Tarihi tahvil adımını atan ECB’nin asıl sorunu Atina olacak

Avrupa Merkez Bankası (ECB) geçtiğimiz hafta piyasalardaki likidite endişesini giderip ekonomik sıkıntı yaşayan AB’li ülkelere destek amacıyla devlet tahvili alma kararını duyurdu. Bankanın tarihi olarak değerlendirilen bu adımı AB’nin özellikle 2010’dan buyana giderek ağırlaşan borç krizine yönelik önemli bir çözüm olacağı düşünülüyor. Ancak Yunanistan’da sonuçlanan genel seçimler bu iyimserlik havasını hızla ortadan kaldırabilir. Yunanistan seçimlerinin galibi Syriza Partisi’nin Genel Başkanı Aleksis Tsipras yaptığı açıklamada yabancı ülkelerden emir alma döneminin bittiğine işaret ederek hem ekonomik hem de sosyal yaşamda yeni bir dönemin başlayacağını söyledi.

200 MİLYAR EURO SİLİNSİN

Tsipras’ın seçim sözlerinin başında ülkenin 350 milyar Euro’ya ulaşan borcunun en az 200 milyar Euro’luk bölümünü sildirmek geliyor. Syriza lideri bunun için hem ECB ve hem de Uluslararası Para Fonu (IMF) ile pazarlık masasına oturmayı planlıyor. Ancak ne ECB ne de IMF kanadında bu talebe sıcak bakan yok. Uzmanlar ise ECB’nin duyurduğu yeni tahvil planıyla birlikte Yunanistan’ın borç ödeme konusunda elini çok daha ağırdan alacağına işaret ederek bankanın bu aşamadan sonra Atina’ya diş geçirmekte çok daha zorluk çekeceğini belirtiyor. Bazı çevreler ise Yunanistan’ın borçlarını ödeyemeyeceğinin zaten bilindiğini borç affıyla daha makul bir rakam üzerinde anlaşılabilineceğini savunuyor.

ECB’DE 27 MİLYAR EURO’LUK
YUNAN TAHVİLİ BULUNUYOR

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yunanistan’ın en büyük alacaklılarının başında geliyor. Bankanın rakamlarına göre ECB’ni elinde 27 milyar Euro değerinde Yunan tahvili bulunuyor. Banka bu tahvilleri Atina’nın borçlanma faizlerini düşürmek için almıştı. Bu tahvillerin vadesi ise yaza gelecek. Buna göre Atina, ECB’ye temmuz ayında 3.5 milyar Euro, ağustosta ise 3 milyar Euro ödeme yapması gerekiyor. Uzmanlar ise seçim sonuçlarıyla birlikte bu ödemelerin yapılmayacağını düşünüyor. IMF ve ECB’li yetkililer ise özellikle bu tahvillere yönelik ödemelerin silinmesinin pazarlık konusu bile olamayacağında ısrarlı.