Yedi yıldır süren ucuz para dönemi bitti…….mi?

ABD Merkez Bankası (FED) aldığı tarihi kararla 7 yıllık sıfır faiz politikasına son verdi. Banka faizleri 25 baz puan artırarak yüzde 0.50’ye yükseltti. Yetkililer sonraki artışların ‘kademeli’ olacağını söyledi. Ancak dünyanın önde gelen diğer merkez bankaları, AB Merkez Bankası (ECB), Japonya Merkez Bankası (BOJ) ve İngiltere Merkez Bankası (BOE) olumsuz ekonomik koşullar nedeniyle daha uzun yıllar sıfır faiz politikasından uzaklaşamayacak. Bu çerçevede ABD’nin faizleri hızla artırıp doları değerlendirerek dış ticarette baskı altına girmek için acele etmeyeceğini görmek büyük bir kehanet sayılmaz

Dünya piyasaları çarşamba akşamı tarihi günlerinden birini daha yaşadı. ABD Merkez Bankası (FED) iki gün süren para politikaları toplantılarının ardından aldığı kararla yedi yıldır devam eden sıfır faiz politikasına son verdi. Bankanın karar alma organı olan Açık Piyasa Komitesi (FOMC) karar sonrası yayımladığı yazı açıklamasında bankanın yedi yıldan beri yüzde 0-0.25 aralığında bulunan faizleri 25 baz puan artırarak yüzde 0.50’ye yükselttiğini duyurdu. Hem ABD hem de küresel piyasalar açısından büyük öneme sahip kararın FED içerisinde de kolay alınamadığı belirtilerek iki FOMC üyesinin faiz artışına karşı oy kullandığı duyuruldu.

ARTIŞ KADEMELİ OLACAK

FOMC’nin yazılı açıklamasında ABD ekonomisinin toparlanmaya devam ettiği vurgulanırken özellikle istihdam alanında yaşanan olumlu gelişmelere işaret edildi. Bankanın faiz artışı için en çok dikkat ettiği enflasyon konusunda hala yüzde 2’lik hedeften uzak olunduğu ancak enerji fiyatlarında yaşanacak dengelenme ile bu konuda da belirlenen hedefe ulaşılacağı belirtildi. Açıklamada yer alan en önemli bölüm ise faiz artışlarının bundan sonra nasıl devam edeceğine yönelik ifadelerin yer aldığı satırlarda oldu. FOMC bu konuda kullandığı ifadeleri çok dikkatli seçerek, bundan sonraki faiz artışlarının ‘kademeli’ olarak devam edeceğinin altını çizdi. Banka bu ifadeye o kadar önem verdi ki metnin devamında da gelecek faiz artışları için para politikalarından ekonomik faaliyete, istihdamdan enflasyona kadar çok sayıda unsurun göz önünde tutulmaya devam edileceğinin altı çizildi. FOMC ayrıca faiz artışı kararıyla birlikte mevcut para politikalarının değişmediğini aksine aynen devam ettiğini de vurguladı. Yetkililer bu açıklamalarla bugün küresel piyasalarda yaşanabilecek olası dalgalanmaların önüne geçmeyi hedefledi. Diğer yandan faiz kararıyla ABD’nin Dow Jones, S&P 500 ve Nasdaq endeksleri ortalama yüzde 1.5’e yaklaşan çıkışlar yakaladı. Doların, Euro karşısında yüzde 0.5 değerlenmesiyle brent petrol yüzde 3.3’lük düşüş yaşarken altının onsu zaman zaman yüzde 1.2’e ulaşan sıçrayışlarla 1068 dolardan alıcı buldu.