Yattı, yuvarlandı ama şirketi kurtaramadı

9Temmuz 2012’de Yahoo’nun CEO koltuğuna oturan Marissa Mayer vizyoner söylemleriyle iki yılda şirket hisselerini yüzde 234 yükseltti.  Zaman zaman ünlü moda dergilerine top model edasıyla pozlar veren Mayer bu yolla Yahoo’nun gündemde kalmasını da başardı. Ancak parlak söylemler somut projelere dönüşmeyince şirket yeniden iflasın eşiğine geldi

İnternet dünyasının en köklü şirketlerinden Yahoo’yu satın almak için sıraya girenlerin sayısı hızla artıyor. Geçtiğimiz haftalarda ABD’li mobil iletişim devi Verizon, Time Warner ve Google’ın şirket için teklif verecekleri gündeme geldi. Dün yapılan açıklamada ise dünya’nın en büyük tabloid gazetelerinden İngiliz Daily Mail’in ana hissedarı Daily Mail & General Trust’ın da satın alma yarışında yer alacakları duyuruldu. DailyMail.com ve MailOnline adlı siteleri aracılığıyla günde 14 milyon ziyaretçi alan grubun Yahoo’yu satın alması halinde ABD pazarına girerek online reklam pastasını büyüteceği belirtiliyor. Gelen bilgilere göre DailyMail’in, Yahoo’nun internet, mail ve eposta servisleri için 8 milyar dolar seviyesinde bir ödeme yapmayı göze aldığı belirtildi. Böylece DailyMail’in teklifi ile birlikte Yahoo için yapılan satın alma tekliflerinin sayısı 40’a ulaştı. Yahoo’nun kime satılacağı konusunun tekliflerin resmileşmesi ile 18 Nisan’da karara bağlanabileceği belirtiliyor.

PARÇALA VE SAT

Şirketin satın alımına yönelik izlenecek stratejilerin ise oldukça çeşitli olduğu görülüyor. Yahoo’nun faaliyet alanı halen internet ve Tumblr gibi alanların içinde bulunduğu online bölümü, Japonya’da faaliyet gösteren iştiraki ve Çinli e-ticaret şirketi Alibaba’nın payının bulunduğu toplam üç parçadan oluşuyor. Yahoo’yu satın almak için sıraya girenler genellikle şirketin online bölümüyle ilgileniyor. Satın alma yarışında en iddialı olan yatırım şirketleri ise Yahoo çalışanlarının korkulu rüyası. Aralarında Bain Capital, TPG ve Blackrock gibi dev yatırımcılar şirketin tamamını alıp sert bir tasarruf programından geçirdikten sonra parçalayarak satmayı planlıyor. Google’ın Yahoo’yu alma senaryosu ise en mükemmel seçenek olarak görülüyor. Eski bir Google yöneticisi olan Yahoo CEO’su Marissa Mayer’in böyle bir operasyon sonucu koltuğunu koruyacağı gibi geçiş sürecini de kolaylaştıracağı belirtiliyor.