Das Rezalet (II) ‘Bir kez yalan atana artık kimse inanmaz’

rezalet

 

Volkswagen emisyon skandalı çerçevesinde dün iki ağır darbe daha aldı. ABD Çevre Koruma Dairesi (EPA) dizel emisyon skandalının sadece VW’nin dört silindirli motorlarıyla sınırlı olmadığını 3 litreye kadar olan 6 silindirli motorlarında da emisyon düşürücü cihaz kullandığını ileri sürdü. VW’nin genel merkezi ise dizelin yanı sıra benzinli motorların da emisyon değerlerinde sapma görüldüğünü duyurdu

Alman otomobil üreticisi Volkswagen’nin (VW) eylül ayından beri boğuştuğu emisyon skandalında yeni iddialar ortalığı karıştırdı. ABD Çevre Koruma Dairesi (EPA) yayımladığı son araştırmasında VW’nin dört silindirli 1.4 1.6 ve 2 litrelik dizel motorlarının haricinde 3 litreye kadar olan 6 silindirli motorlarında da emisyon düşürücü cihaz kullandığını ileri sürdü. Kuruluş VW’ye ait 3 litrelik altı silindirli dizel motorlar üzerinde yaptıkları araştırma sonucunda bu motorların ABD’de izin verilen emisyon hacminin 9 kat üzerinde azot oksit (NOx) salınımı yaptığını belirlediklerini duyurdu. ABD basınına göre bu sınıfa VW’nin yanı sıra gurup bünyesinde bulunan üst segment markaları Porsche ve Audi’den de çok sayıda araç dahil durumda. EPA’nın verilerine göre yeni suçlamalara hedef olan 2014-2015 model araçlardan ABD’de en az 10 bin adet satıldı. Bu motorların dünya çapında satışına bakıldığında ise VW’nin haricinde VW’nin bünyesinde bulunan Audi ve Porsche’nin yanı sıra Seat ve Skoda’da da kullanılmış olabileceği belirtiliyor.

67                                             ABD Çevre Koruma Dairesi’ne (EPA) göre VW dizel motorlu araçlarına yerleştirdiği bir cihazla  (Auxiliary Emission   Control Device – AECD) ölçüm anında çevre emisyon değerlerini gerçek değerlerinin çok altına gösteriyor.

BENZİNLİLER DE ŞÜPHE UYANDIRDI

Diğer yandan dün VW’ye yönelik gündeme düşen ikinci kötü haber ise bizzat şirketin Almanya’nın Wolfsburg kentinde bulunan genel merkezinden geldi. Şirketten yapılan açıklamada VW bünyesinde yürütülen denetlemeler sonucunda farklı motor sınıfına ait araçların resmi rakamların üzerinde emisyon ürettiklerinin belirlendiği duyuruldu. Açıklamada bu araçların çoğunluğunun dizel olduğu belirtildi. Açıklamada yer alan ‘çoğunluğunun’ ifadesi ise emisyon sınırını aşan motorların sadece dizel değil aynı zamanda benzinli de olduğunun işareti olarak kabul edildi. Şirket bu sonuçlarla birlikte 800 bin aracın daha şüpheli hale geldiğine işaret ederek konunun çözümü için 2 milyar Euro ek kaynak ayrıldığı belirtildi. VW, skandalının patlak verdiği eylül ayında da sorundan dünya çapında 11 milyon aracın etkilendiğini, olası dava ve tamir hizmetleri için 6.5 milyar Euro’luk fon oluşturduklarını duyurmuştu.

ARTIK GÜVEN KALMADI

VW büyük motorların manipüle edildiğine yönelik ABD kaynaklı iddiaları geri çevirdi. VW CEO’su Matthias Müller yaptığı açıklamada çok zorlu bir süreçten geçtiklerini ancak araştırmaların tam anlamıyla gerçekler gün ışığına çıkana kadar süreceğini söyledi. Ancak bir kez yalan atana bir daha inanabilir misiniz? Adının açıklanmasını istemeyen bir EPA görevlisi ABD’de VW’ye yönelik genel görüşü bu ifadelerle özetleyerek Alman şirket için durumun ne kadar ciddi olduğunun altını çizdi. Güven duygusunu kazanmak çok uzun yıllar ve büyük emek ister. Buna karşılık güveni kaybetmek ise sadece bir an meselesidir. İşte Alman otomobil devi VW de dünyanın pek çok ülkesinde ancak özellikle de ABD’de bu kritik anı yaşıyor. Şirket son 20 yılda dünyanın en büyük otomotiv piyasası olan ABD’de dikiş tutturabilmek için büyük çaba harcadı. Ülkede fabrika kuruldu, milyar dolarlık reklam kampanyalarıyla marka bilinci oluşturulmaya çalışıldı. Şirketin üst sınıf markaları Porsche ve Audi çok sayıda Hollywood yapımı filmde boy göstererek tüketiciye ısındırıldı.

ABD’Lİ TAM DA DİZELE ISINIYORDU Kİ…

Özellikle son 10 yıldan beri ise ABD halkının hiç sevemediği ama Almanların ısrarla Amerikalılara sevdirmek istedikleri dizel motorlar için büyük tanıtım kampanyaları düzenlendi. ABD’lilerin büyük çoğunluğu daha kısa bir süre öncesine kadar kendilerine motoru 8 silindirden küçük ve benzinli olmayan bir otomobil teklif edildiğinde bunu hakaret olarak kabul ederlerdi. Ancak çevreciliğin başta genç nesil olmak üzere yavaş, yavaş ABD’de de kendine taraftar bulması az yakıtla çok mesafe kat edilmesi imkanı tanıyan dizelin imajını düzeltti. Pek çok ABD’li VW’nin TV ekranlarından yaptığı bu vaatlere kanarak yeni otomobil tercihini bu markadan yana yaptı. Şimdilerde ise kandırılmış olmanın öfkesiyle yaşayan pek çok ABD’li dava sürecinin başlamasını bekliyor. ABD’li mahkemeler konuyla ne zaman ilgilenmeye başlar ve kararları ne olur bilinmez ama VW hissedarları cezayı şimdiden kesmeye başladı bile. Skandalın patlak verdiği eylül ayından beri düşüş trendine giren şirket hisseleri yeni iddialarla birlikte dün de gün içerisinde yüzde 4’ü aşan kayıplar yaşadı.

Mahmut Sancak