Biyonik: Patenti doğaya ait mükemmel tasarımlar

Teknoloji dünyası birbirinden çarpıcı tasarımlarla bizleri şaşırtıyor. Tasarımcıların yaptığı ise aslında doğayı dikkatlice gözleyip kopyalamaktan başka bir şey değil. Çevremiz hayvanlar aleminden esinlenilmiş binlerce teknoloji ve tasarımla dolu.

Teknolojik gelişmeler ve yenilikler hayatımızın her aşamasında karşımıza çıkıyor. Ulaşım, sağlık, beslenme, eğlence, iletişim ve özellikle de savaşta. Şirketler mevcut ürünlerinin teknolojilerini geliştirmek için her yıl milyarlarca dolar harcama yapıyor. Sektörel rekabetle geri kalmak istemeyen tasarımcılar sürekli daha çılgın ve çok daha dikkat çekici fikirlerle karşımıza çıkıyor. Kullanıcı olarak bizler ise gördüklerimiz karşısında şaşkına dönerek tasarımları ayakta alkışlıyoruz. İşin aslı ise dünyadaki en mükemmel tasarım ve teknolojilerin hala doğadan geldiği gerçeği. Bu gerçek elbette teknoloji vizyonerlerinin de dikkatinden kaçmıyor. Bizim çoğunlukla vizyoner olarak gördüğümüz bu insanların yaptığı aslında doğayı dikkatle izleyip kopyalamaya çalışmaktan başka bir şey değil.

2.5 TON YAKIT TASARRUFU

Örneğin uçak. İnsanoğlu uçmak için binlerce yıl uçan kuşları inceleyerek çözüm üretmeye çalıştı. Son yüzyıldır yaptığı icatlarla da bu konuda oldukça başarılı oldu. Uçağın kanadından kuyruğuna, kalkışından inişine kadar uçuşun pek çok aşaması doğadan esinlenmiş durumda. Son dönemde uçak kanatlarının ucuna eklenen ve ‘winglets’ adı verilen parçalarda yine doğadan geliyor. Kanat uçlarındaki hava girdabını azaltan bu parçalar yüzde 20’lere varan yakıt tasarrufu sağlıyor. Bu özellik kartal ve kondor gibi dev kuşların kanat tüylerine bakılarak birebir kopyalandı. Ayrıca uzmanlar çok hızlı yüzebilen köpekbalıklarının derilerini de inceleyerek bunların deri yüzeylerinin akıntı yönünün tersine olacak şekilde mikroskobik sivri milyonlarca çıkıntıyla kaplı olduğunu gördü. Aynı teknik uçak gövdelerine de uygulanınca özellikle uzun mesafeli uçuşlarda 2.5 tona varan yakıt tasarrufları sağlandı.

AYAKLARI SIRLARLA DOLU

Doğadan kopyalanan benzer teknikler otomobil ve denizaltılarda da kullanılıyor. Örneğin yarasalar olmasa ne park asistan sistemlerimiz ne de deniz altılar olmayacaktı. Yarasalar kör olduğu için havada hareket etmek için çevrelerine sürekli akustik sinyaller gönderip geri dönen yankılarını dinliyor. Yarasalar bu sayede sadece herhangi bir yere çarpmadan uçmakla kalmayıp aynı zamanda da avlanabiliyor. Sıcağa duyarlı kameralar ve askeri amaçlı füzeler de tamamen yılanlardan elde edilen teknolojilerle üretildi. Spor ayakkabı ve otomobil lastiği üreticileri ise leopar ve geko adı verilen küçük kertenkelenin ayak yapısına odaklanmış durumda. Eğer uzmanlar günün birinde leoparın ayağına yaklaşan niteliklerde bir tekerlek yapabilirse otomobillerin yakıt tüketimi de yüzde 40 oranında azalacak.

 Objektif kartalın izinden gidiyor

Kartallar dünyadaki en keskin bakışlı hayvanların başında geliyor. Öyle ki kartallar iki kilometre uzaklıktan bir farenin hareketlerini izleyebiliyor. Günümüzün modern objektifleri de kartalın izinde.

Tanklar çita gibi hedefe kitleniyor

Çitalar saatte 110 km varan hızla hedefine doğru koşarken başları neredeyse hiç sallanmayıp sabit kalıyor. Modern tankların topunda da bu özellik kullanılarak hareket halinde de ateş edilebiliyor.

 Yarasa olmasa park asistanı olmazdı

Yarasalar gece uçtukları için çevrelerini tanımlayabilmek için etraflarına yüksek frekanslı ses dalgaları gönderiyor. Yarasalar gelen yankı sonucu yolunu buluyor. Park asistanı da aynı prensiple çalışıyor.

Kondor kanadıyla tasarruf geldi

Uçak kanatlarının uç kısmında bulunan ‘winglets’ adındaki parçalar kanat ucundaki hava girdabını azaltarak yakıt tasarrufu sağlıyor. Bu özellik kartal ve kondor gibi dev kuşların kanat uçlarından alındı.

Geko gibi tutunan ürün henüz yapılamadı

Bir kertenkele türü olan geko dünyada hemen her yüzeye mükemmel olarak tutunabiliyor. Tekerlek üreticilerinden ayakkabıcılara, eldivencilerden ekran üreticilerine kadar çok sayıda şirket minik canlının özelliklerini kopyalamaya çalışıyor.