Das Rezalet (I) Kandırıldık!

rezaletVolkswagen’in emisyon skandalını ortaya çıkaran ICCT, üreticilerin tüketim verilerinin de doğru olmadığını duyurdu. ICCT’ye göre yeni araçların tüketimi broşür verilerinin yüzde 40 üstünde. Bu farkın kullanıcıya yıllık bedeli ise en az 1500 TL

Küresel otomotiv sektöründe esen sert rüzgarlar dinmek bilmiyor. Geçen hafta patlak veren Alman Volkswagen’in (VW) emisyon skandalı dünya çapında büyük tepkilere neden oldu. Şirketin dizel motorların neden olduğu emisyon değerlerini yapay olarak düşürmek için yazılım geliştirmesi ve uygulaması tüm üreticilerin araçlarına yönelik broşürlerine bastıkları verilerin sorgulanmasına neden oldu. VoIkswagen olayını oraya çıkaran ICCT’nin (Uluslararası Temiz Ulaşım Konseyi) yayımladığı son rapor bu yöndeki şüpheleri biraz daha artırdı. Kuruluş üreticilerin emisyon verilerinin yanı sıra tüketime yönelik duyurdukları rakamların da gerçeği yansıtmadığını ileri sürdü.

Broşürler hayal aleminde

ICCT’ye göre piyasaya yeni çıkan araçların kağıt üzerindeki yakıt tüketimiyle gerçek hayattaki tüketimleri arasındaki makas her yıl biraz daha açılıyor. Son incelemelere göre piyasaya yeni sürülen herhangi bir markaya ait aracın broşürlerde yer alan değerlerin yüzde 40 üzerinde tüketim yaptığını gösteriyor. Bu ölçümlerde aracın süper benzin veya dizel olması da fark yaratmıyor. ICCT raporunda fazla tüketimin Mercedes’te ortalama yüzde 51, Audi ve Volvo’da ise yüzde 45’lere kadar çıkabildiğine işaret ediyor. Volkswagen olayını ortaya çıkaran adam olarak bilinen ICCT Avrupa Sorumlusu Peter Mock’un imzasını taşıyan rapora göre AB yasalarının tüketime yönelik rakamları detaylı incelememesi üretici şirketlerin işini daha da kolaylaştırıyor.

Cüzdan tutuştu

Rakamlardaki sapma ise güven bunalımının yanı sıra bu araçları kullananlara her yıl fazladan benzin faturası ödemeleri anlamına da geliyor. Yapılan hesaplamalara göre bu sapma tüketicilere yıllık fazladan 450 Euro ödeme anlamına geliyor. Türk Lirası olarak ise bu rakam en az 1500 TL’ye denk geliyor. ICCT hem emisyon hem de yakıt tüketimine yönelik üretici verilerinin tüketiciler tarafından kuşkuyla karşılanması üzerine AB genelinde yeni test metotlarının belirlenmesinin gündeme gediğini vurguluyor. Buna göre AB’de 2017’den geçerli olmak üzere çok daha katı ve gerçek hayatla bağlantılı dayalı testler yürürlüğe girecek. Ancak AB genelinde otomobil üreticilerinin çok güçlü bir lobiye sahip olmaları bu yasaların da sulandırılabileceği yönündeki şüphelerini artırıyor.

İsviçre’ VW dizel
motoruna yasak getiriyor

İsviçre, emisyon testlerinde yanıltıcı sonuç veren Volkswagen dizel motorlu araçların satışını yasakladı. İsviçre medyasında yer alan haberlerde, İsviçre Karayollarının yürürlüğe koyduğu bu yasağın yeni, satılmamış ve tescil edilmemiş 180 bin aracı etkileyeceği ifade edildi. Böylece, İsviçre, yeni Volkswagen dizel motorlu araçların satışını yasaklayan ilk ülke oldu. Yasağın, Euro5 emisyonu kategorisinde ve 2009 ila 2014 yılları arasında üretilen Audi, Seat, Skoda ve Volkswagen model dizel motorlu araçları kapsadığı belirtildi. Daha önce satılan araçların ise yasak kapsamında yer almadığı bildirildi. ABD Çevre Koruma Ajansı (EPA), 18 Eylül Cuma günü, Volkswagen’in ABD’de sattığı bazı dizel motorlu araçların, yanıltıcı bir yazılımla emisyon testlerinin manüpüle edilmesiyle, çevreyi standartlardan 40 kat daha fazla kirlettiğini açıklamıştı. Söz konusu manipülasyondan yaklaşık 482 bin dizel aracın etkilendiğini bildiren EPA, VW hakkında para cezası ve ihtiyati tedbir kararı verilebileceğini duyurmuştu. Şirketin Üst Yöneticisi (CEO) Martin Winterkorn de EPA’nın açıklamasını doğrulayarak istifa etmişti.

ABD DİZEL YERİNE ELEKTRİK İSTİYOR

Volkswagen’in (VW) geçen hafta patlak veren emisyon skandalının perde arkasına yönelik tartışmalar sürüyor. Ancak gerçek olan bir şey var ki oda ABD’nin dizel teknolojisine başından beri hiç ısınamaması. 6-7 litrelik motor hacmine sahip dev arazi araçlarının bile süper benzinle çalıştığı ülke 100 kilometrede 15-20 litre tüketim çok şaşırtıcı değil. Ancak ülkeden yeni yeni gündeme gelen çevreci yaklaşımlar özellikle yeni nesilde etkisini göstermeye başladı. Gençlerin ilgi gösterdiği yeni teknoloji ise hibrit veya doğrudan elektrikli araçlar. Ülkedeki yetkili organlar da dizel gibi AB’li bir teknolojiyi desteklemek yerine aralarında ABD’li Tesla’nın da bulunduğu elektrikli otoya destek vermeyi tercih ediyor.

Mahmut Sancak