“Anahtar Merkel’de, umarım kullanır”

Yunanistan’da bugün borsa kapalı, bankalar 9 gün açılmayacak. Başbakan Tsipras, mevduata güvence sözü verdi. Maliye Bakanı Varoufakis de borç krizinin çözümü için “Anahtarlar Merkel’in elinde” dedi

Başta Avrupa olmak üzere dünya piyasalarının gözü gene Yunanistan’da. Ülkenin Uluslararası Para Fonu’na (IMF) olan 1.6 milyar Euro’luk borcunu yarın ödeyemeyeceğine yönelik beklentinin artık kesinleşmeye başlaması felaket senaryolarını beraberinde getirdi. Pek çok yatırımcı Yunan Borsası için bu hafta ağır kayıplar öngörürken ülkede 5 Temmuz’da düzenlenecek ‘Kemer sıkma politikalarına evet veya hayır’ referandumu öncesinde de tansiyonun yükselmesini bekliyor. Diğer yandan dün taraflar doğrudan birbiriyle görüşmemesine karşın gerek Brüksel ve gerekse Atina’da krize yönelik temaslar aralıksız devam etti.

BORSA DA KAPALI

Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras dün akşam geç saatlerde yaptığı açıklamada memleket genelinde bugün bankaların kapalı kalacağını duyurdu. Tsipras bu kararın var çalkantılı ortamın finansal sistemi daha fazla yıpratmaması için aldıklarını duyurdu. Aynı gerekçeyle Atina Borsası’nın da bugün kapalı olacağını söyleyen Yunanistan Başbakanı buna karşın bankalardaki mevduatın güvende olduğunun altını çizerek, “Maaş ödemelerinde de herhangi bir sıkıntı yaşanmayacak” dedi.

Açıklanan önlemler arasında kapital kontrollerinin de bulunduğu belirtildi. Ancak bu konuda detaya girmeyen Tsipras banka ve borsanın kaç gün kapalı kalacağı ve kapital kontrollerinin süreleri gibi konulara da aydınlık getirmedi. Yunanistan Maliye Bakanı Yanis Varoufakis ise Alman basınına verdiği demeçlerde Berlin’e uyarılarda bulundu. Yunan Bakan hem Atina hem de Euro için büyük bir felakete ne sebepten olabilecek borç krizinin çözümünün büyük ölçüde Almanya Başbakanı Angela Merkel’in elinde olduğunu söyledi. Euro Bölgesi’nin en büyük ekonomisi olarak Almanya’ya mühim görevlerin düştüğünü hatırlatan Varoufakis, “AB’li liderler artık harekete geçmeli. Bölgenin en kuvvetli lideri olarak anahtarlar Merkel’in elinde. Umarım onları kullanır” dedi.

OBAMA, MERKEL’I ARADI

Yunanistan’dan gelen fena haberler, Euro/dolar paritesini 1.10 seviyesinin altına çekti. Amerika Birleşik Devletleri ABD Başkanı Barack Obama, Almanya Başbakanı Angela Merkel’i telefonla arayarak, borç krizine acil çözüm uyarısı yaptı. Merkel, iktisat kurmaylarını acil toplantıya çağırdı. Uzmanlar bugün Almanya Borsası’nın yüzde 4’lere varan kayıplarla güne başlayacağını öngörüyor.

KORKULAN SERMAYE KONTROLLERI DEVREYE GIRDI

– Avrupa Merkez Bankası (ECB), Yunanistan’a yönelik acil likidite desteğine (ELA) devam kararı aldı.

-Finansal alandaki çalkantılar nedeniyle bankalar bugün kapalı ve en az 9 gün açılmayacak.

– Bugün ATM’ler de çalışmayacak. Yarın devreye girecek ATM’lerden en çok 60 Euro çekilecek.

-Halk depolarını doldurmak için benzincilere saldırı etti. Eczane önlerinde ilaç kuyrukları oluştu.

– Spekülatif hareketleri önlemek için Atina Borsası’nın da bugün kapalı kalmasına karar verildi.

– Bugünden itibaren devreye giren kapital kontrolleriyle para akışı memleket genelinde yavaşlayacak.

ATM’lerde nakit kalmadı

Avrupa Merkez Bankası, Yunanistan’a yönelik acil likidite desteğini sürdürecek. Ama kamu bankalardan 2 günde 1 milyar Euro’dan fazla para çekti. Avrupa Merkez Bankası, Yunan bankalarına verdiği ‘acil likidite’ desteğinin var sistemde devam ettirilmesine karar verildiğini açıkladı. Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi tarafından toplantının ardından yapılan açıklamada, Yunan bankalara acil likidite desteğinin var sistemde devam ettirileceğini bildirerek “Avrupa Merkez Bankası, Yunan bankaları ile yakından çalışmaya devam edecektir” dedi. Açıklamada sağlanan desteğin var seviyede devam edeceği ancak seviyenin daha artırılmayacağı bilhassa vurgulandı. ECB bu kararıyla Yunanistan’ın borç krizinin çözümünde yan olmadığını ve krizden çıkışın siyasilerde olduğu duruşunu desteklemiş oldu. ECB’nin kararıyla Yunan bankalarının da en azından bir süre daha yaşamda kalacağı ve ülkedeki nakit çekme makinelerinin (ATM) çalışmaya devam edeceği belirtiliyor.