Enerjiyi kendileri üretip kendileri harcayacak

ssaaaKarbon, biyopolimer, grafen ve akıllı malzemeler tasarım dünyasına sınırsız imkanlar tanıyor. Günlük kullanılan ürünlerden şehir tasarımlarına kadar uzanan pek çok proje insanın hayal gücünü zorluyor. Yeni tasarımların ortak noktası ise hem ihtiyaç duydukları enerjinin bir kısmını kendilerinin üretmesi hem de doğal kaynaklara olabildiğince az ihtiyaç duyması

İster teknolojik ister günlük tüketim ürünleri olsun tasarım satın alma kararımızı verme konusunda en önemli unsurların başında geliyor. Özellikle son 20 yılda hayatımıza giren ve adeta bedenimizin bir parçası haline gelen cep telefonları bu gelişime yönelik çok uygun bir örnek. Son 5-10 yıldır ufak tefek farklılıklara rağmen hemen hemen aynı teknik özelliklerle benzer şeyleri yapan ürünler farklı tasarımlarıyla tüketicilerin beğenisine sunuldu. Üreticilerin en çok beğenilen unsurları ürünlerine uygulaması ise sonuç olarak tüm telefonları nerdeyse birbirinin kopyası haline getirdi.

78TASARIMDA SINIR YOK

Geleceğin ürünlerini tasarlamayı hedefleyen tasarımcılar ise cep telefonlarının düştüğü tasarım tuzağına kapılmamak için yaratıcılıklarına sınır koymuyor. Sanatçıların bu alanda en çok güvendikleri konu ise başta karbon, biyopolimer, grafen ve akıllı malzemeler gibi yeni nesil malzemeler. Bu malzemeler bir taraftan çok farklı tasarımlara imkan tanırken diğer taraftan da kullanıcılara yepyeni kullanım deneyimleri yaşatmaya hazırlanıyor. Uzmanlar her ne kadar tasarımlarında sınır tanımasalar da özellikle sürdürülebilirlik konusuna önem veriyor. İster taşıt, ister konut veya daha farklı ürünler olsun tasarımlarda çevre unsuru ve özellikle de olabildiğince az enerji kullanımı dikkat çekiyor.

9 MİLYAR NÜFUS

Halen 7 milyar olan dünya nüfusunun 2050’da 9 milyara ulaşması ve bunun en az 6 milyarının büyük şehirlerde yaşayacak olması şehirleşmeye yönelik tasarımları da etkiledi. Buna göre devasa binalar kendi içinde bir kasaba gibi tasarlanırken tarım ve üretim dahil pek çok etkinlik tek bir noktada yapılır hale gelecek. Enerji kaynağı olarak ise güneş ve jeotermal enerji kullanılacak. Çığır açıcı asıl tasarımlar ise bizi açık denizlere, okyanuslara taşıyacak. Karada ve sürekli aynı noktada yaşamaktan sıkılanlar ise yüzen şehir gibi sitelerde yaşamaya başlayacak. Bu projelerin sadece hayallerde kalmaması için ise daha şimdiden hem Çin ve hem de ABD’de çok sayıda milyarder yatırımlara başladı bile.

Kentler yeşerecek

Geleceğin şehirleri çok kalabalık olacağı için gökdelen sayısı artacak. Alan kıtlığından şehir parkları devasa boyutlarda inşa edilecek binalara taşınacak.

Chevrolet-FNR-Concept-15

Yaralanan malzemeler
kendisini tamir edecek

Tasarımcıların geleceğe yönelik hazırladıkları projelerde esneklik ve çok yönlülük öne çıkıyor. Progres Eagle adlı konsept uçak üç katlı bir gözdeye sahip olup toplam 800 yolcu kapasitesine sahip olacak. Hibrit motorlu uçağın enerji ihtiyacının önemli bir kısmı güneş enerjisinden karşılanacak. Şanghay’da sergilenen Chevrolet’in ‘FNR’ tasarımı ise kendini tedavi eden dış malzemeden yapıldı. Her tekerleğinde elektrik motoru bulunan araç hareket halinde kendi enerjisini üretiyor. Tasarımcılar yat ve gemi tasarımında ise adeta bilim kurgu seviyesine ulaştı. Jacques Rougerie’nin tasarladığı ‘Floating-City’, Türkçe’de ‘Deniz Şeytanı’ olarak bilinen deniz canlısı mantalardan esinlenerek çizildi. Çok sayıda insanı barındırması planlanan araç geleceğin yüzen şehirlerinin habercisi niteliğinde.

kawa
KAWASAKI ‘J-CONCEPT
GELECEĞİN MOTOSİKLETİ

Üç tekerlekli olarak tasarlanan Kawasaki ‘J-Concept-3 Wheeler’in yavaş sürüşlerde ön tekerleği sağa ve sola ayrılarak iki adet olarak kullanılıyor. Hız artınca iki tekerlek birleşerek tek tekerlek oluyor ve daha sportif bir sürüş sağlanıyor.

 

 

 

 

 

Mahmut Sancak