Tsıpras’ın gözü 7 milyar Euro’luk köprüde

Yunanistan dün Brüksel’de düzenlenen toplantılarda yeni 7 milyar Euro’luk bir köprü kredisine ihtiyaç duyduğunun işaretini verdi

Hafta sonu düzenlenen referandumun ardından Yunanlı ve AB’li yetkililer Atina’nın borç sorununu görüşmek için dün ilk kez Brüksel’de bir araya geldi. Yunanlı yetkililer çözüme yönelik yeni bir öneri sunmazken sadece temmuz ayını atlatabilmek için 7 milyar Euro’luk bir kredi alabileceklerinin işaretini verdi. Plana göre Yunan tarafı yazılı olarak 7 milyar Euro’luk acil bir mini kredi desteği talebinde bulunacak. Bu krediyle Atina, başta 20 Temmuz’da AB Merkez Bankası’na (ECB) yapacağı 3.5 milyar Euro’luk kredi borcu olmak üzere kısa vadede karşılaması gereken yükümlülüklerini yerine getirmeyi planlıyor. Ancak Brüksel bu köprü kredinin hayata geçebilmesi için öncelikli olarak üçüncü kurtarma paketinin hazırlanması gerektiğini ve bunun Temmuz’da ECB’ye yapacağı 3.5 milyar Euro’luk kredi için Atina’dan teklif beklediklerini belirtiyor.

YENİ TOPLANTI

Eurogroup Bakanı Jeroen Dijsselbloem, Atina’dan kendilerine bu yönde yazılı bir mektup geldiği anda talebi bugün telekonferansla değerlendirip ardından da hemen Euro Bölgesi liderlerine aktaracaklarını söyledi. Gelen bilgilere göre Brüksel yeni talebi sadece Euro Bölgesi liderlerine değil pazar günü düzenlenecek ve AB’nin tamamı olan 28 ülke liderinin de katılacağı özel bir toplantıda oya sunacak. AB Konseyi Başkanı Donald Tusk “Yunanistan’ın sadece 5 günü kaldı” dedi. Merkel’de pazar gününün Yunanistan’ı kurtarma açısından “Evet ya da hayır” anlamına geldiğini söyledi, “Borcun tıraşlanması söz konusu değil” diye konuştu.

TSIPRAS’IN BORÇ SILDIRME PLANI

Yunanistan, Avrupa Istikrar Fonu’ndan (EFSF) sağlanan 130.9 milyar Euro’luk borcun yapılandırılması ve bir bölümünün tıraşlanmasını istiyor. Hükümetin EFSF borçlarına ilişkin önerisi ikiye ayrılıyor. Kalan borcun yeni bir krediye dönüştürülmesi ve şimdi uygulanan yüzde 2.5’lik faiz oranının iki katına yani yüzde 5’e çıkarılması. Geri kalan ise silinecek. Bu yol izlenirse Yunanistan’ın yıllık ödeme yapacağı faiz miktarı yüzde 5 ile sabit kalacak. Ancak yüzde 50’lik esas borcun silinmesi şartıyla borcun toplam yükü önemli oranda azalmış olacak.

IMF: YUNANISTAN’A ARTIK KREDI VEREMEYIZ

IMF, yapması gereken kredi geri ödemesini gerçekleştirmemiş olması nedeniyle Yunanistan’a fon sağlayamayacağını bildirdi. IMF Başkanı Christine Lagarde ile Yunanistan Başbakanı Tsipras arasında gerçekleşen telefon görüşmesine ilişkin bilgi veren bir IMF yetkilisi, “Lagarde, IMF’nin borç geri ödemelerini geciktirenlere ilişkin politikası nedeniyle yeni kredi verme imkânı olmadığını anlattı” dedi.