Emisyon skandalı BMW’ye de sıçradı

11

Volkswagen’in emisyon skandalı diğer üreticilere de sıçrıyor. Alman otomobil dergisi Auto Bild, BMW’nin de X3 2.0 dizel modelinin emisyon verilerinin de olması gerekenden çok daha yüksek olduğunu ileri sürdü

Dünya otomotiv sektörü Alman otomobil üreticisi Volkswagen’in dizel motorlarının yaşadığı emisyon skandalı ile çalkalanırken konuyla ilgili olarak bir diğer Alman markası daha şüpheli duruma düştü. Alman otomotiv dergisi Auto Bild’in yayımladığı bir makalede BMW’nin X3 2.0 dizel modelinin şirketin belirttiği emisyon verilerinin çok daha ötesinde çevre kirliliğine neden olduğunu ileri sürdü. Dergi, ICCT’nin (Uluslararası Temiz Ulaşım Konseyi) raporlarına dayandırdığı haberinde şirketin BMW X3 2.0 dizel motorunun Euro 6 olarak bilinen çevre emisyon sınırlarını yüzde 11 oranında aştığını duyurdu. Haberin piyasalara ulaşmasının ardından şirket hisseleri yüzde 10’lara varan kayıplar yaşadı. Daha sonra kısmen toparlanan hisseler günü yine de yüzde 6.3’lü bir kayıpla kapadı.

ICCT’den bilgi istedi

Auto Bild’in iddiaları üzerine açıklamada bulunan Alman otomobil üreticisi BMW makalede yer alan ve yüksek oranda azotoksit salınımına işaret eden testlerin şirket tarafından bilinmediği duyuruldu. BMW ayrıca ICCT ile temasa geçildiğini ve söz konusu sürüş testine yönelik detaylı bilgi istendiğine de işaret etti. Şirket emisyon verilerinde çarpıtmanın söz konusu olmadığını ve ülkelerin yasalarına göre hareket edildiğini söyledi. Bu arada Volkswagen’in emisyon skandalında şirketin alt markaları olan Seat ve Skoda’da da hileli verilere rastlandığı açıklandı.

Volkswagen’de
İKİ İSTİFA DAHA GELDİ

ABD’de patlak veren emisyon skandalı ile gündeme gelen Volkswagen (VW) grubunda istifalar sürüyor. VW Grubu Başkanı Martin Winterkorn’un ardından dün de şirketin üst düzey yetkililerden Ulrich Hackenberg ve Wolfgang Hatz’ın görevlerinden alındığı duyuruldu. İstifaları bugün resmen açıklanacak olan yetkililere yenilerinin eklenebileceği duyuruldu.

Yeni CEO Müler oldu

Martin Winterkorn’un salı günü gerçekleşen istifasının ardından Volkswagen’de boşalan CEO koltuğu için yarış uzun sürmedi. Çok sayıda üst düzey yöneticinin adının geçtiği yarışta halen şirketin sahibi olduğu 12 markadan biri olan Porsche’nin CEO’su Matthias Müller ve Volkswagen’in marka yöneticisi Herbert Diess öne çıkıyordu. Diess’in sektördeki deneyimine rağmen Volkswagen’e şubat ayında BMW’den transfer olması CEO koltuğu yarışı için elini zayıflattı. Böylece halen Porsche CEO’su olan Müller’in önünde başka bir engel kalmadı. Volkswagen’den yapılan açıklamada bugün Volkswagen’in düzenleyeceği genel kurul toplantısında Matthias Müller’in grup CEO’luğu unvanının resmen duyurulacağı belirtildi.

HİLELİ ARAÇ SAYISI ARTIYOR

Almanya Ulaştırma Bakanı Alexander Dobrindt, Alman otomobil üreticisi Volkswagen (VW) şirketinde egzoz emisyon testlerinde manipülasyon yapılmasından Avrupa’da da 1,6 ve 2 litre dizel motorlu araçların etkilendiğini söyledi. Dobrindt, ne kadar aracın etkilendiğinin henüz belli olmadığını, bunun gelecek günlerde açıklığa kavuşacağını belirtti. Volkswagen şirketi de söz konusu araçlar konusunda bir liste hazırladığını ancak bu listenin ne zaman kamuoyuyla paylaşılacağının belli olmadığı bildirildi.

Eski CEO’nun
tazminat hakkı
60 milyon Euro

Volkswagen’in CEO’su Martin Winterkorn’un salı günü görevinden ayrılmasının ardından şimdi de eski CEO’nun tazminatına yönelik tartışmalar başladı. Buna göre görevinden ayrılan Winterkorn’un iki farklı tazminat almaya hak kazandığı belirtiliyor. Bunlardan ilki eski CEO’nun emekliliğine yönelik olacak. Winterkorn’un emeklilik alacaklarının 7 yıllık üst yönetici görevi sonrası 28 milyon Euro seviyesine çıkabileceği belirtiliyor. Alman basınında asıl tartışma konusu olan konu ise eski CEO’nun işten ayrılması nedeniyle alacağı tazminatla ilgili. Buna göre CEO işten atılmış olarak görevinden ayrıldıysa bu tazminatı alamayacak. Ancak taraflar ayrılma konusunda karşılıklı anlaşmış olmaları halinde Winterkorn’un ikinci tazminat hakkı da doğmuş olacak. Bu tazminat seviyesinin ise iki yıllık maaş toplamı olduğu belirtiliyor. Eski CEO’nun yıllık 16 milyon Euro olduğu için kazanılan tazminat hakkı 32 milyon Euro’ya yükseliyor. Eski CEO’nun istifa sonrası toplam alacağı ise böylece 60 milyon Euro’yu buluyor.

Wolfsburg’u da
kötü etkileyecek

Alman oto devi Volkswagen’de yaşananlar şirketin sponsoru olduğu Almanya birinci ligi Bundesliga takımlarından Wolfsburg’u da etkileyeceği belirtildi. Volkswagen’den yapılan açıklamalara göre özellikle ABD cephesinden çift basamaklı milyar dolar seviyesinde tazminat giderlerinin beklendiğine işaret edilerek bu durumun şirketin halen devam eden sponsorluk anlaşmalarını da olumsuz etkileyebileceği belirtildi.

Mahmut Sancak