Önce faiz artışının işaretini verdi sonra dondu kaldı

33

Fed Başkanı Yellen, dünya ekonomisindeki gelişmelerin bankanın şu aşamada para politikaları üzerinde çok büyük bir etkisinin olmadığını belirterek, “Faiz oranlarının bu yıl içinde artırılması uygun olacak” dedi

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen, perşembe akşamı ABD’nin Massachusetts Üniversitesi’nde yaptığı konuşmasında tüm dikkatleri yine üzerine çekti. Yellen para politikalarına yönelik yaptığı açıklamalarında bankanın bu yıl içerisinde faiz artışına gidebileceğini söyleyerek piyasalara önemli bir işaret verdi. Fed Başkanı bu adımına gerekçe olarak hızla toparlanan ABD ekonomisi ve ümit verici istihdam rakamlarını göstererek, “Faiz oranlarının bu yıl içinde artırılmasının büyük ihtimalle uygun olacağını öngörüyorum” dedi. İş gücü piyasasının son birkaç yıl içinde büyük ilerleme kaydetmesine karşın tam istihdama henüz ulaşmadığını anlatan Yellen, bu nedenle işsizlikte daha fazla iyileşme sağlanmasının memnuniyetle karşılanacağını dile getirdi.

Konuşmasında ekonominin geleceğine yönelik bazı belirsizliklerin olduğunu da vurgulayan Yellen, küresel finansal dalgalanmaların ABD ekonomisine etkilerinin ne hızda kaybolacağını tam olarak kestirmenin mümkün olmadığını dile getirdi. Yellen şöyle devam etti: “Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) yurtdışındaki gelişmeleri izliyor ancak şu anda bu gelişmelerin ABD ekonomisine etkisinin (para) politikamızda önemli bir değişiklik yaratacak kadar büyük olmayacağını öngörüyoruz”. Fed Başkanı Yellen, faiz oranlarının ekonomi normale döndükten ve finansal piyasalar durulduktan sonra sıfıra yakın tutulmasının, gereğinden fazla risk alınmasını teşvik edip, finansal istikrara zarar vereceğini belirterek, “Bu nedenlerle, daha ihtiyatlı strateji, sıkılaştırmaya vaktinde ve kademeli olarak başlanması ve politikanın gelen veriler ışığında gerektiği şekilde ayarlamasıdır” ifadesini kullandı.

Yoğun aydınlatma
Yellen’i kuruttu!

Fed Başkanı Yellen’ın ABD’nin Massachusetts Üniversitesi’nde yaptığı konuşmasının son beş dakikası ise oldukça endişe vericiydi. Fed Başkanı 1 saati aşan konuşmasının sonlarına doğru 23 sayfadan oluştuğu belirtilen notlarını takip etmekte zorlandığı görüldü. Sunum anında zaman zaman kürsüde uzun süre sessiz ve hareketsiz duraklayan Yellen elindeki metni kesik kesik okumaya başladı. Üç defa peş peşe uzun duraklama yapan Yellen toplantıyı izleyenleri korkuttu. Buna rağmen konuşmasına devam etmek isteyen Yellen birden şiddetle öksürmeye başladı. Sesi iyice kesilen Yellen daha fazla devam edemeyeceğini anlayarak, “”Burada, konuşmamı bitirmem gerekecek” diyerek sunumuna son verdi. Olayın hemen ardından kürsüden ayrılan Yellen’e sağlık görevlileri müdahalede bulundu. Daha sonra Fed’den yapılan açıklamada Yellen’in salondaki yoğun aydınlatma nedeniyle susuz kaldığını ve yaşadığı sıkıntının bundan kaynaklandığı duyuruldu.

Mahmut Sancak