ABD üretici olunca petrolün ateşi düştü

10 yıl önce günde 21 milyon varil petrol kullanan ABD’de günlük tüketimin 18 milyona gerilemesi ve kaya gazının getirdiği enerji bolluğunun sonucu bölgesel savaşlar bile petrol fiyatlarındaki erozyonu durduramadı

 Piyasaların en eski kurallarının başında yaşanan büyük ölçekli jeopolitik olaylar sonucu petrol fiyatlarının hızla yükselmesi bulunur. Ancak küresel pazarların işleyişinde yaşanan değişim süreci bu kuralında eskisi gibi çalışmadığını gösteriyor. Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan çatışmalar ticaret savaşına dönüşmeye başladı, Ortadoğu’da başta Irak, Suriye ve Gazze olmak üzere pek çok ülke savaş halinde, Kuzey Afrika ülkeleri ise dört yıldan beri istikrarsızlık ortamıyla boğuşuyor. Geçmiş yıllarda bu olaylardan birinin bile gündeme gelmesi petrol fiyatlarının tarihi rekorlar kırmasına neden olurdu. Ancak brent petrolün bu yıl izlediği yöne bakılırsa arza yönelik en ufak bir endişe yok. Hatta Ortadoğu ve Rusya’da gerilimin en üst seviyeye çıktığı haziran sonu itibarıyla petrol fiyatları bugüne kadar yüzde 13 değer kaybetti. Peki bunun açıklaması ne?

 SPEKÜLATÖRLER HAZIR

Düşüşe gerekçe olarak ilk sırada dünyanın en büyük petrol tüketicisi ABD’nin kaya gazı yardımıyla enerji üreticisi haline gelmesi bulunuyor. Ülke petrol ve gaz çıkartılmasına yönelik kullandığı yeni teknolojilerle günlük petrol üretimini 10 milyon varile çıkardı. ABD bu yıl Suudi Arabistan ve Rusya gibi dünyanın en çok petrol üreten ülkelerini geride bırakmaya hazırlanıyor. Ayrıca kaya gazı yardımıyla rekor düşüş yaşayan doğalgaz fiyatları ABD sanayisinin petrolden gaza geçmesine neden oldu. Diğer bir ifadeyle büyük tüketici ABD’nin petrol alıcısı olarak dünya piyasalarından çıkması fiyatlarda rekor düşüşü beraberinde getirdi. Ancak fiyatlardaki düşüşün uzun soluklu olmayacağını düşünenler de yok değil. Piyasa uzmanları petrol ve doğalgazda olduğu gibi düşük enerji fiyatlarının spekülasyonlar için mükemmel bir altyapı oluşturduğuna işaret ederek gelecek aylarda özellikle petrol fiyatlarında önemli sıçrayışların olabileceğini belirtiyor.

ABD tüketiciden üreticiye dönüştü

ABD kaya gazı çıkarma sürecinde kullanılan teknolojiyi ham petrole de uygulayınca adeta enerji zengini hale geldi. Ülkede günlük petrol üretimi 10 milyon varile ulaştı. Petrol alıcısı olan ABD satıcı haline geldi. Ayrıca kaya gazının getirdiği fiyat avantajı nedeniyle ABD’li üreticiler petrol yerine doğalgaz kullanmaya başladı.

Irak’ın rezervleri güvenli bölgede

Irak’ta İslam Devleti (ID) örgütüne yönelik çatışmalar ülkenin kuzeyinde yaşanıyor. Petrol rezervlerinin bulunduğu güney bölgesi ise büyük ölçüde kontrol altında bulunuyor. Dünyanın en büyük sekizinci petrol üreticisi olan Irak’ın petrol rezervlerinin yüzde 90’ı ülkenin güneyinde bulunuyor.

Libya yeniden üretime döndü

İç savaşla çalkalanan Libya eski lideri Muammer Kaddafi döneminde günde 1.5 milyon varil petrol üretiyordu. Çatışmalarla birlikte günde 200 bin varile düşen üretim son dönemde yeniden 500 bin varile çıktı. Ülke başta AB’li ortakları olmak üzere dünya piyasalarına satışa başladı.

Ukrayna krizi etkili olmadı

Ukrayna ile Rusya arasında yaşanan çatışmalar piyasalar tarafından bölgesel bir çekişme olarak kabul edildi. Ayrıca gerginlik sonucu tehlikeye giren hammaddenin petrol yerine öncelikli olarak doğalgaz olması petrolün varil fiyatına sürekli bir yansımaya dönüşmedi.

Üretim rezervleri yüksek seviyede

OPEC ülkeleri geçmiş kriz dönemlerinden alınan derslerle büyük miktarda üretim rezervleri oluşturdu. Özellikle Suudi Arabistan, Irak savaşında günlük üretim miktarını artırarak petrolün varil fiyatını 100-110 dolar seviyesinde tuttu. Bu rezervler halen talebin çok üzerinde bulunuyor.