Fed aralıkta faiz artışı fikrine ısınmaya başladı

Yellen
FED Başkanı Janet Yellen 29 Haziran 2006’dan bugüne hiç artış göstermeyen faizleri yükseltmeye hazırlanıyor.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) 16 Aralık’taki toplantısında faiz artıracağına yönelik beklentiler iyice arttı. Bankanın dün yayımlanan 27-28 Ekim toplantısına ilişkin tutanaklarında, Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) üyelerinin büyük çoğunlukla aralık ayında faiz artışının mümkün olabileceği yönünde fikir beyan ettiği görüldü. Yetkililer faiz artışını daha fazla geciktirmenin ekonomiye yönelik güvensizliğin işareti olarak yorumlanabileceğini belirterek bunun piyasaları kötü etkileyebileceği uyarısında bulundu. Tutanaklarda ilgi çeken diğer bir nokta ise küresel piyasalarda gözlemlenen dalgalanmaların Fed tarafından ikinci derecede önem arz eden konular seviyesine indirilmesi oldu. Bu dalgalanmalar bankanın eylül ayı toplantısında faiz kararının ertelenmesine neden olan ana konuların başında bulunuyordu. Diğer yandan yetkililer üçüncü çeyrek büyüme verisinin beklentilerin altında kalmasına karşın ABD ekonomisinin artık sağlam bir zemin üzerinde hareket ettiğini de savundu.

“ACELE ETMEYELİM…”

Ancak tutanaklarda yer alan notlar, ekonomiye yönelik bu olumlu açıklamalara katılmayanların da olduğunu gösterdi. Bazı FOMC üyeleri ekonomiden gelen rakamların yanlış yorumlanma ihtimaline işaret ederek faiz kararı için henüz erken olabileceği düşüncesini savundu. FED’den bu açıklamalar gelirken bu açıklamalara piyasaların tepkileri de gecikmedi. Tutanakların yayımlanmasının ardından ABD’nin önde gelen üç endeksi Dow Jones, S&P 500 ve Nasdaq yüzde 1.5’lere yaklaşan yükselişler kaydetti. Fed’in olası faiz artışına yönelik kararı ilk bakışta borsalar için çok iyi bir haber değil. Zira böyle bir adım bol ve ucuz para döneminin sona ermeye başladığının habercisi olacak. Ancak yapılan yorumlara göre Fed’in faiz artışı kararı aynı zamanda bankanın ABD ekonomisine olan güveninin de işareti olacak. Bu güven işaretini olumlu bulan yatırımcılar tutanak haberiyle birlikte başlattıkları alımlarla ABD ekonomisinin olası faiz artışına rağmen büyümeye devam edeceğine olan inançlarının tam olduğunu gösterdi.

DOLAR HAREKETLENDİ

Fed tutanaklarına yönelik haberlerin farklı yorumlanması Euro dolar paritesine de inişli çıkışlı bir seyir izletti. Euro karşısında hızla değerlenen dolarla birlikte 1.65’e kadar inen parite gün içerisinde tekrar 1.66’ya döndü. Doların yükseliş hızının kesilmesine neden olan ise finans çevrelerinden gelen tepkiler oldu. Bazı Fed yetkililerinin de aralarında bulunduğu bu kesim aralık ayına yönelik faiz beklentilerinin bu kadar artırılmasının doğru olmadığını savunarak bu yönde alınmış bir kararın da zaten olmadığını vurguladı.

Mahmut Sancak