IMF masadan kalkmaya niyetli değil

Atina, IMF’ye olan borçlarını AB Merkez Bankası’na aktararak Fon’un acı reçetelerinden kurtulmak istiyor. IMF’yi masadan kaldıracak bu karara Berlin karşı çıktı. Ancak plana sıcak bakanlar da var

Euro Bölgesi ve para birimi olarak Euro tarihinin en zorlu sınavlarından birini veriyor. Atina ile Brüksel arasında devam eden borç görüşmeleri sadece AB ve Yunanlı yetkilileri değil borç sorunuyla ilgili pek çok kurumu da karşı karşıya getirdi. Dünkü görüşmelere Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) pazartesi günü Atina tarafından sunulan ve AB çevrelerince desteklenen yeni uzlaşmanın pek çok açıdan kabul edilemeyeceği yönündeki açıklaması damgasını vurdu. IMF’den yapılan açıklamada Atina’nın önerdiği yeni planda öngörülen tasarrufların yüzde 90’ının vergi artışlarıyla elde edileceği belirtilerek bunun sürdürülebilir olmayacağı ileri sürüldü. Fon yetkilileri son beş yılda Atina ile yapılan pek çok anlaşmada buna benzer vaatlerin olduğu ancak hiçbirinin hayata geçirilmediğine işaret edildi.

ELEKTRİK ÖZELLEŞSİN

IMF bu açıklamalarının ardından Atina’ya güncellenmiş yeni bir anlaşma tasarısı gönderildi. Bu anlaşmada IMF, Atina’dan şirketlere yönelik vergileri yüzde 29’dan yüzde 26 indirmeleri ve devlete ait elektrik kurumu DEI’yı özelleştirmesi istendi. Yunanistan’dan IMF’nin önerisine cevap gecikmedi ve böyle bir özelleştirmenin teklif bile edilemeyeceği belirtildi. Böylece görüşmeler yine çıkmaza girdi. Gündemde bu gelişmeler birbirini kovalarken Brüksel kulislerinde çok daha farklı tartışmalar yaşandı. Buna göre AB Komisyonu, AB Merkez Bankası ve IMF’den oluşan troyka kendi içinde de tartışmaya girdi. Komisyon, Atina’dan gelen teklifin kabul edilebilir olduğunu ileri sürerek IMF ile uzlaşma yolu aradı. Ama IMF geri adım atmayarak yeni taslak anlaşmayı hazırlayıp Atina’ya gönderdi.

IMF TEHDİT ALTINDA

IMF’nin Yunanistan’a yönelik giderek sertleşen tutumuna gerekçe olarak ise Atina’nın borçlarını yeniden yapılandırırken IMF’yi devre dışı bırakma planı gösteriliyor. Buna göre Syriza liderliğindeki hükümet IMF’deki tüm borçlarını AB merkez Bankası’na kaydırılarak konunun AB içerisinde çözülmesini istiyor. Planın hayata geçmesi halinde Atina borçlarını hem çok daha uzun yıllara yayabilecek hem de kredi karşılığında IMF’nin istediği şartları yerine getirmek zorunda kalmayacak. Yunanistan, Türkiye’nin de geçmişte IMF’yle olan ilişkilerinde ‘niyet mektubu’ başlığıyla tanıdığı ve bitmeyen isteklere dönüşen bu yıpratıcı süreçten IMF’yi borç görüşmelerinin yürütüldüğü masadan kaldırarak kurtulmayı planlıyor. IMF dün geçtiği karşı atakla bunu şimdilik geri püskürttü. Almanya maliye bakanlığından da yürütülen borç görüşmelerinde IMF’siz bir çözümün teklif edilemeyeceği yönünde bir açıklama geldi. Ancak şu da bir gerçek ki 2010’da Atina için ilk yardım paketi hazırlanırken IMF’nin AB üyesi hatta Euro Bölgesi ülkesi olan bir üyesine kredi vermesi AB çevrelerince hoş karşılanmamıştı. Şimdi Brüksel’de IMF ve AB arasındaki güç çekişmesine yönelik eski hesabın yeniden gündeme gelmesi ile Atina’nın borç tartışmalarının yeni bir boyuta taşınacağı konuşuluyor.

Tsipras: Bunlar bizimle anlaşmak istemiyor

Yunanistan hükümetinden bir yetkilinin verdiği bilgiye göre, Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras “bazı” kreditörlerin mali yardım müzakerelerindeki tutumunu “garip” olarak nitelendirerek, Atina’nın bütçe açığını kapatmayı amaçlayan tasarılarının kreditörlerce reddedildiğini söyledi. Yunan yetkili, Tsipras’ın Brüksel’de Yunanistan’ın kreditörleri Avrupa Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve Uluslararası Para Fonu (IMF) ile yapacağı toplantı öncesinde bu açıklamayı yaptığını belirtti. Tsipras’ın hangi reform tasarılarına atıfta bulunduğu veya üç kreditör kurumdan hangisini kastettiği bilinmiyor. Yetkili, Tsipras’ın “Telafi önlemlerinin reddedilmesi daha önce hiç görülmedi. Ne İrlanda, ne de Portekiz’in müzakerelerinde. Hiç görülmedi! … Bu tutumun ancak şu anlamı olabilir: Ya anlaşma istemiyorlar, ya da Yunanistan’daki bazı çıkar gruplarına hizmet ediyorlar” dediğini aktardı.

