Tam takır kuru bakır

Küresel ekonomiye yönelik şüpheler petrolden sonra sanayi metallerini de baskı altına aldı. Dünya Bankası’nın küresel ekonomiye yönelik beklenti raporu ise olayın üzerine tuz biber ekti. Deyimin de işaret ettiği gibi sanayinin temel direği olan bakırdaki düşüş ülke ekonomilerini fakirliğe sürükleyebilir

Dünya piyasalarında petrolle baskı altına giren emtia fiyatları dün 2015’in en sert günlük düşüşünü yaşadı. Başta Avrupa olmak üzere dünyanın çeşitli bölgelerinden gelen ekonomik durgunluk haberleri başta bakır olmak üzere belli başlı sanayi metallerini yılbaşından beri baskı altında tutuyordu. Dün Dünya Bankası’ndan küresel ekonominin geleceğine yönelik aşağı yönlü tahminler ise tüm gelişmelerin üzerine tuz biber ekti. Banka dünya ekonomisinin 2015 yönelik performansını yüzde 3.4’ten yüzde 3’e, 2016 tahminini ise yüzde 3.5’ten yüzde 3.3’e indirince emtiada serbest düşüş hızlandı. Raporda Avrupa’nın yanı sıra Çin’in de büyüme verilerini aşağı yönlü revize edilmesi bakırın ton fiyatını 5 bin 500 dolarla son 6 yılın en düşük seviyesine indirdi. Bakır piyasalar tarafından kürsel ekonominin üretim barometresi olarak kabul ediliyor. İnşaattan teknolojik ürünlere, kişisel tüketimden metal sektörüne kadar çok geniş bir alanda kullanılan bakır çok sayıda mal ve hizmetin fiyatını da belirliyor. Piyasalar ekonomik sağlık bakımından en iyi durumda olan ülke olarak ABD’yi görüyor. ABD’nin yanı sıra İngiltere ve Almanya Avrupa kıtasından durumu nispeten iyi görünen ülkeler arasında. Ancak bu ülkelerin üretim kapasiteleri emtiayı başlı başına istenen fiyatlarda tutmaya yetmiyor.

ÇİN KORKUTTU

Zira küresel ekonominin üretim merkezi olarak görünen Çin başta sanayi metalleri olmak üzere emtianın hemen her alanında büyük alıcı ve kullanıcı durumunda bulunuyor. Dünya Bankası’nın raporundan da anlaşılacağı gibi bu yıl ve seneye Çin ekonomisinin yavaşlayacak olması emtianın daha da baskı altına gireceğini gösteriyor.

Metallerin ucuzlaması kötü haber

Petrol fiyatları bu yıl yüzde 16 oranında geriledi. Düşüş son altı ay için ise yüzde 60’a ulaştı. Şimdi sanayi metalleri de düşüşe geçti. Bu durum hem üretici hem de tüketiciler açısından iyi haber. Zira fiyatların düşmesi enflasyonun da azalması anlamına geliyor. Ancak düşüşün uzun sürmesi az sayıdaki yatırımların ertelenmesi anlamına geleceği için emtiadaki düşüş başta ABD ev AB olmak üzere dünya için de çok hayırlı görünmüyor.

FİYATLARIN SÜREKLİ DÜŞMESİ

KISIR DÖNGÜYE NEDEN OLACAK

  •  Petrol sanayiden enerji üretimine pek çok alanda fiyat belirleyici olduğu için enflasyonu da etkiliyor.
  • Ekonomisi tekleyen ülkeler durgunluğun yaşandığı bir ortamda fiyatların düşmesinden endişe duyuyor.
  • Petrolün ardından sanayi metallerinin de ucuzlaması mevcut enflasyonu daha da düşürecek.
  • Bu durum ise ülkelerde hem üretim hem de tüketim planlarının ileri tarihlere atılmasına neden olacak.
  • Tüketimin düşmesi ise enflasyonun düşmesi anlamına geleceği için kısır döngü devreye girecek.
  • Bu kısır döngü ekonomisi tekleyen ülkelerin düzelme umutlarını ertelemelerine neden olacak.