GE: DOĞRU YATIRIMLA TÜRKİYE DAHİL ORTADOĞU’DA 465 MİLYAR $’LIK PASTA OLUŞUR

GE_TeknoPark_470
GE Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Canan M. Özsoy:  “Türkiye’de yeni açılan AR-GE merkezimizin ülke ekonomisine olumlu katkı sağlayacağını düşünüyorum”

Dijital endüstrinin öncü şirketlerden General Electric (GE) gelişmekte olan ülkeleri büyük fırsatların beklediğini duyurdu. GE CEO’su Jeff Immelt doğru alanlara yatırım yapılması halinde Türkiye dahil Ortadoğu bölgesinde 465 milyar dolarlık bir potansiyelin oluşacağını söyledi
İletişim teknolojilerinde yaşanan devrimsel yenilikler günlük faaliyetlerimizden sanayi üretimine kadar hayatımızın hemen her alanını etkilemeye ve dönüştürmeye devam ediyor. Bilişim teknolojileriyle endüstrinin kaynaşmasının yaratacağı yeni fırsat ve risklerin yönetimi ise dünya üzerinde pek çok şirketin gündeminde bulunuyor. Amerika merkezli dijital endüstriyel şirket General Electric (GE) de bu geçiş döneminin en iddialı kuruluşlarından biri. 140 yıllık geçmişinde çeşitli trend ve köklü değişimlere ayak uyduran şirket şu sıralar küresel üretim süreçlerinin dijitalleşmesi için kolları sıvamış durumda. Bu dönüşümü öncelikle kendi içerisinde yaşayan kuruluş, sanayi kuruluşu kimliğini büyük ölçüde dev bir yazılım şirketi özellikleriyle kaynaştırdı.

‘DEĞİŞEN KAZANIR’

Şirket sanayide yeni bir devrim anlamına gelen bu trendin dünya çapında yaygınlaşması için ise çok sayıda etkinliğe ev sahipliği yapıyor. GE bu kapsamda Dubai’de düzenlediği Minds & Machines uluslararası toplantısında sanayide küresel çapta yaşanacak bir dijital dönüşümün 70 trilyon dolar büyüklüğündeki küresel ekonomiye 15 trilyon seviyesinde bir katkıda bulunacağını duyurdu. Etkinlikte açıklamalarda bulunan GE Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Jeff Immelt, özellikle gelişmekte olan ülkelerin bu değişimden büyük avantaj sağlayabileceğini belirterek, “Endüstrinin dijitalleşmesiyle birlikte 2025’e kadar Türkiye ve Pakistan ile birlikte Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölgesi’nde toplam 465 milyar dolarlık ekonomik değerin oluşma potansiyeli var” dedi. Immelt bu değişim başaranların küresel çapta yeni oluşan dijital ekonomi sürecinde önemli bir avantaj elde edeceğini belirterek hızlı internet ve dijital altyapı güvenliğini anahtar yatırımlar olarak gösterdi. Diğer yandan GE’nin Türkiye’de bulunan teknoloji merkezinde başta havacılık olmak üzere çeşitli branşlarda kullanılmak üzere uygulamaların geliştirildiği ve GE çapında kullanıldığı da belirtildi.

 

TEKNOPARK’A
YENİ İNOVASYON
MERKEZİ AÇILDI

GE, 4 Kasım Çarşamba günü İstanbul Teknopark’ta GE Türkiye İnovasyon Merkezi’nin açılışını gerçekleştirdi. GE Dijital Dünya Başkanı Bill Ruh ve GE Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Canan M. Özsoy’un katılımıyla gerçekleşen açılışta merkezin sağlık, enerji, havacılık, su, petrol, gaz, ulaşım ve aydınlatma alanlarında araştırma yapacağı belirtildi. GE Türkiye Genel Müdürü Özsoy yaptığı açıklamada, “Merkezin, Türkiye ekonomisinin gelişiminde
aktif bir rol oynayacağına inanıyorum” dedi.

Predix işletim sistemine
Türkiye de yazılım üretiyor

Dijital endüstriye geçiş sürecinde en önemli unsurların başında ortak bir işletim sisteminin tesis edilmesi yatıyor. Bu işletim sisteminin, üreticiden bağımsız farklı makinelerin birbiriyle haberleşmesinden karmaşık tedarik ve üretim aşamalarına kadar tüm safhaların üzerinde çalışmasına uygun bir yazılım olması gerekiyor. GE geliştirdiği ve Türkiye’den de yazılımın desteklediği bulut bilişim temelli ‘Predix’ yazılımıyla bu platformu oluşturduğunu belirtiyor. Şirketin vizyonuna göre sağlık, enerji, ulaştırma ve üretim başta olmak üzere Predix platformu üzerinde işleyecek dijital endüstri, aynı zamanda endüstriyel internetin de temelini atmış olacak. GE, kendi operasyonlarının tamamını bizzat Predix platformu üzerinden gerçekleştirerek sistemin işlerliğini sağlamış durumda. Başta rüzgar ve uçak olmak üzere şirketin dünya üzerinde çalışan tüm türbinlerinden akan anlık bilgiler bu platform üzerinde çalışıyor. Rüzgar türbinlerinin pervaneleri en uygun çalışma açısını belirlemek için endüstriyel internet üzerinden birbiriyle haberleşiyor. LED destekli sokak lambaları ise sürekli yanmak yerine çevrelerinde hareket olduğu zaman yanarak tasarruf sağlıyor. Ayrıca ek modüllerle ‘akıllanan’ sokak lambaları yüz taraması, hava ve trafik durumu belirlemesi gibi niteliklere desteklenerek akıllı şehir konseptinin en önemli unsuru haline geliyor.

ge_led_2

EVDE LED KULLANIRSA TADARRUF 6 MİLYAR $ OLACAK

LED pazarının dünyadaki ekonomik büyüklüğü
16 milyar $
seviyesini geride bıraktı

2020’de küresel LED pazarı büyüklüğünün
70 milyar $’a
ulaşması bekleniyor.

Türkiye aydınlatma elektriği için toplam
12 milyar $
ödemede bulunuyor

Türkiye’de 7 milyon sokak lambası 2020’ye kadar
3 milyar TL’ye
LED olarak dönüştürülecek

Her yıl ülke çapında yapılacak tasarrufun
600 milyon TL
seviyesinde olması bekleniyor