‘Anlaşamadığımız konusunda anlaştık’

Yunanistan Maliye Bakanı Varoufakis, Alman Maliye bakanı Schaeuble’ye, “Bizim seçildiğimize memnun olmaya bilirsiniz ama beraber AB’yi değiştirebiliriz” dedi. Schaeuble ise yeni Yunan hükümetinin izlediği yoldan memnun olmadığını söyledi

Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble ile Yunan meslektaşı Yanis Varoufakis’in merakla beklenen görüşmesi dün gerçekleşti. Tahmin edildiği gibi herhangi bir uzlaşmanın çıkmadığı görüşme sonrası taraflar basın toplantısında tekrar bir araya geldi. Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble açıklamasında anlaştıkları tek konunun anlaşamadıkları olduğuna işaret ederek Yunanistan’ın daha önce yapılan anlaşmalara bağlı kalmasını istedi. Yunan Maliye Bakanı Yanis Varoufakis ise 2010’dan beri uygulanan tasarruf programının borç sorununu çözmek yerine daha da kronik hale getirdiğine işaret ederek AB çapında yeni bir başlangıç için çağrıda bulundu. Varoufakis ayrıca Yunan Hükümetinin AB, ECB ve IMF’ye orta ve uzun vadeli bir geçiş programı sunmak için de zaman istediğini sözlerine ekledi.

‘1 HAFTADA BAŞARDIK’

Diğer yandan Atina’da parlamentoya hitaben bir konuşma yapan Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras ülkeyi yok olma noktasına getiren troyka baskısına son vermeye kararlı olduklarını söyledi. Tsipras bunun için verdikleri sözlerin sonuna kadar arkasında duracaklarını belirterek, “Yunanistan’da herkes, verdiği sözleri tutan bir hükümet olduğunu biliyor. Daha fazla kemer sıkma ve daha az demokrasi isteyen Avrupa statükosunu yıkmaya çalışıyoruz” dedi. Göreve geleli daha bir hafta olmasına rağmen ülkenin ajandasını değiştirmeyi başardıklarını söylen Tsipras, “Bir haftada beş yılda başarılamayan kadar müttefik kazandık” dedi.

ECB, Atina’ya
‘kıyak kredi‘
musluğunu kapadı

Yunanistan Başbakanı ve maliye bakanının Avrupa turunda her fırsatta dile getirdikleri kararlı ve sert tutumlarına aynı sertlikte cevap geldi. Avrupa Merkez Bankası (ECB) çarşamba akşamı aldığı sürpriz kararla fonlama karşılığında Yunan tahvillerini kabul etme uygulamasını iptal ettiğini duyurdu. ECB kararına gerekçe olarak Atina’da iktidara gelen yeni hükümetin reform karşılığında fon anlaşmasına bağlılık konusunda yeterince istekli olmaması gösterildi. Banka bu adımla Yunan bankalarını fonlama görevini de tamamen Yunan Merkez Bankası’na bırakmış oldu. Diğer bir ifadeyle Yunan bankalar düne kadar yüzde sıfıra yakın faizlerle borçlanırken bu oran artık yüzde 2 seviyelerine yaklaşacak. Yunanistan’ın gelecek haftalarda mevcut borcunu çevirmek için yüksek miktarda acil kredi kullanacağına işaret eden yetkililer ECB’nin yeni uygulamasıyla bu borçlanmanın daha pahalı hale geleceğini belirtiyor. Atina Borsası’nda soğuk duş etkisi yapan bu gelişmelerle endeks sabah saatlerinde yüzde 20 düştü. Daha sonra toparlanan endeksin kayıpları yüzde 5’e kadar geriledi.

ALMANLARI NAZİ GEÇMİŞİ İLE KÖŞEYE SIKIŞTIRDI

Varoufakis, Alman basınına yaptığı açıklamada, Yunanistan’da AB’ye kızgınlığın Nazi partilerini yükselttiğini söyledi. Varoufakis, “Almanlar bu basit mesajı Avrupa’daki tüm ülkelerden daha iyi anlar. Aşırı milliyetçilik Avrupa genelinde yayılıyor ve Yunanistan veya Almanya’nın bu durumun kötüye gitmesinden çıkarları yok” dedi.