Bu gidişle robotlar patron insanlar da eleman olacak

Robot teknolojisi yapay zeka (Artificial intelligence) ile tamamen farklı bir boyuta geçmeye hazırlanıyor. 2045’e kadar zeka seviyesi insana yaklaşması beklenen robotların başta ofis olmak üzere iş hayatının hemen her alanında aktif olmaları bekleniyor

Dünyanın önde gelen teknoloji fuarlarında mobil iletişim ve eğlence elektroniğine yönelik ürünler genellikle geniş kitlelerin ilgisini çeker. Ancak bu ürünlerin yanı sıra hızla gelişen ve etkinlik alanını da sanayiden günlük hayata taşıyan önemli bir sektör daha var: Robotlar. Bilim kurgu filmlerinden tanıdığımız ve çoğunlukla da yıkıcı ve yok edici olarak tanıtılan robotlar yapay zekaya (Artificial intelligence) yönelik gelişmelerle birlikte insanın en büyük destekçisi olmaya hazırlanıyor. Bu türün ilk örnekleri ise daha şimdiden aramızda dolaşmaya başladı bile. Evlerde kendi başına toz alan elektrik süpürgeleri, dijital çevirmenler, Google’ın insansız olarak hareket eden otomobili ve Japonya’da yaşlılara hizmet için kullanılan robotlar bunlardan yalnızca birkaçı. Ancak robotlara yönelik yatırımda bulunan şirket ve araştırma kuruluşlarının hedefleri ise bunların çok ama çok ötesinde.

HAYAT DEĞİŞECEK

Sadece ABD’nin ünlü Silikon Vadisi’nde son 5 yılda sadece yapay zeka üzerine yapılan yatırımların toplamı 20 milyar dolara yaklaştı. Amaç ise tamamen insansı özellikler taşıyan ve bazı nitelikleri bakımından insandan çok üstün olan yeni bir tür geliştirmek. Böylece ortaya çıkan yeni tür üretimden eğitime, sağlıktan güvenliğe kadar birçok alanda kullanıma alınacak. Araştırmacılar bu yüzyılda dijital teknolojilere yönelik pek çok gelişmenin olacağını ama yapay zekaya yönelik gelişmelerin hayatımızdaki önemli değişimlere yön vereceğini belirtiyor.

İŞSİZLİK ARTACAK

Buna göre ilk etapta basit üretim ve hizmet işlerinde kullanılacak robotlar zamanla çok daha karmaşık görevler üstlenecek. İşlemci gücü ve yapay zeka teknolojilerinde yaşanacak gelişmelere paralel ise robotların görev tanımı değişecek. Uzmanlar 2045 yılına gelindiğinde artık pek çok ofis görevinin robotlar tarafından yapılacağını ön görüyor. Bu değişim ise aynı buhar teknolojisinin keşfedilmesiyle başlayan makineleşme ve sonrasında yaşanan işsizlik gibi yan etkileri de beraberinde getirecek. Hesaplamalara göre gelişen robot teknolojileri ile gelecek 20 yılda sadece ABD’de mevcut istihdamın yüzde 50’si değişime uğrayacak. Diğer bir ifadeyle robotların değişmesiyle hayatımızda bir daha eskisi gibi olmayacak.

BÜYÜK VERİYİ
ROBOTLAR
KULLANACAK

• Moore Yasası gereği her iki yılda bir işlemcilerin performansı ikiye katlanıyor.
• Bu hesabın yanı sıra gelişen teknolojilerin işlemci kapasitesini 2050’ye kadar 100 kat artması bekleniyor.
• 2024’e gelindiğinde bilgisayarların insan zekasına yaklaşmaya başlayacağı belirtiliyor.
• Robotların hızla büyüyen ‘büyük veri’ kaynağını insandan çok daha verimli kullanması bekleniyor.
• Kanser ve AIDS gibi hastalıklara da çözümlerin robot ‘bilim adamlarından’ gelmesi bekleniyor.