Sharapova’nın kullandığı meldonyum ilacı yok satıyor!

56337Tenis dünyası, tarihinin en popüler kadın oyuncularından Maria Sharapova’nın doping skandalıyla çalkalanmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada 1 Ocak 2016’dan beri doping listesinde bulunan meldonyum ilacını kullandığını itiraf eden Rus tenisçi söz konusu maddenin yasaklı olduğunu bilmediğini söyledi. Yaklaşık 10 yıldan beri bu maddeyi kullandığını belirten Sharapova her ne kadar suçsuz olduğunu savunmaya çalışsa da tamamen sağlıklı biri olarak genellikle kalp ve şeker hastası olan insanların kullandığı bir ilacı neden aldığını açıklama konusunda inandırıcı olamadı. Açıklamasının sonunda büyük bir hata yaptığını kabul eden ünlü tenisçi böylece şöhretin en üst sınırlarından aşağıya yuvarlanan yıldızlar kervanına eklendi. Peki eklendi de ne oldu? İnsanlar bu olaydan nasıl bir ders çıkardı dersiniz? Hemen belirteyim: Sharapova’nın kullandığı kan akışını hızlandırıcı ilaç meldonyum şu sıralar Avrupa ve ABD’de yok satmaya başladı! Evet doğru okudunuz, sağlıklı insanlar bu ilacı alıp kullanmak için şu sıralar online platformlar üzerinden adeta bir meldonyum çılgınlığı başlatmış durumda. Peki ama neden, bu insanların derdi ne?

134

80 MİLYAR DOLARLIK PASTA

Çoğunlukla sporcuların pozitif test edilmesi sonucu gündeme gelen doping vakaları aslında uzun yıllardan beri küresel bir sorun haline gelmiş durumda. Zira her şeyin sürekli, hızlı ve kusursuz yapılmasını şart haline getiren günümüzün ‘modern’ yaşam tarzı pek çok insanı kısa sürede performansının sınırlarına getiriyor. İster iş ve isterse özel hayatında beklentilerin gerisinde kalmak istemeyen milyonlarca insan dayanılmaz hale gelen toplumsal baskı nedeniyle desteği ‘kimya’da arıyor. Sporculardan işadamlarına, sanatçılardan öğrencilere ve hatta son yıllarda e-spor olarak popülerliği artan dijital oyun sektöründeki gençler bile bol miktarda performans artırıcı ürünlere başvuruyor. Gündeme gelen ürün yelpazesi ise günden güne gelişiyor. 14 milyar dolarlık küresel pazara sahip enerji içeceği piyasasından 80 milyar dolara yaklaşan performans artırıcı ilaç sektörüne kadar her ihtiyaca göre ürün kullanıcıları bekliyor. Ama sonuç olarak aynı Sharapova örneğinde olduğu gibi bir bedel ödemek şartıyla. Tabi bu yolda bedeli sağlığı hatta hayatıyla ödeyenleri de unutmamak gerekir.

TESTOSTERON ÇOK POPÜLER

Ev ve iş hayatının yanı sıra cinsel hayatta da daha başarılı olmak için milyonlarca insan kas geliştirici hormonlardan, cesaret verici maddelere kadar çok sayıda doping ürününü adeta çikolata gibi tüketmeye başladı. Birçok insan televizyon ve dergilerde gördüğü ideal ölçülere ulaşabilmek için beslenme alışkanlıklarını değiştirmek yerine eczanenin yolunu tutuyor. İştah kesmeye yönelik sibutramin türevi ilaçlardan, yağ erittiği iddia edilen ürünlere kadar birçok ürün alıcılara mükemmelliği vaat ediyor. Ancak bu ürünlerin şiddetli çarpıntıdan, yüksek tansiyona kadar çok sayıda yan etkisinin bulunduğu ise çok fazla dillendirilmiyor.

