Jobs efsanesinden artık eser yok

1

Apple efsane CEO’su Steve Jobs’un ölümünün ardından devrimsel ürün geliştirme konusunda zorluk yaşıyor. Bu gerçek çarşamba akşamı yapılan tanıtımda da göze çarpmasına rağmen hem kullanıcılar hem de yatırımcılar Apple efsanesine inanmaya şimdilik devam ediyor

ABD’li teknoloji devi Apple çarşamba akşamı yeni ürünlerinin tanıtımını yaptı. Ve her tanıtım sonrası olduğu gibi dünya basını yine görücüye çıkan ürünlerin beklentileri neden karşılamadığını ve Apple CEO’su Tim Cook’un bu performansla daha ne kadar şirketin başında kalabileceği yönündeki geleneksel tartışmalarına başladı. Gerçektende şirketin efsane olarak kabul edilen eski CEO’su Steve Jobs’un 2011’de hayatını kaybetmesinin ardından şirketin tanıtım etkinliklerinde gözle görülür bir heyecan erozyonu yaşanıyor.

EFSANE KURBANI

Jobs döneminde her tanıtım öncesi dünya basını nefesini tutar ve adeta büyük bir devrim beklentisiyle ürünleri takibe alırdı. Bu beklentide şirketin sürekli ürünlerinin benzersizliğine vurgu yapması ve planlı söylentilerle ilgiyi zirvede tutmasının etkisi büyük oldu. Diğer bir ifadeyle Apple bizzat kendisinin yarattığı, “devrimsel ürünler geliştiren şirket” imajının altında ezilmeye başladı. Son 3-4 yıldan beri yapılan her tanıtım etkinliği sonrası şirket hisselerinin gerilemesinin tek nedeni değil ama bir nedeni de bu. Zira sektörü kökünden sallayacak ürün beklentisiyle tanıtımlara giden Apple hayranları çoğunlukla hayal kırıklığıyla geri döndü. Geçmişe bakıldığında ise 2007’de ilk iPhone ve 2010’da da ilk iPad’in tanıtımın ardından şirketten gerçek bir yenilik gelmedi. Dün akşam da bu sürece yeni bir halka daha eklendi. Şirket var olan cihazlara makyaj yapmak suretiyle geceyi kurtarmaya çalıştı.

HİSSELER 3 AYDA ÇAKILDI

Salondan yükselen coşkulu alkışlar ise Wall Street’te aynı yankıyı bulmadı. Şirket hisseleri günü yüzde 2.1’lik düşüşle kapadı. Ancak yatırımcılar her ne kadar Apple’ı zaman zaman cezalandırsa da genel olarak şirkete sadakatini sürdürüyor. Şirket hisseleri son üç ayda yüzde 12 gerilemesine rağmen geçen senenin tamamında da yüzde 14 yükselmişti. Apple’ın 640 milyar dolarlık piyasa değeriyle hala dünyanın en değerli şirketi olduğu da düşünülürse yatırımcıların da aynı çok sayıda Apple kullanıcısı gibi şirketin “devrimsel ürün geliştiren şirket” efsanesine inanmaya devam ettiğini gösteriyor.

32 $’A CEPLER GÜNCELLENECEK

Bu arada şirket kullanıcıları her yıl telefon değiştirmekten kurtarmak için şu an için sadece ABD’de geçerli olacak bir leasing benzeri uygulamayı hayata geçireceğini duyurdu. Buna göre iki yıllık sözleşmeye ek olarak Apple’a her ay 32 dolar ödeyen kullanıcıların telefonları her ürün tanıtımında otomatik olarak yenisiyle değiştirilecek.

111

Apple 6S Plus

Boyut: 138.3 x 67.1 x 7.1 mm
Ağırlık: 143 gr.
SIM: Nano
Ekran: 5.5 inç 3D Touch Screen 1080 x 1920 (401 ppi)
İşlemci: A9 Dual core 2 GHz
RAM: 2 GB
Kamera: 12 MP arka, 5 MP ön
Video: 4K, 2160/30 fps
Pil: 2915 mAh

34

Samsung Galaxy S6 Edge

Boyut: 142.1 x 70.1 x 7 mm
Ağırlık: 132 gr.
SIM: Nano
Ekran: 5.1 inç 1440 x 2560 (577 ppi)
İşlemci: Exynos 7420, Quad-core 2.1 GHz Cortex-A57
RAM: 3 GB
Kamera: 16 MP arka, 5 MP ön
Video: HDR 2160/30 fps
Pil: 2600 mAh

2

iPad’in hedefi profesyoneller

Apple’ın yeni iPad Pro modeli hem donanım hem de yeni Apple Pen (Akıllı kalem) ile sıradan tüketicilerden ziyade doğrudan profesyonellere hitap ediyor. 12.9 inçlik ekranı ve yüksek çözünürlüklü ekranıyla özellikle tasarımcıları hedefleyen cihaz hızlı A9 işlemcisiyle de masaüstü bilgisayarlarla rekabete girecek güçte. Cihazı çok yönlü hale getiren asıl özellik ise ayrıca satın alınması gereken Apple Pen ile ortaya çıkıyor. Çok farklı çizim ve renklendirme özelliklerine sahip olan akıllı kalem yeni iPad Pro’nun asıl yeteneğini öne çıkarıyor.

Cook’un suyu ısınıyor

Apple’ın büyük hissedarlarından milyarder yatırımcı Carl Icahn her fırsatta Apple CEO’su Tim Cook’un performansından şikayet ediyor. Icahn şirketin 111 dolar seviyesinde bulunan hisse değerinin çok yetersiz olduğunu belirterek bu rakamın 240 dolar seviyesinde olması gerektiğini savunuyor. Icahn şirketin en kısa zamanda akıllı otomobil üretmesini istiyor.

Steve Jobs eğer
hayatta kalsaydı…

• Öncelikli olarak akıllı ev projesini hayat geçirmek istiyordu.
• Daha sonra iCar adı verilen otomobil üretilecekti.
• Bu sistemlerin düzgün çalışabilmesi için hızlı internet projesi vardı.
• Sonuç olarak sağlık teknolojilerinde devrime hazırlanıyordu.