BMW ve Mercedes Apple’a kapıyı gösterdi

Otomobil üretimine girmek için Alman üreticileriyle masaya oturan Apple beklediği desteği alamadı. BMW’nin ardından Mercedes’in üreticisi Daimler de veri güvenliği gerekçesiyle Apple’la ortaklığa yanaşmadı

ABD’li teknoloji şirketi Apple’ın otomobil piyasasındaki arayışı devam ediyor. Şirketin uzun yıllardan beri söylentisi dolaşan yeni nesil akıllı ve elektrikli otomobil üretimi için Alman otomobil üreticileri ile görüştüğü ancak beklediği desteği alamadığı belirtildi. Alman basınında yer alan haberlere göre Apple otomobil üretiminde hem marka olarak güçlü hem de kalite olarak dünya standardı belirleyen şirketlerle birlikte çalışmak istiyor. Ancak şirket bunu yaparken ortaklığa gireceği şirketlerden büyük ölçüde kendi kurallarına göre oynamalarını bekliyor. Alman basınına göre şirket geçen sene BMW ile masaya oturdu ancak bu tutumu nedeniyle görüşmeler sonuçsuz kaldı.

KULLANICI BİLGİLERİ DOĞRUDAN APPLE’A GİDECEK

Apple geçtiğimiz aylarda ise bir diğer Alman otomotiv devi Daimler ile masaya oturdu. Ancak Mercedes’in de üreticisi olan Daimler de Apple’ın teklifini geri çevirdi.

Ancak şirket bunu yaparken yeni tasarlanacak aracın üretimi konusunda tüm dizginleri elinde tutmak istiyor. Şirket ayrıca yüksek hızda internet bağlantısına sahip olacak aracın doğrudan Apple tarafından kontrol edilen bulut sistemi iCloud’a bağlı kalmasını istiyor. Almanlar ise üretim konusunda kontrolü Apple’a bırakmayı hiç düşünmedikleri gibi araçlar üzerinden üretilecek kullanıcı bilgilerinin de doğrudan ABD’ye gönderilmesine şiddetle karşı çıkıyor. Ancak Alman otomobil piyasasındaki tüm başarısız girişimlerine rağmen Apple, Berlin’de kurduğu gizli bir AR-GE merkezi yardımıyla hafif malzeme ve elektrikli otomobiller konusunda uzman Alman mühendisleri kadrosuna katmaya devam ediyor.   

magna

Apple’ın “Project Titan” adıyla anılan akıllı otomobil projesinde Avusturya ve Kanada ortaklığı olan Magna Steyr hala öncelikli şirket durumunda.