86594

Özellikle bazı profesyonel sporcular hem kilolarını kontrol altında tutmak hem de performanslarını artırabilmek için çok sayıda ve farklı özelliklere sahip doping ürünleri kullanıyor. Bu ürünlerin yer aldığı listenin en üst sırasında testosteron yer alıyor. Kas geliştirme ve fiziki performansı artırmaya yarayan bu madde sadece profesyoneller tarafından değil amatör sporcular tarafından da tercih ediliyor. Ancak testosteronun da başta karaciğer rahatsızlıkları olmak üzere kalp krizi, prostat kanseri gibi ölümcül riskleri bulunuyor. Aynı madde kadınlarda sakal ve bıyık uzamasının yanı sıra aşırı kıllanmaya da neden oluyor. Aktif spor yaşantıları süresince oldukça kısa bir süre zirvede kalabilen sporcular bu süreyi uzatabilmek için ise başta sağlık olmak üzere her türlü riski göze almak zorunda kalıyor. Geride kalan yıllarda doping nedeniyle yakalanan çok sayıda profesyonel bu tür maddeleri sponsorlarından gelen başarı baskısı nedeniyle kullandıklarını söyledi. Özellikle profesyonel bisikletçiler bu konuda en çok mağdur olan sporcular sıralamasında ilk sıralarda yer alıyor.

HER KORKUNUN BİR İLACI VAR

Ancak sadece spor değil, sahne performansı sergileyen kişiler, öğrenciler, yoğun stres altında ezilen yüksek seviyeli devlet memurları hatta kız arkadaşını saatlerce dans ederek etkilemeye çalışan gençler bile bu ilaçlara başvuruyor. İş hayatında da durum çok farklı değil. Özellikle yönetici seviyesinde bulunan yaşlı profesyoneller, genç rakipleriyle baş edebilmek için ‘gençlik iksiri’ olarak adlandırılan hormon kokteylleri kullanıyor. Kalabalık bir izleyici kitlesi önünde yeni çıkan bir ürünün tanıtımını yapmaya hazırlanan genç profesyoneller ise antidepressiva adı verilen korku dindirici ve cesaretlendirici maddelere başvuruyor. Yapılan araştırmalar ise bu ürünlerin uzun vadede hafıza kaybına neden olduğunu gösteriyor. Uzmanların açıklamalarına göre hangi doping maddesi olursa olsun performans artırmaya yönelik her türlü kimyasal müdahale mutlaka beyni ve merkezi sinir sistemini etkiliyor. Bu bölgede meydana gelen en ufak bir hasar bile geri çevrilemez olduğu için kullanıcı bakımında felaket sonuçlar ortaya çıkıyor.

Günlük hayatta kullanımı artan doping maddeleri…

…ve kullananların ödeyeceği olası bedeller…

AMFETAMİN

(speed, ecstasy, ephedrin, carphedon)

Ne sağlıyor? İnsanı neşelendiriyor, kendine olan güvenini artırıyor, konsantrasyonunu artırıyor, yorgunluğu önlüyor.

Zararları ? Aşırı korku, uykusuzluk, sürekli histeri hali, hafıza kaybı

 

ANABOLİKA

(Testosteron, Nadrolon)

Ne sağlıyor? Kas geliştiriyor, fiziki performansı artırıyor, kas ağrılarını hissettirmiyor

Zararları ? Karaciğer rahatsızlıkları, kalp krizi, prostat kanseri, kadınlarda sakal ve bıyık uzaması, aşırı kıllanma

 

ANTİDEPRESSİVA

(Serotonin)

Ne sağlıyor? Mutluluk hormonunun artırıyor, korku duygusunu ortadan kaldırıyor

Zararları ? Yoğun alerji, ishal, baş ağrısı, baş dönmesi, hafıza kaybı

 

KOKAİN

Ne sağlıyor?   Kısa süreli performans patlaması sağlıyor. Coşku duygusu veriyor. Kısa süreli bedensel ve ruhsal dayanıklılığı artırıyor. Uyku ve beslenme ihtiyacını azaltıyor.

Zararları ? Kan hücreleri, karaciğer, kalp ve böbreklere çok zararlı. Depresyon, histeri hali, sürekli dalgınlık. Akciğer ve dolaşım bozukluğu nedeniyle ani ölüm tehlikesi.

 

KAFEİN

Ne sağlıyor? Merkezi sinir sistemini etkiler ve geçici olarak performans artırır, konsantrasyonu yükseltir. Kan dolaşımını ve nefes alış verişini hızlandırır. Fiziki performansı yükseltir.

Zararları ? Çok miktarda alındığında sürekli huzursuzluk duygusu, titreme, uykusuzluk, çarpıntı ve bağımlılık yaratır

 

SİBUTRAMİN

Ne sağlıyor?   İştah kesiyor. Tokluk hissi yaratıyor.

Zararları ? Şiddetli çarpıntı, kalp sancısı, yüksek tansiyon, bağımlılık