Yerliler sektörün yıldızlarıyla Barselona’da kapışıyor

3555

Mobil dünyanın en yenileri Mobil Dünya Kongresi’nde görücüye çıktı. Türkiye’den de Vestel ve General Mobile gibi markaların yer aldığı etkinlikte yerlilerle, sektörel yıldızların savaşı kızışmaya başladı

Bilişim sektörünün son ürün ve hizmetleri teknoloji hayranlarıyla buluştu. İspanya’nın Barselona kentinde düzenlenen Mobil Dünya Kongresi (MWC) dün kapılarını açtı. Başta cep telefonu şirketleri olmak üzere bilişim sektörü ve haricinde pek çok şirketin katıldığı etkinlik bu yıl da oldukça renkli geçiyor. Her yıl olduğu gibi bu yıl da cep telefonu şirketleri en yeni ürünlerini en çarpıcı şekilde sergileyebilmek için birbiriyle yarışa girdi. Sektör geçen sene dünya çapında 1.4 milyara ulaşan toplam satışla yeni bir rekora daha imza attı. Yüzde 12’lik bir artışa işaret eden bu rakam ilk bakışta oldukça çarpıcı görünüyor. Ancak rakamlar biraz daha yakından incelendiğinde sektörün 2015’in son çeyreğinde yüzde 6 büyüme kaydettiği ve bu rakamın Noel dönemi için tüm zamanların en düşük seviyesi olduğunu gösteriyor.

Rift

SANAL GÖZLÜK KURTARDI

Buna gerekçe olarak ise mobil telefon üreticilerinin 5 veya 10 yıl öncesine kıyasla kullanıcıları gerçekten şaşırtacak yenilikler üretmekte zorlanması gösteriliyor. Şirketler, kullanıcılar tarafından talep edilen yüksek performanslı pil isteğini hala yerine getiremedi. Uzun süre sektörü besleyen ekran büyüklüğüne yönelik yarışında bu alanda ulaşılan fiziki sınır nedeniyle sonuna gelindi. 4K ve 8K çözünürlükler ile ilgi olarak ise beklenen talep gelmedi. Zira bu çözünürlükler sıradan bir insan için gözle görülür bir fark getirmiyor. İşte bu noktada sanal gerçeklik (Virtual Reality – VR) gözlükleri şirketleri kurtarmak için devreye giriyor. 4K ve 8K çözünürlüklerin algılanabilmesi için telefon ekranların göze 30 cm’den daha yakın bir mesafede tutulması gerekiyor. Ancak normal şartlarda bunu elbette kimse yapmıyor. VR gözlükler bu şartı yerine getirdiği için hem sunulacak içerikler hem de kullanıcı deneyimi açısından üretici şirketlere yeni fırsatlar tanıyor. Bu nedenle neredeyse tüm üreticiler VR cihazları tanıtmaya başladı.

İDDİA ARTIYOR

Diğer yandan fuar yerli üretim cep telefonlarıyla, sektörün en yeni ürünlerini de kıyaslama fırsatı sunuyor. Vestel, General Mobile, Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom’un sunduğu akıllı telefonların kullanıcı ihtiyacına göre oldukça iddialı oldukları görülüyor. Ancak sektörde yaşanan yoğun rekabet şirketlere dinlenme fırsatı tanımayacak. Bu şirketler için kötü haber. Biz kullanıcılar için ise bundan daha iyisi olamaz.