‘Bursa’ya iki AR-GE merkezi daha gelecek’

2221Bosch 310 milyon Euro’ya mal olan yeni AR-GE merkezini Stuttgart’ta açtı. Bosch Türkiye ve Ortadoğu Başkanı Steven Young yaptığı açıklamada yakında Bursa’da da 2 yeni AR-GE merkezi daha açılacağını söyledi

Almanya’nın önde gelen teknoloji ve hizmet tedarikçisi şirketlerinden Bosch yeni AR-GE (Araştırma – Geliştirme) merkezinin açılışını yaptı. Toplam 310 milyon Euro’ya mal olan merkezde otomotivden, üretime, akıllı yazılımlardan sağlık çözümlerine kadar çok geniş alanda araştırmalar yapılacak. Almanya’nın Stuttgart kentinde açılan merkezde aralarında Türk mühendislerinin de bulunduğu 1700 araştırmacı başta ABD’nin ünlü Silikon Vadisi olmak üzere dünyanın önde gelen teknoloji merkezleriyle mücadeleye girecek. Merkezin resmi açılışını yapan Almanya Şansölyesi Angela Merkel, yeni merkezin sadece Bosch’un değil Almanya’nın da rekabet gücünü artıracağını söyledi.

22 ülkeye ihracat

Bosch Türkiye ve Ortadoğu Başkanı Steven Young konuyla ilgili yaptığı açıklamada Bosch’un Türkiye’deki AR-GE yatırımlarının da devam edeceğini belirterek,”Türkiye’de Bursa, Manisa ve Çerkezköy’deki 3 AR-GE merkezine yakında iki yeni merkez daha eklenecek” dedi. Young bu merkezlerin Bursa’da faaliyete geçeceğini belirterek tesislerde benzinli sistemler ile Özel Makine (ATMO) alanında araştırma ve geliştirme yapılacağını söyledi. Bosch’un halen faaliyet gösteren üç AR-GE merkezinden 22 ülkeye AR-GE ihracatı gerçekleştirildiği belirtiliyor. 2014 yılında toplamda 77 patent başvurusu gerçekleştirilen merkezlerde bu yılda 80’e yakın patent başvurusu hedefleniyor.

Tarlalar ‘Bonirob’a emanet

Almanya Şansölyesi Angela Merkel’in açılışını yaptığı AR-GE merkezinin açılışında ‘Bonirob’ adlı rob1ot büyük ilgi çekti. Tarımda yabani otlarla mücadelede zehirli ilaç kullanımını ortadan kaldırmayı hedefleyen robot otları insan desteği olmaksızın kendi başına topluyor. Toprağı optik olarak tarayan robot zararlı otları belirleyip imha ediyor.

ATOMUN YARIÇAPI KADARLIK
HAREKETİ BİLE ÖLÇEBİLİYOR

Bosch

Hareket, ısı, basınç, başta olmak üzere pek çok ölçüm ve takip özelliği bulunan sensörler teknoloji dünyasının en kilit ürünlerinin başında geliyor. En yeni modellerin sadece bir topluiğne başı kadar küçük olan sensörler her alanda kullanılabildiği gibi enerji tüketimleri de yok denecek kadar az. Bosch’un da son 20 yılda toplam 6 milyar adet ürettiği sensörlerin marifetleri ise aklın sınırlarını zorluyor. Buna göre hareket belirleyen en yeni modeller metrenin 100 trilyonda bir kadar bir hassasiyete sahip. Bu mesafe ise bir atomun çapına eşit.

666
Otonom sürüşe çok az kaldı

Otonom sürüş, otomotiv sektörünün milyarlarca dolarlık AR-GE harcamaları yaptığı en önemli konuların başında geliyor. Sistemin başarıyla hayata geçebilmesi için ise yazılım ve çok farklı niteliklere sahip sensörlerin ortak hareket edebilmesi gerekiyor. Halen orta sınıf bir araçta yaklaşık 50 adet sensörün bulunduğu belirtiliyor. Otonom sürüşte ise bu sayının yüzlerce olması ve bu sensörlerden gelen verilerin anlık olarak değerlendirilip somut kararlara dönüştürülmesi gerekecek.

Mahmut Sancak