AB liderleri toplanacak ama Atina konuşulmayacak

Üst düzey bir Avrupa Birliği yetkilisi, AB liderlerinin bugün yapacağı olan zirvede Yunanistan’a reform karşılığı mali yardım verilmesini görüşmeyeceklerini söyledi. Yetkilinin verdiği bilgiye göre liderler Atina’nın Euro Bölgesi maliye bakanlarıyla anlaşmaya varmasını istiyor. Yunanistan Euro Bölgesi’nden mali yardım alamazsa gelecek hafta salı günü Uluslararası Para Fonu’na (IMF) borcunu ödeyemeyerek temerrüde düşecek. Yunanistan mali yardım almak için yapması gereken reformlar üzerinde kreditörleriyle anlaşamıyor ve yapılan görüşmelerde mesafe kaydedilemiyor. Liderler zirvesi için yapılan hazırlıklar hakkında bilgi sahibi üst düzey bir yetkili, “Euro bölgesi devlet başkanları müzakere yapılmasını beklemiyor. Liderler maliye bakanlarınca varılacak bir anlaşmayı karşılarında görmek istiyorlar” dedi.

“İmzalanacak anlaşma
mezar taşımız olur”

Yunanistan’ın sol görüşlü hükümeti parti içerisinden kemer sıkma baskılarına boyun eğdiğine dair gelen tepkilere rağmen parlamentonun kreditörlerle yapılacak bir anlaşmayı onaylamasına yönelik güveninin tam olduğunu belirtti. Vergi artışı ve emekli maaşlarıyla ilgili önlemler de içeren tavizlerin yer aldığı ve Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras tarafından sunulan taslak Euro Bölgesi liderleri tarafından temkinli bir şekilde memnuniyetle karşılanırken, Syriza partisi içerisinde bazı sert tepkilerin doğmasına da neden oldu. Syrizalı milletvekillerinden biri, beş yıldır devam eden krizde tekrar tekrar görülen kemer sıkma turlarından sonra bu anlaşmanın Yunanistan için bir “mezar taşı” gibi olduğunu belirtti. Fakat Tsipras’a en yakın isimlerden Devlet Bakanı Nikos Pappas anlaşmanın onaylanacağından emin olduğunu belirtti. Yunan basınına konuşan Pappas, “Size, anlaşmanın hükümette ve Yunan halkında çoğunluğun desteğini kazanacağının garantisini ve

Brüksel 7.8 milyar Euro
tasarruf sağlayacak
önerileri inandırıcı bulmadı

• KDV: 3 farklı kademe olacak. En düşük oran yüzde 6-6,5 ile ilaçlar için uygulanacak.
• Asıl tüketime yönelik ürünlerin vergi oranı yüzde 23’e çıkacak.
• Rodos gibi büyük adalar ve turizm bölgelerinde uygulanan yüzde 30’luk KDV indirimi iptal edilecek.
• Yıllık geliri 500 bin Euro üzerinde olan şirketlere ek vergiler gelecek.
• 10 metreden uzun yatlar ve 2.5 litre motor hacmi üstü otomobiller için vergi oranı yüzde 10’dan 13’e çıkacak.
• Savunma harcamaları 200 milyon Euro azaltılacak.
• Şirketlere uygulanan vergi oranı yüzde 26’dan yüzde 29’a çıkarılacak.
• Erken emeklilik sona erecek.
• Silahlı kuvvetlerde 45 olan erken emeklilik yaşı 58 olacak.
• Yüksek tazminatlar iptal edilecek.
• 12 milyon Euro gelir beyan edenlerden yüzde 0,7,
• 500 bin Euro gelir beyan edenlerden ise yüzde 8 gelir vergisi alınacak.
• Kamuda her 2 kişinin işten ayrılmasına karşılık 1 kişi istihdam edilecek.

Atina 380 milyar Euro kredi aldı…
107 milyar Euro borcu silindi…
ama sorunlar bitmedi

• Yunanistan’ın toplam borcu: 325 milyar Euro
• Bütçe gelirleri: 119 milyar Euro
• Devlet giderleri: 128 milyar Euro
• Kamu borcunun GSYH’ye oranı: Yüzde 177
• 2010’da Atina’ya ilk yardım paketi geldi: 110 milyar Euro
• 2012’de ikinci yardım paketi hazırlandı: 130 milyar Euro
• 2012’de Atina’nın 107 milyar Euro’luk borcu silindi.
• Kredi geri ödemeleri 15-30 yıla uzatıldı.
• 2012 yılı itibariyle Atina’ya yapılan toplam kredi miktarı 380 milyar Euro oldu.
• Her Yunanlının 33.500 Euro borcu var.

Bu ekonomiyle borcun
taksidi bile ödenemez

• GSYH: 238 milyar Euro
• GSYH’nin yüzde 80.6’sı servis sektörü (Turizm), yüzde 15.9 sanayi ve yüzde 3.5’i tarımdan geliyor.
• Tarım ürünleri: Buğday, mısır, yulaf, zeytin ve hayvansal ürünler
• Sanayi ürünleri: Turizm, tütün, tekstil ve gıda
• Çalışan sayısı: 3.9 milyon
• İşsizlik yüzde 27
• İstihdamın yüzde 72’si turizm de, yüzde 14.7’si sanayide ve yüzde 12.9’u da tarım da
• Ülkenin dünya piyasalarında rekabet edecek herhangi bir ürünü yok.
• Toplumun yüzde 20’si yoksulluk sınırının altında.