Tsipras kurtuluş için Turkcell’in ortağına sarıldı

Cuma günü troykayı kovan Yunanistan yeni kredi görüşmelerini ABD’li yatırım bankası Lazard’ın desteğiyle yürütmeyi planlıyor. Banka 2012’de Atina’nın 200 milyar Euro olan borcunun 100 milyarlık kısmını sildirmişti. Lazard’ın Turkcell’de de yatırımı var

Yunanistan’da seçimler sonuçlanalı yalnızca bir hafta olmasına rağmen gerek ülke ve gerekse Euro Bölgesi genelinde çok sayıda sarsıcı gelişme yaşandı. Atina’da dikkat çekici bir çoğunlukla iktidar koltuğuna oturan Syriza Partisi beklentilerin aksine seçim sürecinde verdiği sözleri tek tek yerine getirmeye başladı. Syriza’nın genç lideri Aleksis Tsipras öncelikle tüm özelleştirmelerin durdurulduğunu açıkladı ardından kamuda çalışan ama işinden olan çok sayıda memurun da işlerine geri döneceğini duyurdu. En önemi adım ise ülkenin troyka ile yaptığı kemer sıkma anlaşmalarını dikkate almayacağı sözüydü. Maliye Bakanı Yanis Varufakis bu sözün lafta kalmadığını cuma günü Eurogroup Başkanı Jeroen Dijsselbloem ile yaptığı basın toplantısında çarpıcı bir şekilde kanıtladı. Varufakis, troyka ile çalışmayı düşünmediklerini açık bir dille ifade ederek ülkenin AB ve IMF’li finans yetkilileriyle dört yıldır süren birlikteliğin sonladığını resmileştirdi.

30 MİLYAR EURO ARANIYOR

Syriza yetkilileri ayrıca işsizlik ve emekli maaşlarının da kriz öncesine yükseltileceğini duyurdu. Bunun yanı sıra başta toplu taşıma araçlarında indirim uygulaması olmak üzere çok sayıda sosyal destek programının da hayata geçeceği duyuruldu. Ancak tüm planlanan destek listesi hesaplandığında ortaya 30 milyar Euro’ya ulaşan bir fatura çıkıyor. Ancak Atina’nın kasasında böyle bir nakdi yok. Ayrıca AB ile yapılan ve ülkeye nefes aldıran kredi destek anlaşması da bu ayın sonunda tamamlanıyor. Diğer bir ifadeyle Syriza yetkilileri cuma günü kovdukları troyka yetkilileri ile en geç iki hafta sonra yeniden aynı masada buluşması gerekecek. Peki Atina troykayı kovduysa bundan sonra kredileri kimden alacak?

100 MİLYAR EURO SİLİNDİ

İşte bu noktada ABD’li Lazard yatırım bankası devreye giriyor. Gelen bilgilere göre Syriza ülkeye taze kredi sağlanma konularında başta Avrupalı olmak üzere küresel finans çevreleriyle ilişkilerini Lazard aracılığıyla yürütmeyi planlıyor. Atina çok çetin geçmesi beklenen kredi görüşmelerinde özellikle Lazard’ın geçmişteki başarılarına güveniyor. Öyle ki banka 2012’de de Yunanistan’a kredi görüşmelerinde yardım ederek o dönem 200 milyar Euro olan borcun 100 milyar Euro’luk kısmını sildirmeyi başarmıştı.

Atina’nın alacaklılara
karşı en büyük silahı
Lamarche olacak

Yunanistan’ın önümüzdeki günlerde küresel kreditörlerle yapacağı görüşmelerde güvendiği en önemli kişi ABD’li yatırım bankası Lazard’ın deneyimli Yatırım Uzmanı Michele Lamarche olacak. Lamarche finans çevrelerince kamu maliyesinden yerel yönetime kadar borç yapılandırma ve geri ödemeler konusunda adeta bir efsane olarak kabul ediliyor. Lamarche liderliğinde banka geçmişte Irak, Arjantin ve Fildişi Sahili gibi ülkelere destek sağladı. Euro Bölgesi’nin kriz sürecinde ise bu listeye Yunanistan’la birlikte İspanya ve Portekiz de eklendi. Banka şu sıralar Rusya ile çatışma halinde olan Ukrayna’ya da kredi bulma ve borç yapılandırma konusunda destek sağlıyor. Atina 2012’de olduğu gibi bugün de Lamarche’ın etkinliğine güveniyor.

Syriza bu hafta AB turuyla destek arayacak

Syrizalı yetkililer bu hafta politikalarına destek için ilk gezilerini Akdeniz ülkelerini yapacak. Dün Fransız yetkililerle bir araya gelen Syriza Maliye Bakanı Yanis Varufakis bugün de Londra’ya uçacak. Varufakis yarın Roma’da Aleksis Tsipras’la buluşarak temaslarına devam edecek.

167 yıllık banka Atina’ya destek çıkacak

• Lazard 1848’de ABD’de kuruldu.
• Finansal danışmalık hizmeti veriyor.
• Halen 27 ülkede ve 43 şehirde faaliyeti var.
• 2013 cirosu 2 milyar dolar olarak gerçekleşti.
• Yön verdiği toplam fon büyüklüğü 200 milyar dolar seviyesinde.
• Çalışan sayısı 2 bin 400
• Borç yapılandırma konularında ülkelere verdiği desteklerle dikkat çekti.
• Şirket Yunanistan, Portekiz ve İspanya’nın yanı sıra Ukrayna’ya da danışmalık hizmeti sunuyor.
• Şirketin merkezi New York’taki Rockefeller Plaza’da bulunuyor.

Turkcell’deki payını yüzde 5’e çıkardı

Lazard Asset Management’in 11 Aralık 2014 tarihinde Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yayınlanan açıklamasında, Turkcell İletişim Hizmetleri AŞ payları ile ilgili olarak 12,97 TL fiyat aralığında 952 bin 836 adet satın alma işleminin gerçekleştirildiği ve bu işlemle birlikte Lazard Asset Management’ın Turkcell İletişim Hizmetleri AŞ sermayesindeki payının yüzde 5,04’e yükseldiği belirtildi.