“Ya bize uyarlar yada giderler”

Yunanistan’da Syriza’nın elde ettiği başarıya yanıt veren AB’li yetkililer borç silinmesinin söz konusu olmadığını söyledi. Troyka ile Atina’nın restleşmesi halinde ülkenin Euro dışına atılabileceği tartışılıyor

Yunanistan’da hafta sonu yapılan genel seçimlerde tarihi bir zafer kazanan radikal sol Syriza Partisi’nin başarısı Avrupa’da gerek siyasi ve gerekse ekonomik çevrelerde farklı tepkilere neden oldu. Alman basını Syriza Partisi lideri Alexis Tsipras’a yüklenerek seçim süresince seçmenlerine yaptığı sayısız vaadi nasıl hayata geçireceğinin takip edileceğini duyurdu. Fransa basını ise Atina’yı başarısından dolayı kısaca tebrik ederken İngiltere’de gazeteler Yunanistan’da kaybedenin başta Almanya olmak üzere ülkelere dayatılan tasarruf politikalarının olduğuna işaret edildi. AB’li ekonomi çevreleri genel olarak Yunanistan’da göreve gelecek yeni hükümetin ülkenin borçlarına sadık kalması gerektiğine işaret ederek yükümlülüklerin silinmesi veya affı gibi konuların tartışma konusu olamayacağına işaret etti. Yetkililer Atina’nın Troyka ile restleşmeye girmesi halinde ise ülkenin Euro’da tutulmasının zor olacağı vurgulandı. Diğer yandan Atina’ya borç affı konusunda destek çıkılması halinde ise Portekiz İspanya ve İtalya’da da benzer siyasi kaymaların yaşanmasından ve bunun Euro Bölgesi’nin tamamını kötü etkilemesinden korkuluyor.

“ATİNA’YI İZLEYİP GÖRECEĞİZ”

Atina’ya yönelik en sert açıklama beklendiği gibi Berlin’den geldi. Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble açıklamasında, “Yeni hükümetin işleri nasıl yürüteceğini göreceğiz. Yunanistan’ın durumunu biliyoruz. Ancak bunu düzeltmek Yunan hükümetinin elinde. Bugün müzakere etmek için çok şey olduğunu düşünmüyorum” diye konuştu. Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde ise Yunanistan’ın Euro Bölgesi kurallarına uymak zorunda olduğunu belirterek, ‘Sorun, kemer sıkma paketinin önlemlerinde değil, asıl bu reformların yapılmasında’ diyerek, kemer sıkma tarafında müzakerelerin yapılabileceğine ilişkin işareti de vermiş oldu. Açıklamaların ardından euro/dolar paritesi önce 1.11 seviyesine indikten sonra tekrar 1.1258 düzeyine kadar çıktı.

AB’YE BORCU 240 MİLYAR EURO

• AB Merkez Bankası ve IMF’in Yunanistan’a transfer ettiği kredi seviyesi toplam 240 milyar Euro.
• Bu oran ülkenin GSYH’sının yüzde 177.6’sına eşit.
• Syriza özellikle sosyal harcamalara 11.5 milyar Euro aktararak büyümeyi canlandırmaya çalışacak.
• İşsizlik yüzde 26 seviyesinde.
• Genç işsiz sayısı ise yüzde 48.
• Ülkenin bu yıl toplam 22.5 milyar Euro’luk borç geri ödemesi var.
• Borcu GSYH’sının yüzde 176’sına ulaştı.
• İşsizlik oranı yüzde 26 seviyesinde.
• Genç işsizlik ise yüzde 48’i aştı.
• Beş yılda kamuda çalışan 277 bin kişi işini kaybetti.