‘TÜM ÜRETİCİLER EMİSYONLA OYNADI’

123

Alman çevre koruma örgütü Deutsche Umwelthilfe tüm Alman dizel motor üreticilerinin emisyon rakamlarını manipüle ettiğini ileri sürdü. Daimler, “Biz ne böyle bir şey yaptık ne de duyduk” dedi

Alman otomobil üreticisi Volkswagen’in dizel araçlarının çevre emisyon değerlerini kasıtlı olarak çarpıtmasına yönelik ABD’de patlak veren skandalın yankıları devam ediyor. Olayın ortaya çıkmasıyla önce Volkswagen’in alt markalar olan Audi, Skoda, ve Seat’a yansıyan skandal daha sonra diğer Alman oto üreticisi BMW’ye de sıçradı. Dün ise ülkenin en prestijli oto üreticisi olarak tanınan Daimler de emisyon değerleriyle oynamakla suçlandı.

Testler şaşırttı

Almanya’nın bağımsız çevre koruma örgütlerinden Deutsche Umwelthilfe yaptığı açıklamada aralarında Daimler’in de bulunduğu tüm dizel motor üreticilerinin emisyon değerlerini olduklarından çok daha düşük gösterdiklerini ileri sürdü. Kuruluş bu karara pek çok üreticinin araçları üzerinde yapılan inceleme ve test sürüşlerinin sonunda varıldığını duyurdu. İddiaların gündeme gelmesinin hemen ardından açıklamada bulunan Daimler ise söz konusu çevre kuruluşunun iddialarının gerçekçi olmadığına işaret ederek, “Testlerimizde bu tür manipülasyon cihazlarını ne kullandık ne de kullanıldığını duyduk” ifadelerine yer verildi.

Ticariler de sabıkalı

Diğer yandan skandalın merkezinde bulunan Volkswagen’e yönelik iddialar dün de gelmeye devam etti. Alman Ulaştırma Bakanı Alexander Dobrindt yaptığı açıklamada söz konusu emisyon manipülasyonlarının sadece 1.2 ve 2 litrelik dizel motorların kullanıldığı orta sınıf araçlarda değil aynı zamanda şirketin küçük ticari araçlarında da devreye sokulduğunu söyledi. Vokswagen’in 20 büyük yatırımcısı ise yaptıkları ortak açıklamada şirketin eski CEO’su Martin Winterkorn’un hemen görevinden alınmasını eleştirerek, Winterkorn’un yaptıklarının hesabını vermek için biraz daha görevde tutulmasının daha doğru olacağını savundu. Yatırımcılar yeni seçilen CEO’nun daha işin başında hızla yıpranacağına işaret ederek, “Winterkorn yaptıklarının hesabını kamuoyu karşısında vermeliydi” yorumunu yaptı.

GREENPEACE
KAPIYA DAYANDI

Uluslararası çevrecilik örgütü Greenpeace, Volkswagen’in Wolfsburg’da bulunan fabrikasının önünde protesto gösterisinde bulundu. Göstericiler üzerinde, “Artık yalan atmaya son verin” yazılı pankartlarla şirketi emisyon skandalındaki tutumu nedeniyle protesto etti.

Mahmut Sancak