleceğin de küresel ekonomik gücü haline getiren başkan olarak tarihe geçmeyi planlıyor. Zira Obama döneminde AB ve Kanada arasında imzalanan CETA serbest ticaret anlaşmasıyla geçen kasım ayında ABD’nin Pasifik Okyanusu’na kıyısı olan ülkelerle imzaladığı TPP (Trans Pasifik Ortaklığı) anlaşması hem Çin hem de Rusya’nın gelecekte ekonomik bir güç olmalarını engellemeye yönelik önemli adımlardı. TTIP’nin imzalanması ile birlikte ise hem Avrupa ama özellikle de ABD geleceğin küresel ekonomisinde, dünyanın her köşesinde yine kuralları belirleyen ülke olacak.

Obama TTIP ile üçlük atacak

TTIP anlaşması da imzalanırsa Barack Obama başkanlığı döneminde hayata geçen serbest ticaret anlaşmalarıyla birlikte ABD, geleceğin ekonomi dünyasının anahtarlarını da büyük ölçüde almış olacak.

TTIP (Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı Anlaşması)

  • ABD ve AB arasında imzalanmayı bekliyor
  • 820 milyon insanı kapsıyor
  • 32 trilyon dolarlık bir pazar büyüklüğü var

CETA (Kapsamlı Ekonomik ve Ticaret Anlaşması)

  • Kanada ve AB arasında imzalandı
  • 500 milyon insanı kapsıyor
  • 20 trilyon dolarlık bir pazar büyüklüğü var

TPP (Trans Pasifik Ortaklığı)

  • ABD, Kanada ve Pasifik Okyanusu’na kıyısı olan 10 ülke arasında imzlandı
  • 806 milyon insanı kapsıyor
  • 30 trilyon dolarlık bir pazar büyüklüğü var