AZRAİL’İN İŞİ BİRAZ GECİKECEK

Dünyaca ünlü fizikçi ve fütürist Michio Kaku, kaza anında çok kan kaybeden insanların olay yerinde ölmelerini engellemek için geçici olarak dondurularak hayatta tutulacağını söyledi

Turkcell’in iki gün süren teknoloji zirvesi dün sona erdi. 2010 yılından bu yana düzenlenen zirvenin bu yıl 12 bin kişiyi ağırladığı belirtildi. Etkinliğin son günün de zirve dünyanın en tanınmış fizik profesörü ve aynı zamanda da fütüristi Dr. Michio Kaku’ya ev sahipliği yaptı. Gelecek 20 yıla dair öngörülerini katılımcılarla paylaşan Kaku, bilimsel ve teknolojik gelişmeler neticesinde ticari kapitalizmin sonunun geldiğini ifade ederek bunun yerini entelektüel sermayeye dayalı “mükemmel kapitalizm”in geçeceğini öngördü. Gelecekte başarılı olacak ulusların, entelektüel kapitalizmi doğru kavrayanlar ülkeler arasından çıkacağına işaret eden Kaku, “Bu durumda kazanan inovasyoncular, hayal kuranlar, bilimi ve teknolojiyi doğru kullananlar olacak” dedi.

Yakın gelecekte özellikle tıp alanında olağanüstü değişimlerin yaşanacağını belirten Kaku, ölümün ortadan kaldırılamayacağını ancak geciktirileceğini söyledi. Ünlü düşünür öngörüsünü şu örnekle açıkladı: “Kaza anında olay yerine gelen ilkyardım ekibinin hastayı kurtarmak için gerekli altyapıya sahip olmaması halinde kazazedenin kanını bedeninden çekip yerine soğuk ve kimyasal bir sıvı enjekte edecek. Böylece olay yerinde ölüm ortadan kalkacak. Bedenden çekilen kan ise geçici süreyle güvenli bir ortamda depolanacak. Kalp atışı kontrollü olarak yavaşlatılan kazazede hastaneye yetiştirilecek. Tedavi mümkünse yapılacak, yoksa ölüm gerçekleşecek”.

KLOZETLER DE
AKILLANACAK

• İnternet ve teknoloji her yerde, her ‘şey’in içerisinde olacak.
• Sabah kendini iyi hissetmeyen duvarlara entegre edilmiş ‘robot doktor’dan tavsiye alacak.
• Giyilen kıyafetler tüm biyolojik gelişmeleri anlık olarak takip edecek.
• Akıllı klozetler insan DNA’sını inceleyip kanser ihtimaline karşı 10 yıl öncesinden uyaracak.

Yakın gelecekte bilgisayarların her yerde olacağını belirten Kaku şöyle devam etti: “Bir fizikçiden neden gelecek hakkına konuşması istenir? Çünkü biz transistörü keşfettik, lazeri, televizyonu, radyoyu, radarı keşfettik, X-ray cihazını, MRI cihazını, uzay programını ve GPS sistemini biz yaptık. 20. yüzyılı fizikçiler keşfetti, 21. yüzyılı da keşfetmeye devam ediyor. Zenginlik bilim ve teknolojiden geliyor. Her 80 yılda bir yeni bir inovasyon dalgası oluştuğunu görüyoruz. İlk dalga buhar makinesinin icadıydı, ikinci dalga, elektrik ve otomobil ile geldi, üçüncüsü ileri teknolojiydi bilgisayarlar, uydular, lazerler, telekomünikasyon ve internet sürdürülebilir olmayan bir zenginlik yarattı. Peki dördüncü dalga ne olacak? Biyoteknoloji, yapay zekâ ve nano-teknolojinin gelişmesiyle tüm endüstrilerin tek tek dijitalleşeceğini söyleyebiliriz. 10 yıla kadar bilgisayar çiplerinin fiyatı 1 kuruşa düşecek, böylece bilgisayarlar ve internet her yerde ve hiçbir yerde olacak. Önce müzik endüstrisi dijitalleşti. Bugün medya dijitalleşiyor. Gazeteler ve dergiler buna ayak uyduramayınca batıp gidiyor. Ulaşım, tıp, eğitim dijitalleşecek. Gelecekte oturma odanızın dört duvarı dijital ekranlarla kaplı olacak. Camı olmayan 3D televizyonlar izleyeceğiz. Ofislerde PC olmayacak, kullan-at bilgisayarlar buluta bağlı olduğundan bilgi zahmetsizce ve
kendiliğinden evden ofise ofisten arabaya transfer olacak. Bir yeriniz ağrıdığında duvar kâğıdınızın önüne geçip “robot doktor”a muayene olabileceksiniz. Alışveriş de dijitalleşecek ve internetten alışveriş yaparken 3 boyutlu olarak vücut ölçülerinizi bulutta sakladığınızdan aldığınız her şey üzerinize olacak. 3D yazıcılar ile üretim dijitalleşecek. Seri üretim değil seri kişiselleştirme mümkün olacak.

