Suudi Arabistan ve ABD’nin ‘fiyat savaşı’ OPEC’i vurdu

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) Avusturya’nın başkenti Viyana’da gerçekleştirdikleri toplantının yankıları devam ediyor. Brent petrolün varil fiyatının 72 dolara kadar düşmesine rağmen örgütün üretimi kısma kararı almaması çok farklı yorumlara neden oldu. Piyasalarda en sık dile getirilen yorum olarak ise OPEC’in son toplantısı ile birlikte örgütün petrol fiyatlarını tek başına belirleme döneminin sona ermesi gösterildi. Ancak petrol fiyatları konusunda asıl çekişmenin ise Suudi Arabistan ve İran arasında yaşandığı biliniyor. Riyad petrol fiyatlarını, arzı artırmak suretiyle hızla düşürerek Tahran’ı bölgedeki siyasi güç dengelerinde zayıflatmayı planlıyor. Ancak Suudi Arabistan’ın attığı bu adımın ABD’yi de vuracak olması konunun hassasiyetini artırıyor.

HESAPLAR ÇOK KARIŞIK

Buna göre özellikle son 40 yılda aldığı kararlarla petrol fiyatını adeta masa başında yazan OPEC, son dönemde kaya gazı teknolojisiyle enerji alanında adeta Rönesans yaşayan ABD’nin üretim baskısına boyun eğdi. Diğer bir görüşe göre ise başta Suudi Arabistan olmak üzere 12 üyeli OPEC’in amacı ABD’yi kendi başlattığı fiyat savaşında köşeye sıkıştırmak. Gelen bilgilere göre OPEC talep azlığına rağmen arzı artırarak petrol fiyatlarını hızla düşürerek ABD’nin petrol üretimini ekonomik olmaktan çıkaracak.

 ABD TİPİ

PETROLÜN ACI SINIRI

60 DOLAR SEVİYESİNDE

ABD tipi petrolün (WTI) varili halen 69 dolardan işlem görüyor. Fiyatın 60-65 dolara gerilemesi halinde ABD’li şirketlerin karlılıkları zarar görecek. Aynı durum kaya gazı tekniğiyle çıkarılan petrol için de geçerli.

ABD günlük üretimde S. Arabistan’a yaklaşıyor

Suudi Arabistan      :         11.5*

Rusya                    :         10.8

ABD                       :         10

Çin                         :         4.2

Kanada                  :         3.9

BAE                       :         3.6

İran                        :         3.6

Irak                        :         3.1

Kuveyt                    :         3.1

Meksika                 :         2.9

*Günlük ham petrol üretimi (Milyon varil)

Dünyanın günlük petrol tüketimi: 91 milyon varil (2013)

Türkiye’nin günlük petrol tüketimi: 714 bin varil (2013)

Kaynak: BP