MWC’ye Çin damgasını vurdu, kopya dönemi bitiyor

2016-02-22-942Çin için ucuz ve kalitesiz ürün dönemi sona eriyor. Mobil Dünya Kongresi’ne (MWC) katılan çok sayıda Çinli teknoloji şirketi sektörün hemen her alanına hitap eden ürün gamıyla batılı rakiplerine meydan okudu

Bluboo, Zopo, Ulefone veya Doogee markalarını duydunuz mu? Evet diyenlerin sayısı eminim çok fazla değildir. Bu durum Barselona’da devam eden Mobil Dünya Kongresi’nde de (MWC) çok farklı değil. Ancak Çin’den gelen ve başta cep telefonu olmak üzere bilişim sektörünün hemen her alanına hitap eden ürünler geliştiren şirketler her geçen yıl kendilerini biraz daha geliştiriyor. Örneğin Bluboo geçen sene X550 ürünüyle ortaya çıktı ve bitmek bilmeyen 5300 mAh’lik aküsüyle tüm dikkatleri üzerine çekti. Zopo ise halen dört veya sekiz çekirdekli işlemcilerin standart olduğu sektörde 10 çekirdekli işlemciyle büyük sükse yaptı. Bir diğer Çinli üretici Doogee ise akıllı telefonların pahalı olmaması   gerektiğine işaret ederek 70 dolar altında fiyatlarla cihaz satmaya başladı. Bu şirketler her ne kadar Avrupa ve ABD’de ciddiye alınmasalar da özellikle nüfusun çok ancak telefon için harcanacak paranın az olduğu Asya kıtasında şimdiden büyük başarıya ulaştı.

ETİKETLER DEĞİŞECEK

Bu şirketlerin Batı dünyasındaki Çin’in ‘kopya ve kalitesiz’ ürün imajından kurtulmaları ise uzun sürmeyecek. Zira bu markalardan önce aynı yoldan geçen ve şu sıralar dünyanın en tanınmış teknoloji markaları arasına girmeyi başarmış Çin kökenli önemli isimler var. Bunlardan biri olan Huawei uzun yıllar ‘plastik telefon’ imajıyla yaşamak zorunda kaldı. Ancak özellikle Google için geliştirilen Nexus serisi ve bunun son örneği Nexus 6P sektörde standart belirleyen markalardan biri haline geldi. Ürün Android’in yeni işletim sistemi Android 6’yı ilk kullan ürünlerden biri olarak da öne çıktı. Şirket 2015 dünya satışlarına bakıldığında ise Samsung ve Apple’ın ardından üçüncü sırada yer alarak başarısını rakamsal olarak da doğruladı. Bir diğer başarı hikayesi ise HTC oldu. HTC One M8 ile kendini kabul ettiren marka başarısını M9 işe sürdürdü. Şu sıralar ZTE de bu başarı hikayelerine sergilediği yeni ürünleriyle bir yenisini daha eklemeye hazırlanıyor.

PC ÇİN’DEN SORULUYOR

Laptop tarafında ise kaliteye yönelik sorular sorulmaz hale geldi. Bu alanda faaliyet gösteren Lenovo, ABD’li IBM’in PC bölümünü satın almasının ardından dünyanın en çok bilgisayar satan şirketi oldu. Asus ve Acer ise hem kaliteli ve hem de yaratıcı ürünleriyle uzun yıllardan beri bu alanın en önemli oyuncuları durumunda. Akıllı televizyon tarafında ise Hisense sektörde adını duyurmaya devam ediyor. 65 inçlik HE65KEC730 ürünü daha şimdiden olumlu notlar almaya başladı bile. Teknoloji dünyasında gelişme potansiyeli en yüksek görülen altyapı alanında ise Huawei gibi dev bir şirket daha şimdiden dünya markası olmuş durumda. Diğer bir ifadeyle Bluboo, Zopo, Ulefone veya Doogee’yi yakında gayet iyi tanımaya başlayacağız.