Tüm bunların sonucunda, “mükemmel kapitalizm”e doğru gidiyoruz. Kapitalizm, malın fiyatını arz-talep dengesine bağlı olarak belirler. Bu durumda kandırılıp kandırılmadığınızı, kâr marjını, o ürünün gerçekten o kadar edip etmediğini bilemezsiniz. Oysa teknolojinin yardımıyla cep telefonumuzda bütün bu bilgileri, insanların o ürün hakkında ne dediğini, en uygun fiyatı bulup bulmadığınızı
öğrenebilirsiniz. Yani geleceğin kazananı tüketici olacak. Ticari kapitalizmden entelektüel kapitalizme doğru gidiyoruz. Kazanan uluslar, entelektüel kapitalizmi doğru kavrayanlar olacak. Bu durumda kazanan inovasyoncular, hayal kuranlar, bilimi ve teknolojiyi doğru kullananlar olacak.”

Dr. Michio Kaku kimdir?

Küçük yaştan itibaren bilime karşı büyük bir sevgi besleyen Dr. Michio Kaku lisedeyken ailesinin garajında, bir bilim fuarı projesi için anti madde üretebilecek güçte gamma ışınları oluşturmak amacıyla bir partikül hızlandırıcısı yaptı. Harvard Üniversitesi fizik bölümünü 1968 yılında en yüksek dereceyle bitirdi ve ardından 1972 yılında University of California, Berkeley’de doktorasını tamamladı. City College of New York’ta teorik fizik alanında Henry Semat profesörü olan Michio Kaku, Akademik yaşamı içerisinde süper sicim teorisi, süper yerçekimi, süper simetri, hadronik fizik dahil olmak çeşitli konularda 70’in üzerinde makale yayınladı. Sicim alanı teorisinin mucitlerinden biri olan Kaku, aynı zamanda Harvard, Princeton ve New York University gibi prestijli eğitim kurumlarda fizik dersleri verdi. Dünya üzerinde 130’un üzerinde radyo istasyonunda yayınlanan, dünyanın en büyük bilim programları arasında olan “Explorations” ve “Science Fantastic” adlı haftalık radyo yayınlarının sunuculuğunu üstlendi. Hem televizyon hem de sinemada çeşitli defalar oyunculuk yaptı. Dr. Kaku’nun televizyon deneyimleri arasında NOVA (PBS) ve Horizon (BBC), The Colbert Report, The Daily Show, Evrenin Sırları (Discovery Channel) yer alıyor. Ayrıca Emmy adayı belgesel “Me & Isaac Newton”ta da rol aldı. Kitapları arasında New York Times’ın en çok satanlar listesine giren şu üç eseri bulunuyor: “Physics of the Impossible”, “Physics of the Future” ve “Future of the Mind”. Dünyada bilim alanında en çok tanınan kişilerden biri olan Michio Kaku, iki alanda uluslararası kabul gören bir otoritedir. Bu alanlardan ilki, Dr. Kaku’nun tamamlamaya çalıştığı Einstein’ın birleşik alan kuramıdır. İkincisi ise bilim alanındaki en son araştırmalara dayanarak iş, ticaret ve finans alanlarını etkileyen trendlerin öngörülmesidir.